Gradnja stanovanjskih nepremičnin se v Nemčiji ustavlja. Število izdanih dovoljenj za gradnjo stanovanj se je namreč v državi, kjer je stanovanjski trg zelo razvit in se je vedno na veliko gradilo, v prvih osmih mesecih letošnjega leta zmanjšalo za kar 28 odstotkov, je sporočil nemški statistični urad, kjer opozarjajo tudi na vse višje stroške gradnje in vse slabše pogoje financiranja.
Stroški gradnje samo letos za 30 odstotkov višji
Ta čas se v Nemčiji gradi 175.500 novih stanovanj, kar je 69.100 manj kot v enakem obdobju lani. Statistični podatki tudi kažejo, da je bilo samo v mesecu avgustu izdanih dovoljenj za gradnjo 19.300 stanovanj, kar je 31,6 odstotka manj kot v istem mesecu lani. Strokovnjaki domnevajo, da so manj aktivnosti na gradbenem trgu verjetno povzročili ne samo vse višji stroški gradnje, ti naj bi se samo v zadnjem letu povečali za trideset odstotkov, temveč tudi vse slabši pogoji financiranja, ki so posledica naraščajočih obrestnih mer, ki jih pri najemu posojil zaračunavajo banke.
Ta čas se v Nemčiji gradi 175.500 novih stanovanj, kar je 69.100 manj kot v enakem obdobju lani
Da stanje postaja alarmantno opozarjajo številni - tako gradbinci, kot tudi nepremičninski strokovnjaki. Ne nazadnje je nemška vlada napovedala gradnjo 400.000 stanovanj na leto. Aktualni podatki so po besedah predsednika nemškega združenja za nepremičnine Andreasa Mattnerja zaskrbljujoči in kažejo, da se je stanovanjski trg v Nemčiji znašel v hudih težavah. Politike je pozval, da nemudoma preidejo od besed k dejanjem in uresničijo zastavljene načrte z gradnjo stanovanj, sicer bodo posledice občutili vsi.
Predlagali bodo ukrepe za zajezitev krize
Nepremičninski sektor je namreč že leta temelj nemškega gospodarstva, saj predstavlja petino BDP in desetino števila vseh zaposlenih. Vlagatelji so opogumljeni z nizkimi obrestnimi merami pred dvema letoma vložili milijarde v gradnjo nepremičnin, za katere so menili, da so stabilna in varna naložba. Naložbe v nove nepremičnine pa so medtem usahnile tudi zaradi močnega dviga obrestnih mer, številna podjetja, ki so gradila novogradnje, pa so zaradi vse slabših pogojev financiranja, pa tudi slabšega poslovanja z nepremičninami potonila v insolventnost. Prvič po skoraj desetih letih je začelo upadati tudi število zaposlenih v nemškem gradbeništvu.
Ker se gradbinci bojijo, da se bo negativni trend nadaljeval, nameravajo do konca meseca nemški vladi predlagati nov sveženj ukrepov, ki naj bi ublažili največjo krizo v nepremičninskem sektorju, ki jo Nemčija beleži po dolgem času. Vsebina predlaganih ukrepov je zaenkrat še neznanka.