Mariborska in pet okoliških občin (Duplek, Hoče-Slivnica, Miklavž, Rače-Fram in Starše) nadaljujejo s postopkom prodaje svojega veletrgovca z zdravili, družbe Farmadent. Mariborski mestni svet bo tako na četrtkovi seji odločal o uvedbi posameznega programa prodaje, s katerim bodo občine oziroma v njihovem imenu skupna komisija, ki so jo imenovale že februarja, za Farmadent pričele iskati strateškega partnerja. Komisija bo nato v naslednjih mesecih investitorje pozvala k predložitvi nezavezujočih ponudb, jim omogočila podrobni pregled poslovanja družbe, temu bo sledilo zbiranje zavezujočih ponudb in na koncu odločitev komisije z morebitnimi pogajanji.
"Čeprav ukvarjanje z veleprodajo zdravil ne sodi med obvezne naloge občine, naj poudarim, da nisem za prodajo Farmadenta za vsako ceno. Če pa bo cena dobra in če bo kateri od interesentov, zaenkrat smo dobili dva izkaza interesa, pripravljen ohraniti delovna mesta, potem pa," je na srečanju z novinarji povedal župan Saša Arsenovič.
Župan Arsenovič: "Nisem za prodajo za vsako ceno"
Kot je znano, je rok za prodajo Farmadenta, tega narekuje leta 2017 sprejeti zakon o lekarniški dejavnosti, ki občinam, ki imajo v lasti lekarne, prepoveduje hkratno posedovanje veletrgovcev z zdravili, 31. december letos. Odločitev, ali Farmadent za ceno in pod pogoji, ki jih bo izpogajala komisija, prodati ali ne, bodo sicer na koncu še zmeraj imeli občinski sveti, ti bodo o tem odločali, ko z delom zaključi komisija, predvidoma torej jeseni. Kljub temu pa je v mestnem svetu že v četrtek mogoče pričakovati burno razpravo, saj nekateri svetniki prodaji, od katere si mariborska občina obeta 10,2 milijona evrov, ostro nasprotujejo, saj naj bi bil Farmadent kura, ki nese zlata jajca. Po podatkih iz programa prodaje je sicer promet družbe iz 91 milijonov evrov v letu 2019 lani padel na 83 milijonov, medtem ko se je čisti dobiček iz 2,1 milijona evrov zmanjšal na 473 tisoč evrov.
Mariborska občina je v času župana Andreja Fištravca Farmadent prodajala že dvakrat, a obakrat postopek prekinila predčasno. Prvič leta 2017, ko je državni zbor prvič noveliral zakon o lekarniški dejavnosti in rok za prodajo podaljšal do 31. decembra 2019, drugič pa leta 2018, ko je ocenila, da je družba KPMG, ki je zanjo vodila postopek prodaje, tega vodila bolj v korist največjega interesenta, družbe Salus, kot pa občin prodajalk. Po neuradnih podatkih naj bi Salus takrat za Farmadent ponujal 8,7 milijona evrov. Za razliko od sedaj, ko so se za prodajo odločile vse občine solastnice, so sicer svoj delež v Farmadentu takrat prodajale le tri občine, poleg mariborske še Hoče-Slivnica in Duplek.