Župnija Marije Matere Cerkve na Pobrežju je bogatejša za nove orgle, pridobitev, na katero so čakali dolgih deset let, je blagoslovil tudi mariborski nadškof metropolit Alojz Cvikl. "Orgle so postavljene in so vaše, to je največje priznanje vam vsem in zato velik Bog plačaj vsem živim in pokojnim darovalcem," se je pobreški župnik in kanonik Stanko Praznik zahvalil v posebni knjižici Nove orgle na Pobrežju, s podnaslovom Glasba je uvod v večno življenje, ki so jo izdali ob tej priložnosti. To zahvalo je ponovil tudi na koncu slovesnosti in pred sklepnim blagoslovom, v katerem so se oglasile orgle in navdušile polno cerkev.
Največji instrument
Sedaj orgle čakajo, da se zaostreni ukrepi umirijo in bodo lahko v cerkvi znova maše in druge prireditve ter se bodo lahko orgle čim več uporabljale. "Temu so tudi namenjene," je pred dvema dnevoma za Večer dejal Praznik. Obžaluje, da se ne mesto Maribor oziroma občina ne Konservatorij za balet in glasbo Maribor nista zanimala posebej za ta projekt. Da bi pomagala bodisi po strokovni bodisi po finančni plati. Gre namreč za pridobitev, ki bo v ponos ne le župniji, temveč celotnemu mestu Mariboru. "Gre za najnovejši in največji glasbeni inštrument v Mariboru, ki bo pripomogel h kulturnemu razvoju mesta, saj bodo orgle s svojo kvaliteto privabljale koncertne organiste z vsega sveta, s čimer bo mesto na podlagi orgelske glasbe dobilo novo luč tudi v svetovnem merilu," je v omenjeni knjižici o orglah zapisal priznani organist Robert Kamplet.
O tem, koliko so orgle stale, župnik ne želi govoriti, češ da bodo potem znova leteli očitki, kako je Cerkev bogata. "Še zmeraj je prisotno takšno razmišljanje, zato raje ne bom nič rekel," je dodal. V knjižici Nove orgle na Pobrežju, ki je v digitalni različici na voljo tudi na spletni strani pobreške župnije, je zapisal, da so v letih skrbno zbirali posamezne donacije, iskali dobrotnike doma in v tujini: "Vsak, še tako skromen dar za orgle je prinašal blagoslov. Hvala nekaterim sosednjim župnijam in posameznim duhovnikom za prispevke, tudi iz tujine. Orgle so postavljene in so vaše, to je največje priznanje vam vsem, zato Bog plačaj vsem živim in pokojnim darovalcem!"
Pot do izvedbe je bila torej dolga. Že leta 2009 je bilo podpisano pismo o nameri za izdelavo in postavitev novih orgel s takratno Orglarsko delavnico Maribor Gospodarstva Rast. Veliko pa so obetali tudi projekt Evropska prestolnica kultura in dogovori s takratnim županom Maribora Francem Kanglerjem. A dogodki, ki so sledili, tako v Cerkvi kakor na lokalnem političnem prizorišču ter v Orglarski delavnici, so projekt časovno močno zamaknili.
Z izvajalcem Orgle Dvoršak, podjetjem Andreja Dvoršaka, so pogodbo o izdelavi podpisali leta 2014. Da gre za velik podvig, priča tudi podatek, da je samo uglaševanje orgel trajalo en mesec.
Unikat v več pogledih
Prvo dispozicijo za orgle je naredil dr. Matej Podstenšek, ki je o orglah zapisal, da čeprav so snovalci novih orgel navdih iskali pri francoskih romantičnih orglah, saj so upoštevali francosko dispozicijo Tomaža Sevška, glasbilo v več pogledih pomeni unikat, izvirno prilagojen prostoru pobreške cerkve: "To je mogoče opaziti tako pri postavitvi orgelske omare kot v razmestitvi piščali, ki deloma stojijo tudi v stranskih nišah, kar orglam omogoča, da s svojim zvokom dobesedno objamejo bodisi vernika pri bogoslužju bodisi poslušalca na koncertu." Uglaševanje orgel je, kot rečeno, trajalo več kot mesec dni, sestavljene pa so iz kar 162 pročelnih piščali.