Letošnje leto je leto generala Rudolfa Maistra v čast njegovim izjemnim zaslugam za slovenski narod. Pred 106 leti je razorožil zeleno gardo, vzpostavil severno slovensko mejo in slovenski Maribor.
Dijakinje in dijaki Prve gimnazije so danes pripravili krajši kulturni program. Predsednik društva Aleš Arih je podelil priznanja za dolgoletno sodelovanje pri organizaciji Maistrovega pohoda. Prireditve so se udeležili predstavniki Slovenske vojske, in sicer v delegaciji, ki so jo sestavljali poveljnik 72. brigade polkovnik Gregor Hafner s podčastnikom in praporjem enote ter poveljniki polkov 72. brigade s praporji enot.
"Zbrali smo se, da počastimo spomin na generala Rudolfa Maistra. Človeka, ki je s svojim pogumom, odločnostjo in ljubeznijo do domovine v ključnih trenutkih zgodovine utrdil slovensko narodno zavest. Bil je človek, ki je v sebi združil vojaka in umetnika, moč in odločnost in globoko občutljivost za narodno kulturo," je izpostavil Hafner, ki poveljuje vojašnici, ki nosi Maistrovo ime.
V noči z 22. na 23. november 1918 je Maister z razorožitvijo zelene garde (t. i. Schutzwehr) dokončno prevzel nadzor in oblast v mestu. Premišljeno zasnovana in odlično vodena akcija je stekla ob 4. uri zjutraj in trajala le 47 minut. Maribor je postal slovensko mesto. Ta prelomnica je ne le utrdila severno mejo Slovenije, temveč je postala simbol narodne enotnosti. Hafner je dodal, da so Maistra na tej poti spremljali borci za severno mejo, med njimi Franjo Malgaj, Alfred Lavrič, Edi Vaupotič, ter njegovi zvesti somišljeniki dr. Karel Verstovšek, dr. Franjo Rosina in številni drugi. "Maistrova dejanja nas opominjajo, da so svoboda, mir in narodna pripadnost vrednote, za katere se je potrebno boriti. Niso samoumevne. V teh nemirnih časih, s katerimi se soočamo tudi na evropskih tleh, se vedno bolj zavedamo, da je potrebno imeti ljudi Maistrovega kova - odločne, samozavestne in pogumne. Dolžnost pripadnikov Slovenske vojske ni le varovanje domovine, ampak tudi vrednot, ki jih je Maister poosebljal."
"Samo 47 minut je potrebno, da spremenimo potek zgodovine. To je ena šolska ura. Vendar so bile te minute polne preudarnosti, ponosa in narodne zavednosti. Maistrova preudarnost in strateška presoja sta nam prinesli slovenski jezik z vzpostavitvijo slovenske meje na severu države. Akcija v svoji izjemnosti in usodnosti še vedno odzvanja v mestni zavesti in podzavesti. Izpostaviti se za pravo stvar je vrednota, vredna našega občudovanja. Tudi v današnjih časih se v nas poraja dvom, kaj je prav in kaj narobe, za kaj se izpostaviti in ali se izpostaviti in kako se odločiti. Maister in njegovi borci s tem niso imeli težav. Odločili so se prav, zato se lahko danes tukaj pogovarjamo v slovenskem jeziku in stojimo pred slovensko mariborsko Prvo gimnazijo. Prav je, da se tudi širše v Sloveniji zavedamo njegovega pomena," je navzočim povedal podžupan Mestne občine Maribor Peter Samo Medved.
Medved, Hafner in Arih so ob koncu prireditve položili venec pred Maistrov spomenik.
Dan Rudolfa Maistra je slovenski državni praznik, ki ga praznujemo 23. novembra. Osrednja prireditev v poklon temu velikemu domoljubu in pesniku bo v Mariboru v soboto ob 18. uri na Slomškovem trgu, ko bodo na dokumentarno-umetniškem dogodku uprizorili to Maistrovo akcijo za slovenski narod pred 106 leti, ko je s svojo vojsko razorožil nemško varnostno stražo in jo razpustil, s tem dogodkom pa je k Sloveniji priključil večji del slovenskega narodnostnega in govornega območja Štajerske in Koroške.