Petdeset let mineva, odkar se je na pot podala potujoča knjižnica, ki knjige, znanje in družabni utrip dostavlja v okoliške kraje Maribora oziroma tja, kjer imajo po večini kvečjemu šolsko knjižnico. Od takrat se je bibliobusu nabralo "na tisoče prevoženih kilometrov, s katerimi tkemo pomembne in pristne vezi med ljudmi vseh starosti v širši okolici Maribora", pravijo v Mariborski knjižnici, v kateri so za dolgoletni uspešni projekt letos prejeli tudi Listino mesta Maribor.
Knjige prevažali s kolesom, javnim prevozom in v kovčkih
Vse se je začelo leta 1969, ko je bila potujoča knjižnica ustanovljena kot samostojna enota Mestne knjižnice. Tako imenovane potujoče zbirke s 50 do 150 knjigami je posojala vsem nesamostojnim ljudskim knjižnicam in izposojevališčem knjig na območju Maribora. "Zbirko so prevažali s kolesom ali z javnim prevozom, celo v kovčkih, ampak sčasoma je postalo jasno, da so kolekcije knjižničnega gradiva premalo za pokrivanje knjižnih potreb prebivalstva v okolici Maribora, zato so v Mariborski knjižnici začeli razmišljati o bibliobusu," je na novinarski konferenci nekaj o zgodovini povedala Ksenija Trs, potujoča knjižničarka, pisateljica in soavtorica razstave Mariborska knjižnica na kolesih: 50 let bibliobusa Mariborske knjižnice, ki bo na ogled čez en teden.
Leta 1972 so tako začeli akcijo zbiranja sredstev, 13. novembra 1974 so se kolesa že prvič zavrtela, z leti pa sta se večali tako število postajališč kot število obiskovalcev in izposojenih enot. Danes deluje na območju "desetih občin in ima trenutno 45 postajališč, ki pokrivajo celotno regijo od Dravskega polja, Slovenskih goric, Pohorja, Kozjaka do Dravske doline", je povedal direktor Mariborske knjižnice Klemen Brvar. V tem času so prvi avtobus že trikrat zamenjali, prvič leta 1987, drugič leta 1998, tretjič leta 2015, sedanji je torej že četrti bibliobus. Zamenjal se je tudi sistem izposojanja, ki je bil nekoč na kataložne listke, sedaj seveda vse poteka elektronsko.
Velika izposoja, gost obisk
Nista pa se spremenila vloga in osnovno poslanstvo knjižnice na kolesih, to so izobraževanje in informiranje vseh generacij, opismenjevanje najmlajših, tudi razvedrilo. "To naše vozilo je neko središče, odprt, prijazen prostor, kjer se ljudje venomer srečujejo, mi pa skrbimo za to, da je naš knjižnični fond venomer aktualen. Redno ga menjujemo, držimo se tega, kar nam narekujejo bralci s svojimi naročili in potrebami, tako da sta zmeraj velika izposoja in gost obisk," je povedala Mojca Gomboc, vodja enote Potujoča knjižnica, ki ima končno postajališče na parkirišču ob Knjižnici Tezno, kjer je tudi skladišče knjižničnega gradiva, namenjenega bibliobusu. Lani so zabeležili 25 tisoč aktivnih bralcev, 160 tisoč izposojenih knjig, 17 tisoč prevoženih kilometrov in tisoč opravljenih voženj.
Ne samo po knjigo, tudi po objem
Štiričlanska ekipa potujoče enote (dva voznika in dve knjižničarki) sodeluje s šolami, vrtci in različnimi zavodi. Pravijo, da moraš biti za to delo poseben, srčen človek, saj je potujoča knjižnica veliko več kot kraj izposoje. "Naši obiskovalci niso samo uporabniki potujoče knjižnice, ampak so tudi naši prijatelji. Včasih ne pridejo samo po knjigo ali na pogovor, pridejo tudi po objem. Biti potujoči knjižničar je čudovita možnost, da se približaš in pomagaš ljudem, ta majhen prostor nas samo še bolj povezuje," je v avtobusu, nabitem s knjižnimi policami, razmišljala Ksenija Trs. Meni, da so potujoči knjižničarji "posebna rasa. Naša DNK je v obliki pnevmatike, naša kri je nafta, naše srce pa v obliki knjige."
Ob jubileju svoje potujoče enote Mariborska knjižnica pripravlja slovesnost, ki bo v dvorani Instituta informacijskih znanosti IZUM v petek, 15. novembra, ob 11. uri. Sledilo bo vodstvo po že omenjeni razstavi Mariborska knjižnica na kolesih: 50 let bibliobusa Mariborske knjižnice, ob 14. uri pa bosta otvoritev razstave Na popotovanju z mariborsko potujočo knjižnico v Trafiki pri parku ter ogled potujoče knjižnice, tja pride tudi pisatelj Primož Suhadolčan.