Na Srednji elektro-računalniški šoli (SERŠ) Maribor, ki je v središču mesta, so se odločili, da drevesa, ki rastejo na šolskih zelenih površinah, okrasijo s ptičjimi hišicami. "V ta namen so dijaki 1bp razreda ročno izdelali unikatne lesene ptičje hišice, ki so krmilnice, valilnice ali kombinacija obojega. Uporabili so les, veje, domače orodje, svoje ročne spretnosti in tako izdelali čudovite ptičje hišice," sporoča učiteljica na tej šoli mag. Ivanka Lesjak.
Ptičke bodo seveda tudi hranili, zato so priskrbeli še semena ekološke sončnice kmetije Milana Rusa iz Mote pri Ljutomeru, ki je ena od ekoloških in miroljubnih kmetij v Sloveniji. Miroljubno pomeni, da na kmetiji ni živinoreje, ni uporabe kemičnih sredstev, tudi za pridelke in zemljo se skrbi na naraven način. To je za naravo in živali najmanj obremenjujoč način kmetovanja, takšno kmetijstvo bistveno zmanjšuje ogljični odtis, blaži podnebne spremembe in lahko ima regenerativen vpliv na okolje in družbo. Ohranja pa tudi biotsko raznovrstnost - biodiverziteto, kar je pomembno za ptičke, sploh v mestnih okoliših, saj je populacija ptic v zadnjih desetletjih skrb vzbujajoče upadla.
"Zato želimo s temi aktivnostmi na SERŠ Maribor skrbeti za ptičke, ki v zimskem času še posebej potrebujejo našo pomoč, in jim nuditi najboljša semena. Čeprav smo srednja elektro šola in sta naši področji izobraževanja elektrotehnika in računalništvo, dajemo poudarek tudi varovanju okolja in se zavedamo splošne pomembnosti povezovanja človeka z naravo in soodvisnosti ljudi od dobrobiti
narave in živali," še piše Lesjakova. Za redno polnjenje ptičjih hišic s sončnicami pa skrbi ves razred prvega letnika programa elektrikar.