Študentski domovi Univerze v Mariboru letos praznujejo 60. obletnico delovanja. Jubilej so obeležili tudi z nocojšnjo premiero dokumentarnega filma Več kot le dom, ki prikazuje različne življenjske zgodbe, nastale v šestih desetletjih. V tem času je v študentskih domovih prebivalo približno 100.000 študentov. V filmu kar 50 sogovornikov različnih generacij pripoveduje o svoji izkušnji bivanja, o dogodivščinah, ki so jih doživeli, o tem, kako je življenje v domovih oblikovalo njihove osebnosti, ter o prijateljstvih, ki so jih spletli za vse življenje.
V 68 minut strnil več kot 30 ur posnetkov
Dokumentarni film ni zgolj zgodovinski pregled, temveč odpira tudi vprašanja o prihodnosti študentskih domov v kontekstu razvoja tehnologije in spletnega izobraževanja. V filmu primerja življenje študentov, ki so bivali doma, z življenjem tistih, ki so živeli v študentskih domovih. "Jasno se pokaže razlika v samostojnem in hitrejšem odraščanju in sprejemanju odgovornosti zase in za druge pri stanovalcih v domovih. Nastajajo močne socialne vezi, prijateljstvo, povezanost, solidarnost. Večina se najbolj spominja skupnih druženj, zabav, skupnega študija, skupnih akcij in tudi uporov, če si je bilo treba kakšno stvar izboriti," je povedal režiser filma Rudi Uran. Pogovarjal se je z različnimi generacijami stanovalcev, ki pa jim je skupno, da ohranjajo stike. "Verjamem, da bodo študentski domovi tudi v prihodnje ohranili svojo socializacijsko funkcijo, da bodo prihodnje generacije še naprej negovale socialno plat življenja, ki je ključna za povezano družbo," je strnil Uran, ki je film snemal tri mesece in v 68 minut strnil več kot 30 ur posnetkov.
Sogovorniki v filmu poudarjajo, da življenje v študentskem domu ni zgolj bivanje. Ključni so druženje, spoznavanje drugačnosti, prilagajanje življenju v skupnosti in ustvarjanje socialnih mrež. Direktor Narodnega doma Maribor Vladimir Rukavina na primer izpostavlja, da mu je vse, kar je pridobil med bivanjem v študentskem domu, koristilo kasneje tudi pri iskanju sponzorjev in opravljanju funkcije direktorja. Poleg njega v filmu spregovorijo tudi zaposleni v študentskih domovih, ki skrbijo za nemoteno delovanje, ter nekdanji stanovalci, kot so župan občine Šentjur Marko Diaci, državni sekretar Srečko Đurov, pisateljica Norma Bale in Lidija Divjak Mirnik, ki je bila nekoč stanovalka in kasneje direktorica domov. Pomen domov osvetljujejo tudi nekdanji in sedanji rektorji Univerze v Mariboru, med njimi dr. Ludvik Toplak, ki je leta 2000 študentske domove priključil k univerzi. Spregovori pa tudi Željko Vidovič, ki je študiral v Mariboru leta 1975 in je bival v študentskem domu. Spominja se, da so bili v kleti doma klubi, da je stanoval v sobi 101, v kateri je bival pet let, in je iskren, da je tri leta študiral in dve leti "zabušaval". Vidovič je najstarejši stanovalec, ki ga je nagovoril Uran.
Prvi dom leta 1964 sprejel 180 študentov
Slavnostna govornica pred premiero v Mariboxu je bila predsednica Državnega zbora Republike Slovenije Urška Klakočar Zupančič. "Študentski domovi so pomembni tudi zato, ker z dosegljivimi cenami bivanja omogočajo širokemu krogu mladih dostop do znanja. Poudarjam, da je znanje edina dobrina, ki jo lahko kopičimo v neomejenih količinah, ne da bi s tem škodili drugim ali okolju, v katerem živimo in dihamo," je povedala med drugim. In da bo prav znanje omogočilo obstoj človeške civilizacije. Sama se rada spominja študentskih dni, predvsem takratnega občutka neizmerne svobode. Zbrane sta nagovorila tudi rektor Univerze v Mariboru Zdravko Kačič in direktor Študentskih domov Borut Gaber.
Dokumentarni film, posnet v koprodukciji Studia Kramberger Uran in RTV Slovenija, zajema obdobje od decembra 1964, ko je Združenje visokošolskih zavodov ustanovilo Študentske domove Maribor z namenom zagotavljanja ustreznega bivanja za redne študente. Prvi dom, Dom 1 na Tyrševi ulici, je sprejel 180 študentov v 90 sobah. Študentski domovi so se nato skozi desetletja širili in posodabljali, s čimer so sledili potrebam študentov in razvoju univerzitetnega okolja. Danes ponujajo 2748 ležišč v 17 domovih in petih naseljih: Tyrševa, Gosposvetska, Smetanova, Lent in Gorkega. Dokumentarni film bo na ogled 26. novembra ob 18. uri na TV Slovenija 2 in 1. decembra ob 20. uri na TV Maribor.