Delavci mariborskega podjetja A&E Europe, ki izdeluje sukance in je bilo nekoč del velikana MTT, nato pa je preko lastninjenja prešlo v last ameriške družbe American&Efird Global, so sklicali opozorilno stavko. Pred sedežem uprave v Melju se jih je od skupno 162 zaposlenih zbralo deset, da predstavijo težave, ki se vlečejo že dlje časa - porazne plače in slab odnos poslovodstva. Božičnica v višini 250 evrov je nezadovoljstvo le še podžgala, ker je znesek prenizek, ocenjujejo. Podjetju gre dobro, pravijo. Naročila imajo, delajo ves čas od marca, tudi v času epidemije, v dveh ali treh izmenah in ob sobotah.
V vodstvu samo tujci, ki ne komunicirajo
"V navijalnici je plača 518 evrov bruto, to je 380 evrov neto," je povedala ena od zaposlenih. "Če odštejemo stroške za prevoz in regres za malico, delamo zastonj. Da s tem preživiš, moraš biti iznajdljiv, mojster. Zamislite si mati samohranilko z dvema otrokoma. Zato pozivam Janšo in Pahorja, da prideta in nam pomagata urediti situacijo," delavci na pomoč kličejo premiera in predsednika države. "Bojimo se, da bodo podjetje zaprli in proizvodnjo preselili v Srbijo ali kam drugam, kjer je še bolj poceni delovna sila."
"Da s tem preživiš, moraš biti mojster"
Njihovih stisk nihče ne sliši. Ker vodstvo podjetja zastopajo le tujci, direktorji so Nemec Jürgen Drescher in Američana Kristen Higbee Hughes ter Christopher Rendall Alt, sporazumevanja z delavci praktično ni. To izpostavlja tudi njihov zastopnik. David Ažnoh, podpredsednik Konfederacije slovenskih sindikatov, pravi, da v letu in pol niso uspeli vzpostaviti socialnega dialoga, četudi so se zelo trudili: "Ni nam uspelo urediti pogojev ne za delo sindikata ne za svet delavcev. Že sama komunikacija s podjetjem je zelo težavna, saj poteka večinoma preko odvetniške družbe, direktor podjetja je v Nemčiji, lastniki pa v ZDA. Zato je stavka edini izhod."
Podjetju gre dobro
Skupina American&Efrid, ki ima več kot 10.000 zaposlenih, je svetovni proizvajalec industrijskih in gospodinjskih sukancev za šivanje. Izdelujejo jih v 21 državah in prodajajo v več kot stotih proizvajalcem oblačil, avtomobilskih delov, pohištva in medicinskih pripomočkov. Del omrežja sta tudi A&E Europe in njegova odvisna družba Texta iz Maribora. A&E Europe je imel lani 20 milijonov evrov prihodkov in 134.000 evrov izgube, vendar je podjetje stabilno. Vodstvo v javno objavljenih dokumentih navaja, da poslovanje družbe ni ogroženo, likvidnostnih težav ni, iztiril jih ni niti covid-19, čeprav bodo letos imeli 20 odstotkov manj prihodkov.
Liderji so zaprti tudi za medije, na telefon se ni odzval nihče. Razočarani, obupani delavci upajo, da bo bolje po 1. januarju, ko naj bi v poslovodstvo sprejeli dva izmed njih, Slovenca z izkušnjami v A&E Europe.
Stopnjevanje stavke januarja
"Zahtevamo le takšne plače, da lahko normalno preživimo," poudarjajo stavkajoči. Ažnoh dodaja, da so odgovorne v podjetju pozvali, naj izplačajo 13. plačo, vendar "so manipulirali, da je to enako kot božičnica, čeprav ni. Po napovedi stavke so nam odpisali, da so na dopustih in naj se držimo kovid ukrepov. Najbrž se jim že izplača biti tukaj, saj delavci kakovostno opravljajo svoje delo, sukance pa uporabljajo vsa večja podjetja po svetu, ki se ukvarjajo s šivanjem."
Stavkovne zahteve, torej dvig plač, ureditev kolektivne pogodbe in delovanja delavskih združenj, bodo stopnjevali. 15. januarja napovedujejo celodnevni shod, 26. januarja pa naslednjega. Stavko po besedah sindikalista podpira več kot polovica zaposlenih. Nekateri so opozorilno stavkali tudi v proizvodnji.