Zavrženi lončki kav, ki v času gostinske ponudbe "to go" (za zraven) ustvarjajo veliko odpadkov, so Miho Lovšeta, podpredsednika Slovenske zveza za javno zdravje, okolje in tobačno kontrolo spodbudili, da skupaj s prostovoljci izvede projekt Pozor! Huda kava!. Projekt, ki ga sofinancira mestna občina Maribor, so začeli ob današnjem svetovnem dnevu Zemlje. Obiskali smo jih pred Nano na Glavnem trgu.
Ime projekta so si izposodili pri zdaj že zaprtem mariborskem lokalu, opozoriti pa želijo, da je kava lahko hkrati koristna (kavno usedlino lahko uporabimo kot gnojilo), zraven pa proizvede odpadek v obliki lončka za enkratno uporabo. Ob nakupu napitka za zraven tako ponujajo sadiko paradižnika. "Zelenje na okenskih policah in balkonih pozitivno vpliva tudi na problematiko vročine v mestih," izpostavi Lovše.
Z odprtjem gostinskih teras je zanimanje za kavo za seboj sicer nekoliko manjše, so pa imeli prostovoljci sadiko tudi za tiste, ki so prinesli svoj lonček, za goste v lokalu pabiorazgradljivo posodico. "Zalivati jo je treba dvakrat tedensko, naj bo na dnevni svetlobi, nekje po dveh tednih pa jo je dobro presaditi v večji lonec in zapičiti kakšno palico, okoli katere se lahko ovije," je svetovala predsednica zveze Mihaela Lovše. Čez čas nameravajo izdati tudi brošuro z nasveti za gojenje.
Eni izmed sodelujočih v projektu Dragani Mitrović se je ideja zdela simpatična. "Ne mislimo, da bomo spremenili svet, je pa ena majhna sprememba, pozitivni vzgled," je povedala. Kako se bo projekt razvijal, je odvisno od odziva, Lovše je odprt do novih idej, razmišlja tudi o tem, da bi ljudi prosili, da fotografije svojih paradižnikov objavijo na družbenih omrežjih in tako ponesejo idejo še na splet.