(ANKETA) Se bodo avtobusi vrnili na Glavni trg v Mariboru?

Igor Selan Igor Selan
14.10.2020 02:00

Potem ko so po obnovi in zaprtju Glavnega trga in Koroške ceste nekatere avtobusne linije preusmerili na preozke ulice v središču mesta, so vse glasnejša vprašanja, zakaj preko Glavnega trga ne bi vozili vsaj manjši in električni avtobusi. In kaj pravijo naključno mimoidoči anketiranci?

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V Marpromu so predlagali, da bi po obnovljenem Glavnem trgu vozila le ena avtobusna linija.
Sašo Bizjak

V zadnjem času se vse več občanov sprašuje, zakaj preko prenovljenega Glavnega trga in Koroške ceste ne pelje vsaj javni potniški promet. Ne nazadnje so tudi izsledki prometne študije, ki jo je mariborska občina naročila pri Fakulteti za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo Univerze v Mariboru, pokazali, da bi bilo za javni potniški promet bolje, da bi vsaj mestne avtobusne linije 3, 12 in 15 ter primestne linije, s katerimi v mesto prihajajo dijaki in študentje, še naprej lahko vozile po Glavnem trgu in Koroški cesti, saj bi se dostopnost do središča mesta, srednjih šol, fakultet in UKC Maribor v primerjavi s sedanjo ureditvijo povečala.​

Ob tem je zaradi spremembe linij tudi upadlo število potnikov, kumulativno pa je tudi več zamud avtobusov. Predvsem zato, ker so se številne linije preusmerile na preozke ulice v središču mesta, problematični sta predvsem Maistrova in Mladinska, ki sta preozki za velike avtobuse, zaradi česar ti vozijo čez oba prometna pasova, kar med vozniki avtomobilov povzroča še dodatno nejevoljo. "Dejstvo je, da smo s prenovo Glavnega trga in Koroške ceste občanom želeli dati nov življenjski prostor v historičnem mestnem jedru, kar nam je uspelo. A smo hkrati dostopnost, ki bi jo morali zasledovati z javnim potniškim prometom, zmanjšali," je že v začetku septembra v pogovoru za Večer priznal podžupan Samo Peter Medved.

Podžupana Gregor Reichenberg in Samo Peter Medved na Glavnem trgu
Andrej Petelinšek

Avtobusi počasnejši kot pešci

Z vprašanji, zakaj ne vozijo čez Glavni trg, smo se obrnili na mestnega avtobusnega prevoznika Marprom, a tam odgovarjajo, da so le izvajalec javnega potniškega prometa in da ravnajo v skladu z navodili naročnika, torej Mestne občine Maribor. A je Marprom v tem primeru vendarle predstavnik stroke, ne nazadnje so edini na tem področju s potrebnimi izkušnjami. "Gledano s stališča stroke, bi mestni avtobusni prevoz moral biti bolj atraktiven način prevoza skozi center mesta kot z osebnim avtomobilom. Samo tako bi namreč lahko dosegli cilje iz prometne strategije. To tudi ni nekaj, kar bi si izmislili v Marpromu, ampak je dajanje prednosti avtobusnemu prometu dobra praksa vseh tistih evropskih mest, ki želijo zmanjšati ogljični odtis. Vožnja čez Glavni trg in Koroško cesto bi vsekakor precej skrajšala potovalne čase z avtobusom, zdaj so namreč avtobusi celo počasnejši kot pešci," pravi direktor Marproma Bernard Majhenič.

​In spomni na primer iz preteklosti: "Če želimo ljudi z avtobusi pripeljati v središče mesta, je treba zagotoviti dostopnost. Včasih sta bili med najbolj obiskanimi ulicami v mestu Partizanska in nekdanja Svetozarevska, danes Ulica slovenske osamosvojitve in Ulica škofa Maksimilijana Držečnika. Avtobusni postajališči pred Modno hišo in Večerom sta polnili center z obiskovalci, z izgradnjo Trga Leona Štuklja pa se je središče mesta izpraznilo."

Zakaj torej avtobusi vseeno ne vozijo po Glavnem trgu, ne nazadnje tudi v Ljubljani po Slovenski cesti avtobusni promet po zaprtju za osebna vozila nemoteno poteka, pa to ne moti nikogar? "Še enkrat, to je vprašanje za občino. Ne nazadnje smo mi predlagali, da bi čez Glavni trg vozila le ena sama avtobusna linija, ki bi okrepljena z električnimi avtobusi vozila vsakih pet minut. Ker bi vozila od glavne avtobusne postaje čez Glavni trg do obračališča pri Fontani, bi s tem presekala vse mestne linije, ljudje bi lahko potovali z enega dela mesta na drugega s prestopanji kamorkoli, potovalni časi bi se bistveno skrajšali, dostopnost do vseh pomembnih institucij v mestu pa bi se povečala," razloži Majhenič.

Predvsem ob slabem vremenu, ko ni veliko pešcev in kolesarjev, bi bil hitrejši avtobusni prevoz še kako koristen.
Sašo Bizjak

Podžupan Medved: Iščemo rešitve

Kot prizna tudi podžupan Medved, je z gradbeno-tehničnega vidika avtobusni promet na Glavni trg možno preusmeriti. "Vozišče je vsekakor sposobno sprejeti avtobusni promet, saj tako njegova širina kot nosilnost omogočata vožnjo avtobusov. Vendar tu ne gre samo za gradbeno odločitev. Res je, da bi si stroka, avtobusna in prometna, tam želela vsaj kakšno linijo električnega avtobusa, kar bi potovanja z javnim prometom vsekakor skrajšalo, a so druge stroke, arhitekturna, turistična in še kakšna, pa tudi občani, imele svoje poglede in si avtobusnega prometa tu ne želijo. Je pa res, da na občini vseeno iščemo rešitve. Razmišljamo, da bi tam morda vendarle omogočili vožnjo kakšnim manjšim avtobusom, ali da bi spremenili režim vožnje Maistra in s tem nadomestili sedanji izpad," odgovarja Medved.

​Mariborski podžupan ob tem prizna, da na občini, predvsem s prilagoditvijo avtobusnih linij, niso reagirali dovolj hitro. "Tu nas vsekakor čaka še velika naloga, govorim predvsem o študiji optimizacije potniškega prometa," napoveduje Peter Medved.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta