(FOTO) V kuhinji UKC Maribor pripravijo 5000 obrokov na dan. Samo za štrudelj olupijo 250 kilogramov jabolk

Andreja Kutin Lednik
17.06.2020 05:00

Obiskali smo kuhinjo v UKC Maribor, kjer dnevno porabijo okoli 470 kilogramov mesa, 315 kilogramov kruha, 300 litrov mleka, 2500 jogurtov, 1000 kilogramov namazov, 700 kilogramov masla, 350 kilogramov sadja.
Dvesto kilogramov krompirja se porabi le za en obrok, prav tako 50 kilogramov korenja ali solate

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Iz kotlov prenesejo jedi v razdelilne posode in na oddelke ter šele od tam na krožnike. 
Sašo Bizjak

Stodvajsetlitrske ponvice, tristolitrski lonci, kotli, trilitrske zajemalke, sopara in neprestano gibanje, brbotanje. Pa seveda tisočero vonjav. Kuhinja UKC Maribor je več kot obrat za pripravo hrane, je sistem, ki okoli 2500 ljudem dnevno dovaja najosnovnejše, kar potrebuje človeško telo.
Najstarejši deli kuhinje so iz leta 1902, od takrat pa so prostore postopno dozidavali, prezidavali, preurejali in seveda širili, kuhinja je rasla skupaj z mestecem UKC, a z nekaj zaostanki, ki so ob vse večjih obremenitvah postajali vse težavnejši. Zaposleni vse težje s predanostjo in požrtvovalnostjo krpajo tehnične pomanjkljivosti kuhinje. A kot kaže, bodo z iznajdljivostjo morali vzdržati še nekaj časa, predvidena obnova kuhinje se odmika.

Talni kolaž in prisilna savna

Daniel Šlamberger, vodja kuhinje, in Ksenija Ekart, vodja oddelka za prehrano in dietetiko, sta vodiča na dveurni poti skozi sistem kuhinje, menze za zaposlene, osem čajnih kuhinj, dveh razdelilnih enot in dislocirane enote na pljučnem oddelku.

Zajemalke, v katere bi spravili kosilo za običajno družino 
Sašo Bizjak
V pekarni UKC Maribor ni nemogočega. 
Sašo Bizjak

Informacijski sistem s serverjem iz papirja in svinčnika

"Vidite, posodobljen je tudi naš informacijski sistem ...," pokaže Ekartova na tablo z velikanskimi tabelami - na papirju. Zraven seveda sodita svinčnik in radirka. Seznami bolnikov, diete, število pacientov, vse to se ves čas spreminja: "Zgoraj v pisarnah sicer to vidimo na računalniku, tukaj pa povezave ni. Zato izpise iz računalnika 'peš' preračunavamo, vzamemo radirko in popravljamo stanje, dokler ni natančno in tako, kot mora biti. Potem pa moraš znati to prebrati."

"Informacijski sistem" 
Sašo Bizjak

Nekoč tudi vrt in klavnica

Mimo jedilnice za kuhinjsko osebje pelje pot v bolnišnično pekarno. "Dekleta pečejo slaščice, kremšnite, torte, kruh brez glutena, vse naredijo in zelo dobro so organizirane," pravi Ekartova. Še doma kaj pečete? "Seveda," družno odgovorijo, a dodajo, da je po dnevih v pekarni težje jesti pecivo kot peči še več peciva.
Prispe v soparne prostore kdaj tudi pohvala pacientov? "Pride. Ne vsak dan, ampak pohvalijo tudi. Veliko je odvisno od komunikacije, seveda je to drugačen način prehrane, poleg tega ima bolnik morda dieto, ga boli, ima preiskave, včasih ga hrana počaka mrzla ... Težko je vedno ustreči," pove vodja oddelka za prehrano.
Zinko Omeru in Darjo Emberšič ustavimo med hitenjem po prehodu do menze za zaposlene. "Zaposleni so večji kritiki," pravita. Kmalu pa pričnemo z veterankama kuhinje obujati spomine: "Včasih smo več delali na roke, sami smo spekli kruh, naredili drobtine, sami smo kisali zelje, delali maslo, tudi klali smo tukaj. Živino so pripeljali na rampo in smo jo zaklali. Danes dobimo meso porcijsko - recimo zrezke. Včasih so pripeljali kravo, imeli smo dva mesarja, mi pa smo morali 'štiklat' potem. Diet ni bilo toliko, zdaj jih je veliko individualnih. Bolnica je imela tudi svoje vrtove."

Za štrudelj olupijo 250 kilogramov jabolk. 
Sašo Bizjak

Načrti za obnovo obstajajo že od 70. let

Delo je res naporno, ampak "saj smo še mladi", se smejita Zinka in Darja, oba šefa pa se zaskrbljeno vprašata, kaj bo, ko bosta "kmalu penzionistki" odšli. S pridobivanjem novega kadra je težava, potarna šef kuhinje Danijel, kuhar, ki se je šolal ob delu in sedaj predseduje kuhinji z visoko zastavljenimi kriteriji. Mladim kuharjem so bolj privlačne restavracije, po možnosti čez severno mejo. Če bi se na državni ravni uredile plače, bi kuharje imeli. Za 700 evrov pa bo kuhar začetnik težko videl ponudbo kot mamljivo, sploh ker restavracije ponujajo čez tisočaka. Čeprav na prvi pogled morda tega ni videti, kreativnosti tej kuhinji ne manjka. Slediti je treba sodobnim trendom priprave dietne prehrane, skrbijo za pogostitve z visokimi gosti, tudi v menzi za zaposlene pripravijo novosti.

Daniel Šlamberger, vodja kuhinje, in Ksenija Ekart, vodja oddelka za prehrano in dietetiko v UKC Maribor 
Sašo Bizjak

Sanje pod psiho

Veliko je invalidov, tudi njim omogočajo delo. Vsa živila ne pridejo očiščena, skladiščni prostori so "prostorni, višine so primerne", se znova posluži črnega humorja Ekartova, sledi groba priprava sadja in zelenjave v kletnih prostorih.
"Zdaj pa gremo na psiho." Kam? "Ja, na psiho," se smejita najina vodiča. Seveda, tam je ena od dveh razdelilnic hrane. Po ulicah mesta pod UKC zakoračimo na pošten sprehod. V podzemlju je živahno, po hodnikih brzijo vozički z raznimi vsebinami: bolniki, perilom, odpadki in seveda hrano. Med sprehodom so dovoljene sanje. Ali, kot me popravi Ekartova: "Niti sanje še niso. V Avstriji sva si ogledala, kako hrano delijo tam. To je čisto druga zgodba - roboti, ki vozijo po tirnicah, posebni vozički ... Pri nas še dolgo ne bo tako. V modernih bolnišnicah se hrana skuha, transportne poti so 10 do 20 metrov, delijo skoraj neposredno iz kotla, sledi tekoči trak, ki ti sam da pladenj s pacientovo kartico, pribor glede na dieto in konsistenco hrane, pladenj potuje od enega do drugega delilnega mesta. Na koncu se pladnji zložijo v tabletni voziček, ki se odpelje na oddelek."

V slaščičarni ...
Sašo Bizjak
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta