Arosa Mobilia: Stečaj ni končal agonije delavcev

Igor Selan Igor Selan
13.12.2018 14:09

Delavci limbuškega podjetja Arosa Mobilia prejeli odpoved, na zavod za zaposlovanje pa se bodo lahko prijavili 27. decembra.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Zaposleni, ki so konec oktobra stavkali, so v torek prejeli odpoved delovnega razmerja.
Andrej Petelinšek

Oseminšestdeset delavcev limbuškega podjetja Arosa Mobilia, ki je 4. decembra zdrsnilo v stečaj, je v torek prejelo odpoved delovnega razmerja. Kot je povedala stečajna upraviteljica Alenka Gril, so se torkovega sestanka z delavci udeležili tudi predstavniki zavoda za zaposlovanje in jamstvenega sklada, ki bodo zdaj že nekdanjim zaposlenim pomagali pri prijavi terjatev ter pripravi podatkov za jamstveni sklad.
"Dogovorili smo se, da se bodo delavci na zavod za zaposlovanje lahko prijavili že takoj prvi dan, ko poteče 15-dnevni odpovedni rok, torej v četrtek, 27. decembra, čeprav na ta dan zavod nima uradnih ur. Kadar gre za večje število ljudi, namreč naredijo tudi takšno izjemo, da jim olajšajo postopek za vpis v evidenco brezposelnih in tako skrajšajo njihovo agonijo," je povedala Grilova. In dodala, da imajo preostali upniki zdaj tri mesece časa, da prijavijo svoje terjatve ter ločitvene in izločitvene pravice v stečajnem postopku. ​

​Delavci v stiski

Da je bil stečaj, predlog zanj je podala uprava družbe, nepotreben, je še naprej prepričan Martin Dular iz sindikata SKEI: "Podjetja je res škoda, ker je opremljeno z res dobro infrastrukturo in bi lahko delalo še naprej." Limbuška Arosa Mobilia, ki je na pogorišču nekdanjega Marlesa proizvajala kuhinje, je bila v hudi finančni krizi že dlje časa. Leta 2016 je podjetje prejelo 200 tisoč evrov državne nepovratne subvencije, marca letos pa še 700 tisoč evrov dolgoročnega posojila. A program prestrukturiranja družbi ni pomagal pri preživetju. Direktor družbe Mirko Pomberg je za težave okrivil Gorenje, od katerega je sedanji lastnik, družba Pololes Pohištvo iz Podvelke, družbo tudi kupil. Gorenje kot ključni kupec naj bi namreč prekinilo naročila, zato podjetju ni preostalo drugega kot stečaj. V Gorenju so sicer Pombergove trditve zanikali in v skopi izjavi za javnost sporočili le, da izpolnjujejo vse pogodbene obveznosti.

Upniki najbrž ne bodo poplačani

Kot je še povedala Trebičnikova, tudi zaposleni za propad podjetja krivijo Gorenje, a ob tem s prstom pokažejo tudi na sedanje lastnike. "Arosa Mobilia se je izčrpavala do konca, verjetno z namenom, da se reši družba Pololes, ki je prav tako v težavah. Zakaj država direktorju ni stopila na prste, ne vem, že od aprila nam namreč ni plačeval prispevkov, družba pa je bila insolventna že avgusta. Ko smo v torek prišli v podjetje, tam ni bilo več ničesar, ves material, ki ga je nabavila družba, je izginil. Tako kaže, da bodo brez vsega ostali tudi drugi upniki, ker stečajne mase, kot kaže, ne bo. To je veriga, ki bi jo morala država presekati in raziskati, kaj se je dogajalo," opozarja Irena Trebičnik.
Da upniki verjetno ne bodo poplačani, priznava tudi Pomberg, ki pa zanika kakršnokoli izčrpavanje podjetja: "Aroso Mobilio je nemogoče izčrpati, ker praktično nikoli ni imela nobenega prostega premoženja. Stroji in naprave so namreč pod hipoteko Gorenja in ministrstva za gospodarstvo, prav tako ni nobenih prostih zalog, saj so bile te junija prodane družbi Gorenje HS. S polno odgovornostjo torej trdim, da družbe ni nihče izčrpaval. Je pa res, da je 2,5 milijona evrov vreden nakup Arose Mobilie negativno vplival tudi na Pololes, ki je bil pred tem izjemno solventna družba, zdaj pa je moral izvesti slabitve."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta