(FOTO) Kako so študentje, bodoči inženirji, iz osnovnih delov izdelovali prototip cestnega pometača in se zabavali

Barbara Bradač Barbara Bradač
15.05.2022 11:30

V Mariboru poteka regionalno študentsko tekmovanje inženirjev iz regije Alpe-Balkan

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Matic Tomaževič, Klemen Kralj, Miha Jelenčič in Rok Jamnik so zastopali slovensko študentsko inženirsko znanje.
Barbara Bradač

Najboljši študentje inženirji iz Makedonije, Srbije, Črne gore, Hrvaške, Nemčije, Madžarske in Slovenije so se pomerili na zabavnem, a zahtevnem tekmovanju. Vsak je na domačem terenu že premagal konkurente, sedaj so se borili za vstopnico na evropsko tekmovanje, ki bo v Zagrebu. V avli Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko so se na regionalnem inženirskem tekmovanju EBEC Alpe-Balkan spopadli z različnimi nalogami. Ena od njih je bila izdelati delujoč prototip cestnega pometača, ki sam pobira in sortira smeti po velikosti, a so dobili za sestavo le minimalen material in osnovno orodje, ob tem pa le šest ur časa.

Andrej Petelinšek

"Dobili so lesene vezane plošče, palice, koleščka, stirodur, karton, od orodja kladivo, žagico, tapetniški nožek, škarje in izvijač, pa vijake, špile. Za pogon smo jim dali majhne električne vrtalnike, ki jih lahko razstavijo in uporabijo za pogon naprav," je predstavil material za letošnjo nalogo z manj elektronike Mihael Zolter, predsednik BEST Maribor, ki deluje pod okriljem ŠOUM Maribor in organizira lokalno tekmovanje, letos pa tudi regijsko.

Študentje so risali, računali, rezali, žagali, sestavljali, se držali za glavo in se veliko smejali. "Vedno znova smo presenečeni nad inovativnostjo in kreativnostjo študentov. Njihove ideje bi lahko uporabili tudi za dejansko razvijanje naprave," je še dodal Zolter. 

Študentke iz Srbije niso obupale
Andrej Petelinšek
Andrej Petelinšek

McAjvar za super moč

Po dveh urah razmišljanja je bilo študentom ljubljanske fakultete za strojništvo približno jasno, kaj bodo naredili. "Naloga je preprosta, a tudi material je precej osnoven, tako da ni čisto najbolj enostavno.  Bistvene so priprave in načrtovanje," je del strategije razkril Matic Tomaževič, ki je skupaj s Klemnom Kraljem, Miho Jelenčičem in Rokom Jamnikom pretekli vikend preživel v Mariboru. Super moč jim je dajala maskota - kozarec ajvarja na mizi z napisom McAjvar, izpeljanka imena ljubljanskega tekmovanja, ki poteka pod imenom MacGyver - Študentsko inženirsko tekmovanje. "Izziv in zabava so takšna tekmovanja," je pojasnil Tomaževič, Kralj pa dodal, da je velika prednost, da "ne rabiš razmišljati, da bo lepo izgledalo, samo delati mora." Preprosto. Uporabnost pred estetiko. 

Andrej Petelinšek
Kreativni nered
Barbara Bradač

Kako deluje teorija v praksi

Načrti niso delali težav ekipi Sklopka iz Srbije. Edina ekipa na tekmovanju v celoti sestavljena iz študentk, bodočih inženirk, je priznala, da jim težave dela sama izdelava, a so na koncu tudi ta izziv premagale. "Kako naj deluje v teoriji nam je že jasno, samo rezanje, žaganje, sestavljanje, je pa večji izziv," je v smehu povedala študentka Iva Marković, ki bi nekoč rada izdelovala operacijsko orodje, ki bi v operacijskih dvoranah pomagalo zdravnikom pri operacijah. "Zabavamo se, spoznavamo nove ljudi in se udeležujemo v izzivih, ki jih drugače ne bi doživeli," je dodala o dvodnevnem obisku tekmovanja v Mariboru.

Andrej Petelinšek
Ekipa iz Makedonije je hitro prijela za orodje
Barbara Bradač

Hitro pa so zavihali rokave Makedonci. Prednost so jim prinašale spretne roke študenta Marka Lazetiča, ki v domači delavnici veliko izdeluje. Inovativno in detajlno so prebirali navodila in iskali rešitve izven okvirjev. Študentje strojništva iz Skopja so se v Makedoniji prijavili noč pred iztekom roka za prijavo in zmagali. Možgani z malo sreče, so v šali povedali. "Izjemna priložnost, da svoje teoretično znanje, ki smo ga pridobili, pokažemo v praksi, kar nas pripravlja na prihodnost," je dodal Miro Zinovski.

Andrej Petelinšek

Med mariborskimi študenti ni bilo zanimanja

Čeprav so vsi želeli biti najboljši v reševanju nalog, so ob tem še urili družbene in komunikacijske veščine ter delo v ekipi. Manjkalo pa ni veliko smeha in zabave. Morda si bodo njihova mnenja prebrali mariborski študenti. Čeprav je tekmovanje za regijo Alpe-Balkan potekalo v Mariboru, v tem mestu niso uspeli izpeljati lokalnega tekmovanja, saj mariborski študentje zanj niso pokazali interesa. "Tekmovanje smo organizirali, a je bilo prijavljenih premalo ekip in tako premalo konkurence, da bi lahko bilo tekmovanje transparentno. Pri vseh dogodkih, ki jih organiziramo po koroni opažamo, da je interes med študenti veliko nižji in potrebujejo veliko vzpodbude za udeležbo na obštudijskih dejavnostih," pojasnjuje Miha Zolter. Ob popularizaciji inženirskih poklicev je dodana vrednost tekmovanja tudi, da na njih partnerji tekmovanja - različna podjetja, iščejo tudi nove kadre.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta