Dijaki III. gimnazije Maribor na delu v vrtcih v Angliji

Barbara Bradač Barbara Bradač
21.12.2018 17:43

Dijaki programa predšolska vzgoja so se udeležili projekta mobilnosti v Leedsu, kjer so se praktično seznanili z delom v angleških vrtcih.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Profesorici Barbara Gradišnik in Jasna Ul Može, ravnateljica III. gimnazije Maribor Marija Lešer ter dijaki Sergej Črnčec, Aljaž Čolig in Doroteja Čeh.
Andrej Petelinšek

Da bi bodoče generacije vzgojiteljev pridobile čim več izkušenj za delo z najmlajšimi, so dijakom programa predšolska vzgoja, ki ga izvajajo na III. gimnaziji Maribor, omogočili, da so del prakse opravili tudi v angleških vrtcih. Tako je 16 dijakov z dvema spremljevalkama odpotovalo v angleško mesto Leeds in 14 dni v osmih angleških vrtcih, tako državnih kot zasebnih, spoznavalo, koliko se delo tam razlikuje od dela v slovenskih vrtcih. Dijaki Doroteja Čeh, Aljaž Čolig in Sergej Črnčec so še skoraj dva meseca po tej edinstveni izkušnji žareli, znanje in ideje pa so vrele iz njih.

Bodoči vzgojitelji polni izkušenj

Dve dijakinji sta prakso opravljali v vrtcu znotraj industrijske cone, vrtec je v eni izmed nekdanjih tovarn. Eden izmed dijakov je prakso opravljal v vrtcu, ki je bil v šotoru/juti. Vrtci so tudi v nekdanjih cerkvah, kjer je v velikem igralnem delu še ohranjena prižnica, masivne lesene klopi pa so predelali v previjalne mize.

V Angliji je več proste igre

Bistvene razlike, ki jih dijaki izpostavljajo med slovenskim in angleškim vrtcem, so, da vzgojitelji skrbijo za bistveno manj otrok (do starosti dveh let za največ tri), tako lažje in bolj podrobno spremljajo napredek vsakega otroka, da je precej več proste igre, manj vodenih dejavnosti, dokler otrok ne začne govoriti, se sporazumevajo z znakovnim jezikom. V igralnicah se otroci pogosto igrajo s peskom, zemljo, listjem, tudi vodo. Ugotovili so tudi, da sosedova trava ni vedno bolj zelena, saj so med vrtci velike razlike, in ugotavljajo, da so vrtci v bogatejših predelih mesta še najbolj podobni slovenskim vrtcem.
"Kar se tiče profesionalnega odnosa vzgojiteljic, prostora, urejenosti okolice vrtca, igral, igrišč, so naši vrtci zelo dobri, ob predpostavki, da bi moralo biti število otrok na vzgojitelja manjše," je povzela profesorica Barbara Gradišnik, ki je skupaj s profesorico Barbaro Špilak spremljala otroke na poti v Anglijo: "Prevzeti odgovornost za 16 otrok ni bilo enostavno, a naši dijaki so se izkazali za izjemno odgovorne in odrasle."

Učenje skozi igro

S projektom Razvoj govora in učenje jezika pri predšolskih otrocih skozi igro so želeli dijake 3. letnika, bodoče pomočnike vzgojiteljev in vzgojitelje, usposobiti za uporabo različnih metod za spodbujanje komunikacije in razvoja jezika v predšolskem obdobju. "Ker je predšolsko obdobje ključnega pomena za razvoj otrokovega jezikovnega področja, smo izbrali angleško okolje, katerega osnovni princip učenja v predšolskem obdobju je učenje skozi igro," je pojasnila Jasna Ul Može, vodja tima učiteljev pri projektu, ki je bil izveden in financiran v okviru programa Erasmus+. Tako dijaki s prakso, potovanjem in bivanjem (živeli so pri angleških družinah) niso imeli nobenih stroškov.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta