Tekstilni odpadki so poleg elektronskih najhitreje rastoča vrsta odpadkov. Od 1. januarja 2025 je v Sloveniji skladno z evropsko direktivo obvezno ločeno zbiranje odpadnega tekstila. Tekstilnih odpadkov ni več dovoljeno odlagati med mešane komunalne odpadke. Namesto tega jih je treba oddajati v posebne zabojnike za rabljena oblačila.
Namen nove ureditve je povečati recikliranje in ponovno uporabo tekstila ter zmanjšati njegovo odlaganje na odlagališčih ali sežiganje. Tudi z ekonomskega vidika bo to prineslo koristi, saj bo omogočena ponovna uporaba ali reciklaža številnih materialov, ki jih je mogoče pridobiti iz odpadnega tekstila. Poleg tega bo povečana ozaveščenost ljudi o pomenu ločevanja odpadkov, kar bo pripomoglo k večji odgovornosti vseh državljanov za varovanje okolja.
Snaga si prizadeva za ločevanje tekstila na zbirnih centrih že nekaj let
V Snagi imajo ločeno zbiranje tekstila v zbirnih centrih uvedeno že več let, saj je uredba o obvezni občinski gospodarski javni službi zbiranja komunalnih odpadkov iz leta 2017 izvajalcem javne službe zbiranja komunalnih odpadkov naložila ločeno zbiranje oblačil in tekstila v zbirnih centrih. Oblačila in druge tekstilne odpadke lahko uporabniki vseh zbirnih centrov, ki so v upravljanju Snage, odložijo ločeno; to je v obeh zbirnih centrih v Mariboru (ZC Lahova in Plinarniška) ter v zbirnih centrih v občinah Pesnica, Kungota, Lovrenc na Pohorju, Ruše, Hoče-Slivnica, Miklavž na Dravskem polju ter Starše.
V letu 2024 so v Snagi zbrali skoraj 80 ton odpadnega tekstila, kar je 13 odstotkov več kot leto prej. Zaradi povečane količine soo v nekaterih zbirnih centrih postavili dodatne zbiralnike za oddajo še uporabnega tekstila in dodatne zabojnike za oddajo neuporabnega tekstila, ki ni primeren za ponovno uporabo, je pa primeren za postopke recikliranja. Več o obveznem ločevanju si lahko preberete TUKAJ.