(FOTO) Načrti v Ljudskem vrtu: Igrišče na strehi in 1300 novih parkirišč

Jasmina Cehnar Jasmina Cehnar
14.10.2020 02:00

Mariborska občina bi 50-milijonski projekt izgradnje garažne hiše in poslovnih stavb na območju Ljudskega vrta izvedla z zasebnim partnerjem. Sedanje pomožno nogometno igrišče bi "prestavili" na streho garažne hiše.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Zemljišče na jugovzhodnem delu pomožnega igrišča, kjer je danes med drugim frizerski salon, je (še) v zasebni lasti in ga občina namerava odkupiti za 300 tisoč evrov. Ob tem lastnik meni, da je ta (o)cena nesprejemlijva.
Andrej Petelinšek

Mestna občina Maribor se loteva večdesetmilijonskega projekta. ​Zaradi potrebe po parkiriščih v starem mestnem jedru, še posebej ob športnih in kulturnih prireditvah, namerava na območju Ljudskega vrta investirati v izgradnjo garažne hiše s poslovno-stanovanjskimi objekti.

"Glavni trg s Koroško cesto je že zaprt za promet, naslednje leto se začne obnova nabrežja Drave, kjer bomo prav tako ukinili avtomobile. Prenovo v tej smeri planiramo tudi na Slomškovem trgu in v Gregorčičevi ulici," je Teobald Pajnik iz službe za razvojne projekte in investicije mariborske občine pojasnil, zakaj bo potreba po parkiriščih strmo narasla.

Podobno kot Nizozemci

Občina si je zato v dokumentu identifikacije investicijskega projekta (DIIP), ki ga bo na naslednji seji skupaj s koncesijskim aktom potrjeval mestni svet, zamislila nekaj več kot 1300 parkirnih mest. Zgradili naj bi jih v javno-zasebnem partnerstvu na območju današnjega pomožnega nogometnega igrišča. Garažna hiša bi v pritlični in dveh kletnih etažah obsegala 40.000 kvadratnih metrov. "Ker pa nogometnega igrišča nočemo izgubiti, ga bomo naredili na strehi garaže, podobno kot to delajo Nizozemci," je razkril Pajnik.

Garažno hišo bi zgradili na območju današnjega pomožnega nogometnega igrišča - na posnetku desno od stadiona Ljudski vrt.
Igor Napast

Dovoz za osebne avtomobile bi bil neposredno iz Krekove ulice, za avtobuse pa iz Mladinske ulice. Uvoza sta ločena zaradi pravil Uefe, ki za gostujoče nogometaše predvideva poseben dostop. Ob garaži bi postavili še tri poslovne objekte na skupni površini 16.604 kvadratnih metrov. Petnadstropnega vzdolž vzhodne strani garaže, to je ob Strossmayerjevi ulici, in še enega petnadstropnega in enega trinadstropnega na južni strani današnjega igrišča. Del kvadrature bo lahko investitor namenil tudi za stanovanja. "To je idejna skica, investitor bo lahko ponudil svojo vizijo in arhitekturno rešitev," je poudaril Pajnik. Je pa v idejni zasnovi predviden posek dreves v Strossmayerjevi, ki pa bi lahko bila, tako sodelavec projektne pisarne, nadomeščena z manjšimi.

Andrej Petelinšek

Kako bi se investitor poplačal

Gre za finančno obsežno investicijo, glede na DIIP vredno kar 50 milijonov evrov. Nogometno igrišče bi bilo izločeno kot javna infrastruktura, javni rabi bi bile namenjene tudi površine v vseh pritličnih poslovnih objektih. Zasebni investitor bi se poplačal iz parkirnin (predvidenih 1,7 milijona evrov letno), najemnin (slabih 900.000 evrov letno) in prodaje polovice nepremičnin (17 milijonov evrov). Projekt naj bi bil izpeljan med letoma 2023 in 2025, vendar je še veliko vprašajev.

"Nekdo mora biti kapitalno zelo močen in pogumen, da se odloči za tak projekt," je ocenil Pajnik, ki pravi, da obstaja tudi možnost, da zaradi zaostrenih gospodarskih razmer na javni razpis ne bo prišla nobena ponudba. Občina je sicer že lani opravila test zainteresiranosti. Javila so se tri podjetja, od katerih pa je eno že odstopilo.

Del zemljišča v zasebni lasti

Večji problem je še, da je del predvidenega zemljišča v zasebni lasti. Gre za kompleks stavb na jugovzhodnem delu pomožnega nogometnega igrišča, na vogalu Strossmayerjeve in Gregorčičeve. Predvideno je, da bo občina za to nepremičnino odštela 300.000 evrov. Lastnik okoli 500 kvadratnih metrov velikega zemljišča je Jernej Repina, ki ima tam stanovanjsko hišo, nekaj garaž in tudi poslovni objekt, v katerem obratuje frizerski salon njegove žene. "Odseliti se ni taka težava, najbolj vreden je poslovni prostor, ki ga na taki lokaciji ne moreš več dobiti. V cenitvi pa med drugimi netočnostmi piše, da ta lokacija ni center mesta," je Repina prepričan, da je trenutna cenitev "nestrokovna in nerealna". Nanjo je že podal ugovor. "Če z odgovori ocenjevalca ne bo zadovoljen, bomo predlagali, da angažira svojega cenilca, v končni fazi pa obstaja tudi možnost razlastitve, ki pa dolgo traja," je pojasnil Pajnik.

Andrej Petelinšek

Investicijo lahko zaplete tudi dejstvo, da je območje del nekdanjega pokopališča. To pomeni vključitev arheologov in posledično tudi zelo verjetno zakasnitev del. Pojavljajo pa se tudi posebne zahteve Nogometnega kluba Maribor, ki ima za igrišče na strehi garaže posebne želje. ​"Predvideno je, da bi bila trava umetna, vendar je pritisk NK Maribor, da bi bila naravna oziroma hibridna, kar pomeni, da bi se investicija še podražila, saj moraš zaradi zalivanja na strehi narediti bazen," je še povedal Pajnik.

Andrej Petelinšek
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta