Kot smo že poročali, so bili skrivni posnetki domnevno spornih razmer v baterijski reji kokoši nesnic posneti na kmetiji Kaučič v Gornjih Ivanjcih. Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) je v zvezi s posnetki na kmetiji odredila izredni inšpekcijski nadzor. Postopki še potekajo. Medtem se je kmetija na družbenih omrežjih že odzvala. Kot so zapisali, očitke, da naj bi ravnali neprimerno, zavračajo. Inšpekcijski nadzor, ki se je po predvajanih posnetkih na TVS izvedel pri njih, naj bi po besedah gospodarjev kmetije pokazal, da so živali v dobri kondiciji. "Ob celotnem temeljnem pregledu sta inšpektorici našli dve poginuli kokoši in dve bolni kokoši, kar je v hlevu z 12.000 kokošmi čisto normalno," so zapisali v odzivu in dodali, da upajo, da ne bo še kdo žrtev takšnih mahinacij.
Na kmetiji Kaučič zavračajo obtožbe
Ko smo jih poklicali za še podrobnejši odziv, niso mogli skriti razočaranja nad posnetki, ki po njihovem mnenju blatijo njihovo dobro ime. "Z mediji zaenkrat ne želimo sodelovati, tako nam je svetoval tudi odvetnik. Zadevo smo namreč predali odvetniški službi," je v telefonskem pogovoru pojasnila lastnica Alenka Kaučič. "Kot smo že zapisali v našem odzivu, so bili posnetki prirejeni in zmontirani. Na posnetkih se pojavlja viličar, ki vozi kokoši v kletkah, mi pa viličarja sploh nimamo," je povedala in dodala, da je bilo v Tarči tudi vse pomešano. "Res je, da imamo tudi podjetje, ki se ukvarja z distribucijo jajc, ukvarjamo se torej tudi s trgovino. Tam ponujamo ekološka jajca, jajca iz hlevske reje in jajca iz baterijske reje. To v večini ne gre za naša jajca, pač pa le za jajca, ki jih mi distribuiramo naprej. To ne gre za isto stvar in to je treba izpostaviti," še dodaja.
Škoda je po njenem mnenju že bila povzročena. Prepričana je, da se jih je nekdo lotil zaradi tega, ker bi jim želel škodovati. "Nekomu gremo v tem poslu očitno precej v nos," nadaljuje in dodaja, da bodo zdaj svojim dobaviteljem poslali še dopis in jim obrazložili situacijo.
Društvo AETP stoji za verodostojnostjo posnetkov
Za avtentičnost objavljenih posnetkov jamčijo člani društva AETP. Snemalka, ki želi ostati anonimna, pravi: "Farma Kaučič je bila neverjetno umazana. V zraku je lebdel prah in kokošje perje, jajca so bila nametana po tleh. V umazaniji na tleh so ležale podgane in trupla kokoši. Zaradi slabega zraka je bilo težko dihati, tudi skozi zaščitno masko. Vonj je bil utesnjujoč, obračal se mi je želodec. Občutek sem imela, da za te kokoši nihče ne skrbi. Bile so čisto oguljene. Nekatere izmed njih niso mogle doseči hrane, ker so bile preveč nagnetene. Bile so nervozne, med seboj so si kljuvale perje."
V izogib širjenja netočnih informacij še poudarjajo, da je baterijska reja z vidika higiene najslabša izbira. Veterinarka Sara Jerele pojasnjuje: "Raziskava Evropske agencije za varnost hrane (EFSA) je pokazala, da so kokoši v kletkah bolj izpostavljene tveganju za okužbo s salmonelo kot kokoši v drugih vrstah reje. K temu prispevata tako reja v kletkah kot večje število kokoši v takšnih rejah."
V društvu tako pristojne pozivajo, da se baterijska reja v Sloveniji čim prej prepove. Pri tem opozarjajo, da mora biti prehod narejen kvalitetno in preudarno. To je pomembno tako za dobrobit kokoši kot tudi rejcev. "Če je cilj ministrstva, da se opustitev kletk izvede do leta 2028, je nujno, da se opustitev baterijske reje vključi v novelo zakona. Ministrstvo bomo držali za besedo in jim še naprej gledali pod prste," je povedal predsednik Društva AETP Samo Curk.
Epilogi inšpekcije, ne samo veterinarske, niso zadostni, ker je večina problemov prikazanih na posnetkih vtkanih v sistem. Inšpekcija je omejena na strogo sledenje zakonom in togi inšpekcijski postopek. Ne teži pa k naprednim družbenim spremembam, so opozorili v AETP. Posledično ji marsikaj pomembnega uide.