Zakaj je toplotna črpalka vse bolj priljubljen vir ogrevanja in kaj moramo vedeti, ko z njo nadomestimo obstoječi ogrevalni sistem?

Sanja Verovnik Sanja Verovnik
03.04.2020 02:16

Velika večina Slovencev se je še nedavno ogrevala z lesnimi gorivi, po podatkih statističnega urada je bilo takih kar 41 odstotkov prebivalcev, navaja Boris Gojkošek iz podjetja Seltron.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Epr/Vaillant

Z električno energijo se jih je grelo 26 odstotkov, 11 odstotkov z zemeljskim plinom, devet s kurilnim oljem, sedem z daljinsko toploto in trije odstotki z utekočinjenim naftnim plinom ter energijo okolja, kamor sodijo tudi toplotne črpalke (TČ). In prav odstotek Slovencev, ki se ogrevajo s TČ, se je zadnja tri leta povečal za šest odstotkov.

Do 75 odstotkov nižji stroški ogrevanja

Zakaj je pri odločitvi za zamenjavo ogrevalne naprave najboljša izbira prav TČ? "Odlikujejo jo varnost, prilagodljivost, enostavnost uporabe, nizki stroški ogrevanja …," našteje prednosti ogrevanja s TČ Suzana Guček iz podjetja Kronoterm. Po njenih besedah uporabnike o nakupu najbolj prepriča dejstvo, da kljub višji začetni investiciji TČ zniža stroške ogrevanja kar do 75 odstotkov. "Povedano z drugimi besedami: v 15 letih lahko s TČ v primerjavi s kurilnim oljem prihranimo za nov družinski avto srednjega razreda," pravi Gučkova. Opaža, da je uporabnikom vse bolj pomembno, da je upravljanje ogrevalnega sistema enostavno in dosegljivo kjerkoli - tudi s pametnim telefonom. "Trendi v gradbeništvu kažejo, da je čedalje pomembnejši tudi videz TČ, tako notranje kot zunanje enote. Glede na velikost novogradenj in pripadajočih zemljišč je pomembno, da notranja enota zavzame malo prostora in se zlije s pohištvom. Biti mora tiha, brez zvočnih in svetlobnih elementov, takšna, da lahko uporabnik pozabi nanjo. Enako velja tudi za zunanjo enoto, ki ne sme kaziti okolice, temveč se mora s svojim videzom ujemati z arhitekturno podobo hiše." Sogovornica sicer opaža, da na večjo povpraševanje vplivajo tudi nizke cene nekaterih TČ, hkrati pa opozori, da cenenost pogosto predstavlja glasno napravo: "In prav hrup je eden od dejavnikov, po katerih se TČ ločijo med seboj. Temu je treba pri nakupu posvetiti posebno pozornost. Z glasno TČ lahko hitro vplivamo na medsosedske odnose. Zaradi hrupa, ki ga bo oddajala, ne bo jezila samo sosedov, temveč bo kratila tudi vaš spanec."

Pri sedanjih cenah električne energije je nakup toplotne črpalke optimalna odločitev, ko iščemo energijsko najbolj varčen ogrevalni sistem.
Kronoterm

Zrak, voda, zemlja

Suzana Guček pravi, da je pred nakupom dobro poznati vsaj osnovna dejstva, kako naprava deluje. "TČ lahko izkorišča energijo iz zraka, vode ali zemlje. Lahko ogreva prostore, poskrbi za sanitarno vodo v poletnem času, z njo je mogoče tudi hladiti prostore. Pomembno je vedeti, kje bo naprava stala, da bo najmanj motila okolico in bivanje uporabnikov," našteje sogovornica in še doda: "Ob izbiri TČ je najbolje ponudniku predstaviti vaše potrebe, denimo po toploti v stanovanju, da vam bo znal svetovati pri izbiri najbolj primerne naprave za vas." Pred prehodom na ogrevanje s TČ je treba preveriti ustreznost ogrevalnega sistema in energetsko učinkovitost stanovanjskega objekta oziroma stopnjo njegove izolacije, opozori Boris Gojkošek. "To pomeni, da ni vseeno, ali imamo talno ali radiatorsko ogrevanje, kakšen tip radiatorjev imamo, kolikšna je površina in kakšen je tip stavbnega pohištva, predvsem oken, kolikšna je poraba sanitarne tople vode, vedno pa je koristen tudi realen podatek o povprečni večletni porabi obstoječega energenta."

Ob sedanjih cenah energije je investicija v toplotno črpalko ekonomsko upravičena tudi v povezavi s subvencijami. V povprečju daje črpalka trojno količino toplote glede na količino porabljene elektrike, odvisno od razmerij vstopne in izstopne temperature.
Seltron

Enostavna in prijazna do uporabnika

Pri izbiri naj velja, da si pustite svetovati od izkušenih in kompetentnih strokovnjakov, poudari Gojkošek. Ker je danes na trgu takih in drugačnih strokovnjakov veliko, sogovornik pravi, da bo pravi strokovnjak načeloma odgovoril na sleherno vaše vprašanje v zvezi s TČ. Odgovore vam bo podal jasno in razumljivo, samodejno poiskal rešitve, primerne za vas in vaš način bivanja, ter pripravil ponudbo po vaši meri. "Pa še nasvet iz prakse: ne slepo verjeti vsem izjavam in podatkom iz raznih spletnih forumov in podobno, raje se obrnite na podjetje z dolgoletno tradicijo iz ogrevalne tehnike, ki bo za razliko od spletnih cvetk tudi stalo za svojimi izjavami," še opozori Gojkošek. Da je na trgu danes veliko ponudnikov TČ, opozori tudi Suzana Guček, vsem pa ne gre zaupati. "Skriti strošek pri cenejših TČ, o katerih distributerji ne govorijo, je vremenska zaščita, ki je dražja, kot pa si ljudje mislijo. Najboljše je, da je ta že serijsko vgrajena. Pomembna je tudi dosegljivost servisa. Pri kakovostnih napravah je potreben le servis zaradi rednega vzdrževanja. Če pa nastane kakšna motnja v delovanju, je dobrodošel servis na daljavo, ki pogosto odpravi težavo, še preden jo stranka zazna. Veliko TČ, ki se prodajajo na trgu, se ne prilagaja potrebam objekta. Poleg prilagodljivosti je izrednega pomena tudi enostavnost uporabe. TČ naj bo enostavna in prijazna do uporabnika."

Izbira monterja tako pomembna kot izbira TČ

Pomembno je, da vgradnjo in zagon TČ izvede za to kvalificirano in strokovno montersko podjetje. Ker se tehnologija tudi na področju črpalk razvija z veliko hitrostjo, se dobra monterska podjetja nenehno izobražujejo in udeležujejo strokovnih seminarjev," opozarjajo v podjetju Seltron. V podjetju Kronoterm pa poudarijo, da je zbira monterja prav tako pomembna kot izbira TČ. "Za montažo TČ naj poskrbijo izkušeni strokovnjaki s področja toplotnih črpalk z veliko izkušnjami. Slednji naj se redno usposabljajo ter naj bodo preizkušeni in certificirani pri ponudniku. Pomembno pa je tudi, da pred nakupom preverite, kako bo z vzdrževanjem in servisiranjem ogrevalnega sistema."

Zunanja enota ob delovanju oddaja zvok, ki je lahko nekoliko moteč, če je naprava nameščena preblizu - manj kot en meter - denimo okna v spalnici.
Kronoterm
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta