Dunaj zastavljeni cilj, da do leta 2040 postane ogljično nevtralno mesto, jemlje zelo resno. Eden od pomembnejših ukrepov za dosego cilja je izgradnja nove toplotne črpalke ob čistilni napravi v Simmeringu. Pravzaprav gre za skupno šest toplotnih črpalk, prve tri so pred kratkim že pripeljali iz Francije. Vsaka je dolga približno dvanajst metrov, široka devet metrov in visoka sedem metrov ter tehta kar 205 ton, kar je, za primerjavo, precej več kot odrasel sinji kit. V bližini sicer že stoji velika toplotna črpalka, ki za ogrevanje izkorišča odpadno toploto največje avstrijske elektrarne Simmering. Ob izgradnji je bila najzmogljivejša v srednji Evropi, zdaj naj bi jo prehitela nova toplotna črpalka.
Voda iz čistilne naprave
Za pridobivanje toplote bodo izkoriščali prečiščeno odpadno vodo iz čistilne naprave, ki se običajno izteka v Donavski kanal, po novem pa jo bodo preusmerili čez veliko toplotno črpalko. Tam bodo toplotni izmenjevalci vodi odvzeli odpadno toploto in z njo vodo za sistem daljinskega ogrevanja ogreli na 90 stopinj Celzija, poroča Wien Energie. Na Dunaju bodo tako za ogrevanje uporabili dragoceno energijo prečiščene odpadne vode, ki je bila do zdaj neizkoriščena. Električno energijo, potrebno za obratovanje toplotnih črpalk, bodo pridobivali iz bližnje hidroelektrarne Freudenau na Donavi, s čimer bodo poskrbeli, da bo daljinsko ogrevanje res ogljično nevtralno.
V načrtu oskrba 112 tisoč gospodinjstev
Wien Energie želi v prvi fazi do konca leta 2023 zagotoviti daljinsko ogrevanje za do 56.000 dunajskih gospodinjstev, od leta 2027, ko bo s skupno močjo 110 kilovatov obratovalo vseh šest toplotnih črpalk, pa nameravajo ogrevati do 112.000 gospodinjstev. Podjetje bo za projekt namenilo približno 70 milijonov evrov.