Na Treh žebljih na Osankarici je tradicionalno prvo soboto v letu potekala spominska slovesnost ob 82. obletnici padca Pohorskega bataljona. Kljub mrazu je na s soncem obsijano in s snegom pobeljeno Pohorje prišlo veliko ljudi. Tudi letos večina z avtobusi in avtomobili, nekaj jih je iz Slovenske Bistrice in iz Ruš prišlo peš. Na 25 minut dolgi poti od požganega Doma na Osankaraci do prizorišča poslednjega boja Pohorskega bataljona je hodilo staro in mlado. Od svojcev padlih, politikov, vojakov, policistov, praporščakov, pohodnikov.
Slavnostni govornik na slovesnosti je bil minister za obrambo Borut Sajovic. Poudaril je vlogo junakov, ki so se znali upreti trpljenju, kot ga je povzročal nemški okupator v času druge svetovne vojne. Kot je dodal, je zato naša naloga, da na slovenski zemlji nadaljujemo njihovo dediščino. "Borci Pohorskega bataljona niso imeli pravih možnosti proti premočni nemški vojski. Bitka je bila kratka. V dveh urah in pol je tu nastopila tišina. Ni zmanjkalo odločnosti in poguma, zmanjkalo pa je streliva," je dejal.
Po njegovi besedah se nam je leta 1945 zdelo, da je s fašizmom konec. Poudaril je, da sta bila za vse trpljenje kriva fašizem in nacizem. Vzrok za vse, kar se je dogajalo pred vojno in po njej in kar danes obžalujemo, vzrok za delitev naroda ni v Slovencih, pač pa v tujcih. "Fašizem očitno nikoli ni premagan. Še danes ga je kar nekaj v Rusiji, Ukrajini, na Bližnjem vzhodu in še kje," je dejal in se zato zahvalil poslancem, ki so nedavno s sprejemom zakona (prepoved uporabe simbolov nacistične ali fašistične ideologije, op. a.) temu naredili konec. Sajovic se je na morda ne najbolj primernem kraju in dogodku pohvalil še z dosežki vlade. Dejal je, da imamo eno večjih gospodarskih rasti, eno najnižjih evropskih inflacij, da so se povečale plače in pokojnine.
Poleg Sajovica sta na Osankarico z delegacijo Socialnih demokratov prišla še zunanja ministrica Tanja Fajon in minister za kohezijo Aleksander Jevšek. Venec so položili tudi mariborski poslanci Gibanja Svoboda.
Župan občine Slovenska Bistrica Ivan Žagar je po slovesnosti povedal, da sta sporočili Pohorskega bataljona dve. "To sta spomin in opomin. Šlo je za obrambo domovine in prispevek k mozaiku slovenske osamosvojitve. Do tega pa nismo prišli kar tako. Potrebne so bile žrtve in to je v kontekstu opomina potrebno prenašati na mlajše rodove. Bojim se, da so mladi premalo seznanjeni s temi zgodovinskimi dogodki, ki so privedli do tega, da lahko danes živimo v Sloveniji. Vemo, da svoboda ni samoumevna. Sploh v današnjih časih, če se ozremo po Evropi in po svetu, so ta sporočila še toliko bolj pomembna," je dejal Žagar.
Vsako leto na slovesnost iz Ruš pridejo potomci padlega borca in narodnega heroja Alfonza Šarha. Njegov prapravnuk Luka nam je povedal, da so takšni dogodki zelo pomembni, saj je treba spoštovati prednike, ki so se borili na državo in jezik: "Ponosni moramo biti na njih. Moj prapradedek je bil heroj. Tudi zaradi njega lahko danes govorim slovensko."
V sredo bo na gradu v Slovenski Bistrici ob 18. uri potekala še spominska akademija na temo zdravstva na Pohorju med narodnoosvobodilnim bojem.