Čeligijev stolp načenjajo leta in narava

Andreja Kutin Lednik
15.05.2019 18:21

Za razpoko, ki je načela stolp, so na občini vedeli že od leta 2006. K dodatnemu propadu Čeligijevega stolpa je prispevalo tudi drevo, ki se je zaraslo v zid

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Stolp je zdaj dodatno ograjen, sanacija se bo pričela kmalu. 
Sašo Bizjak

Že v torek zvečer so Mariborčani zaskrbljeno opazovali Čeligijev stolp, ob njem so se kljub dežju ustavljali tudi včeraj. Spodnji del severovzhodnega vogala stolpa, ki že dolgo propada, se je namreč sesedel. Včeraj zjutraj sta stolp pregledala statik Zavoda za varstvo kulturne dediščine Miran Ježovnik in operativni vodja gradbišč Goran Gabrovec, izdelano je tudi že poročilo o stanju. Podžupan Gregor Reichenberg, odgovoren za arhitekturo in prostor, je ob tem sporočil: "Del Čeligijevega stolpa se je najverjetneje sesedel, seveda zaradi dotrajanosti in neugodnih vremenskih razmer v letošnjem letu." Na Mestni občini Maribor pravijo, da je župan Saša Arsenovič odredil takojšnjo sanacijo škode, saj se le tako lahko prepreči nadaljnja poškodba objekta oziroma povzročanje splošne nevarnosti v okolici.

Sašo Bizjak
Sašo Bizjak

Zamujene priložnosti?

Se pa seveda ob tem samodejno postavi vprašanje, kakšna bo prihodnost stolpa. Stolp je v zelo slabem stanju, stopnišče je porušeno. Spomnimo: leta 2009 je propadla takrat načrtovana revitalizacija Čeligijevega stolpa, potem ko je mariborska občina razpis ministrstva, na katerem bi lahko pridobila denar za prenovo, zamudila iz več razlogov. Izvedbo projektne naloge so sprva upočasnila usklajevanja z Zavodom za varstvo kulturne dediščine, temu pa so sledili še zahtevki stanovalcev bloka v Gregorčičevi 29 a/b, ki so bili prepričani, da je zemljišče vzhodno od Čeligijevega stolpa njihovo in ne občinsko. Tam so uredili parkirišče. Dve leti kasneje so arhitekti in zavod nekoliko zbližali mnenja, a obnove stolpa se niso lotili. "V našem interesu je, da pride do sanacije stolpa, ki ima tudi razsežnosti pod zemljo. Iskali smo rešitve za sanacijo, vprašanje je, ali je bilo takrat zagotovljenega dovolj denarja za sanacijo, a to je že nekaj let nazaj," odgovarja Štajnbaher.

Sašo Bizjak

Del pivovarskega imperija

Čeligijev stolp je edini ohranjen od petih obrambnih stolpov severnega mestnega obzidja, zgrajen pa je bil med letoma 1460 in 1465, ko je služil za obrambo mesta. Danes ima zato status spomenika lokalnega pomena. Mariborčani so ga imenovali tudi črni stolp ali smodniški stolp. Ime Čeligijev stolp je dobil po mariborskih pivovarjih Tscheligijih, v 18. stoletju je bil namreč skupaj s sosednjo stavbo, ki ima dve veliki kleti, ki sta sedaj v zasebni lasti, del pivovarskega imperija znane mariborske družine, od takrat tudi ime sosednjega Gambrinusa. V lasti so imeli še stavbo in pivovarno na Glavnem trgu, kjer je sedaj hotel Maribor.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta