(FOTO) Festival prostovoljstva v Mariboru: Zakaj so psu Frodu simbolično sneli simbol društva

Ana Lah
04.06.2021 15:38
V ospredju letošnjega dogodka je bila želja povezati prostovoljske organizacije in službe Mestne občine Maribor, da bi vzpostavili sistemske pogoje za ureditev prostovoljstva na lokalni ravni in sprejeli strategijo prostovoljstva.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Podžupanja Alenka Iskra je izpostavila, da občina spodbuja in sofinancira kar 180 prostovoljskih organizacij v mestu. Foto: Andrej PETELINŠEK
Andrej Petelinšek

Pred Muzejem narodne osvoboditve je potekal osrednji dogodek letošnjega Festivala prostovoljstva v Mariboru, ki ga že več let pripravlja mreža Prostovoljstvo v Mariboru. Letošnji dogodek je potekal z vizijo, da se med prostovoljskimi organizacijami in Mestno občino Maribor (MOM) vzpostavi učinkovita komunikacija, kar bodo, kot upajo, okronali s sprejetjem strategije razvoja prostovoljstva v občini. Podžupanja Alenka Iskra je dejala, da jo je pozitivno presenetilo, da občina spodbuja in sofinancira kar 180 prostovoljskih organizacij v mestu, kar nameravajo tudi nadaljevati. Iskra upa tudi na uspešno sprejetje strategije prostovoljstva.

Andrej Petelinšek

Vsak rez vpliva na kakovost dela

Direktorica Pekarne Magdalenske mreže in koordinatorica mreže Prostovoljstvo v Mariboru Urška Breznik je skupaj s Tjašo Arko iz Slovenske filantropije odprla številna pomembna vprašanja in probleme, povezane s prostovoljstvom. Izpostavili sta, kako zelo širok spekter pomoči izvajajo prostovoljci v Mariboru - od pomoči mladim, prostočasnih dejavnosti, skrbi za živali, starejše, športnih aktivnosti, čistilnih akcij … Breznikova je ob tem dejala, da bi bilo mesto brez prostovoljcev brez vsebin, saj izvajajo kar tri četrtine vseh aktivnosti in vsebin v mestu.

Tjaša Arko iz Slovenske filantropije je opozorila na širok spekter pomoči in aktivnosti, ki jih izvajajo prostovoljci. Foto: Andrej PETELINŠEK
Andrej Petelinšek

Kot kažejo tudi raziskave, ima prostovoljstvo pozitivne učinke tudi na prostovoljce, ki se na tak način aktivirajo, povežejo in počutijo sprejete ter koristne. Arkova je opozorila na nujnost kvalitetnih kadrov znotraj organizacij, Breznikova pa je izpostavila pomen mentorjev ter izobraževanja kadrov. Zakon o prostovoljstvu je sicer razrešil marsikatero težavo, a to še ne pomeni, da jih ni. "Vsak rez, ki se dogaja v prostovoljski organizaciji - bodisi da se jim odvzame prostore, da so pogoji za financiranje ostrejši - vpliva na kakovost dela in na motivacijo tistih, ki želijo pomagati," je dejala Urška Breznik. Želeli bi si, da so slišani in da je njihovo delo opaženo, sta sklenili v razpravi.

Andrej Petelinšek

"Gospod župan, dovolj bi bil en sam klic"

Z nekajminutno zamudo se je festivala udeležil tudi mariborski župan Saša Arsenovič, ki je v nagovoru pozdravil povezovanje občine s prostovoljskimi organizacijami. "Vedno bom podprl dobre ideje," je rekel in pripomnil, da se je tem, ki nekaj dajejo, treba tudi znati zahvaliti.

Predstavnica Kinološkega društva za reševalne pse (REPS) Maribor Darinka Lečnik Urbancl je psu Frodu simbolično snela simbol in delovno opremo društva. Kot je dejala, je s tem želela opozoriti na to, da niso slišani ter da občina še ni naredila ničesar, da bi preprečila izselitev ali jim poiskala nadomestne prostore, za katere jim ne bo treba plačevati tržne najemnine. Kot smo poročali, je društvo moralo konec marca izprazniti pisarno in skladišče v izobraževalnem centru v Pekrah Uprave za zaščito in reševanje (URSZR).

Andrej Petelinšek

"Gospod župan, dovolj bi bil le en klic. Dali smo 25 let, dobili pa nismo niti minute vaše pozornosti," je bila kritična Urbanclova.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta