Občutki so fantastični," je občutke letenja z novo pridobitvijo Letalskega centra Maribor (LCM) opisal pilot Nik Naveršnik, ki je v Angliji kupljenega commanderja 114B pripeljal na mariborsko letališče. "Gre za najmlajše letalo v naši floti in tudi samo udobje v kabini je daleč najboljše, saj je resnično prostorna," je izpostavil pilot. Kupljeno letalo je bilo v redni uporabi na letališču White Waltham, kakšnih 20 kilometrov zahodno od Heathrowa. Iz Anglije so ga dostavili na Dunaj, od tam pa sta, po desetih dneh čakanja na ugodne vremenske razmere, Naveršnik in Nino Klinger priletela v Maribor.
Pred nakupom so na ogled poslali certificiranega mehanika, da je letalo pregledal, pod drobnogled so vzeli tudi tehnično dokumentacijo. "Letalo je v relativno zelo dobrem stanju. Gotovo so kakšne manjše stvari za urediti, če ne drugega, ga moramo temeljito očistiti, saj smo z njim poleteli z mokre travnate steze," je po pristanku na Letališču Edvarda Rusjana povedal sogovornik.
Letalo za daljše proge
Rockwell commander je štirisedežno nizkokrilno enomotorno letalo, ki ga je razvila ameriška družba North American Rockwell. Kupljeni avion je bil izdelan leta 1995, 1474 kilogramov znaša maksimalna vzletna teža tega letala, ima devetlitrski bencinski šestvaljni motor, ki proizvede 260 konjskih moči, in sodi po besedah Naveršnika v kategorijo nekoliko hitrejših enomotornih letal. Namen nove pridobitve LCM je omogočiti članom, da lahko letijo tudi na daljše proge in se bolj udobno peljejo. "Letalo ima namreč eno širših kabin svoje kategorije," je povedal sogovornik.
V kabini je prostora za štiri ljudi, posebnost v Angliji kupljenega letala pa je hidravlično vlačljivo podvozje. "To se pozna pri letenju, saj je aerodinamični upor manjši in s tem večja kvaliteta letenja," tako pilot Naveršnik. Zahvaljujoč trikrakemu propelerju, je tudi hrup v potniški kabini nekoliko nižji, commander pa je opremljen s propelerjem s konstantnimi vrtljaji, ki ima hidravlično spremenljive krake.
Za šolanje poklicnih pilotov
Commander je opremljen z GPS-om zadnje generacije, s katerim pilot vidi tudi drugi promet okoli letala, avion pa ima tudi avtopilota. Vse opisano prispeva po besedah sogovornika k dodatni varnosti pri letenju, ki je relativno stabilno. Z novim letalom bo mogoče opravljati tudi šolanja za poklicne pilote, kjer je zahteva, da ima letalo takšne karakteristike.
Doseg letala je približno 1200 kilometrov, hitrost križarjenja pa okrog 300 km/h. "Z drugimi letali, ki jih premore LCM, bi iz Maribora v Beograd leteli dve uri deset minut, s tem letalom pa zgolj uro in 40 minut." Pri klubu so izpostavili še, da bo te pridobitve morda vesel tudi kak poslovnež, saj lahko s commanderjem hitro in udobno pride tudi v kak bolj oddaljen cilj.
Načrtujejo nov hangar
LCM v letu 2021 načrtuje gradnjo novega hangarja, ki bo stal za obstoječim, nam je povedal Andrej Gregorič. Imel bo dva izhoda, na obeh straneh po enega, velik pa bo 24 x 48 metrov. Za pridobitev potrebnih finančnih sredstev so projekt s podporo Letalske zveze Slovenije in Športne zveze Maribor prijavili na razpis Fundacije za šport in še čakajo na odločitev, ali bodo denar tudi prejeli.