Dijaki in učitelji III. gimnazije Maribor so na Trgu svobode v sklopu Podnebnega dne predstavili aktivnosti projekta Trio (Three4Climate - "Misli evropsko, deluj lokalno"). Na delavnicah so dijaki prikazali ozaveščenost v boju proti podnebnim spremembam. Obiskal jih je tudi župan Mestne občine Maribor Saša Arsenovič, ki je povedal, da se Maribor pravilno odziva na trende okoljske ozaveščenosti.
"Spreminjamo prometne navade, imamo novo strategijo glede zazelenitve mesta, rišemo nove kolesarske steze, vse javne površine so pod drobnogledom, kako narediti boljša športna igrišča in parke ter se povezati z našimi gozdovi," je poudaril župan in dodal, da je občina v upravljanje od sklada za gozdove dobila gozdne površine za Piramido in Kalvarijo. Dijake sta še nagovorili ravnateljica III. gimnazije Maribor Marija Lešer in direktorica Energetske agencije za Podravje dr. Vlasta Krmelj, ki nepoklicno opravlja tudi funkcijo županje občine Selnica ob Dravi. Energetska agencija je tudi koordinatorica projekta v Podravju, v katerem poleg III. gimnazije sodelujeta še ministrstvo za okolje in prostor in Mestna občina Maribor.
"Ključno je, da mladi razmišljajo v smeri okoljske ozaveščenosti in začutijo, da morajo prispevati k izboljšanju okolja"
Ena od mentoric projekta na III. gimnaziji Jasna Ul Može nam je povedala, da podnebni dan pomeni vrhunec aktivnosti dijakov in učiteljev šole v sklopu projekta Trio. Zasnovali so ga kot preplet različnih delavnic, predavanj in razstave za dijake. "Dijaki so skozi celo šolsko leto spoznavali, kaj sploh je podnebna problematika, kako pomembno je zavedanje o težavah s podnebjem in kako pomemben je njihov lastni prispevek k ukrepanju. Torej ukrepaj zdaj! Tvoja dejanja štejejo!" je še povedala profesorica in se zahvalila ravnateljici in direktorici Energetske agencijo za vso podporo in sodelovanje.
Dijaki so pri stojnicah mimoidočim delili rože, predstavljali podnebno problematiko in zbirali podpise k zavezi za čuvanje okolja. Dijak Matevž Premernik je pojasnil, da se podpisniki zavežejo k eni izmed izjav, kaj bodo sami naredili za lepše okolje - na primer varčevanje z vodo, ugašanje luči, raba javnega prometa itd. Podpis je prispeval tudi župan in nam ob tem povedal, da mu je izjemno všeč vključevanje mladih v tako pomembne projekte. "Ključno je, da mladi razmišljajo v smeri okoljske ozaveščenosti in začutijo, da morajo prispevati k izboljšanju okolja," je še dejal. Dijak Faruk Bukva, ki je pri stojnici predstavljal projekt, pa je izpostavil pomembnost reciklaže, uporabe javnega prometa in varno rabo vode.
V okviru podnebnega dneva so v bližini stavbe III. gimnazije v Smetanovi ulici odprli še učni zeliščni vrt, v katerem so zasadili nekaj visokih gred in dve drevesi, v razstavišču Urban v Grajski ulici pa bo do 14. junija na ogled razstava likovnih del dijakov.