Predsednik krajevne skupnosti Bresternica - Gaj Primož Hedl je sporočil veselo novico, da se je v poskusnem obratovanju novi vodovod Jelovec-Srednje dobro obnesel, sledi še dograditev omrežja do hiš, skupaj s prečrpalno postajo in vodohranom naj bi vodovod pričel delovati 28. maja. Čeprav se zdi neverjetno, še danes nekateri zaselki v mariborski občini niso priklopljeni na centralno mestno infrastrukturo, ampak dobivajo vodo iz manjših zajetij, ki ponekod poleti tudi presahnejo. Domovi v naselju Srednje denimo so se doslej napajali iz zajetij na Žavcarjevem vrhu.
Vodo dostavlja tudi cisterna
Na Mestni občini Maribor navedejo še dva projekta, ki bosta prispevala k boljši oskrbi z vodo v tistih koncih: "Ob Mariborski cesti v Bresternici se gradi manjkajoč del tranzitnega vodovoda, ki bo povezal ulici Nad Dravo in Nad Jezerom." Ta projekt je vreden 94.465 evrov. Ob izgradnji pločnika v Jelovcu, na Mariborski cesti, pa je predvidena tudi izgradnja manjkajočega dela vodovoda, ki bo povezal mariborski in selniški del omrežja. Ocenjena projektantska vrednost vodovoda je 110.076 evrov. "Pravzaprav gre za manjši odsek, ki bo povezal obe omrežji," obrazloži Hedl.
A največ gneva je v zaselkih proti Gaju, kjer je sicer res zahteven teren, a zgodi se, da poleti tam vodo dostavlja tudi cisterna. "Projekt Kozjak I. in II. faza, ki naj bi zagotavljal oskrbo s pitno vodo za naselja na Gaju in v okolici iz smeri Urbana, ni povezan z zgornjimi odseki. Izvedba je planirana po pridobitvi gradbenega dovoljenja (potrebne dopolnitve služnosti za izdajo gradbenega dovoljenja) in odobritvi sredstev s strani MO Maribor po fazah. Ocenjena projektantska vrednost projekta znaša 1,183.806 evrov," sporočajo z občine.
Višje primanjkuje vode
"Gre za zelo pomemben projekt in vesel sem, da se je župan lotil te zadeve. V teku je novelacija projekta, v tem letu naj bi pridobili PZI-dokumentacijo, to pomeni, da bomo šele takrat videli, koliko to sploh stane, kot je dejal župan. Ko bo PZI izdelan, se lahko govori o investiciji. Gre za velik del vodovoda, ki sicer oskrbuje malo hiš, je pa zadeva kritična, ker v višje ležečih zaselkih vode primanjkuje," pove Hedl.
Vodovodno omrežje se sedaj konča na Urbanu, potem bodo cevi povezale zaselke Gaj, Tojzl, Šober in druge. Gre za veliko razvejeno področje, a vodovod je pomemben tudi za občino Kungota, ki naj bi se priključila nanj. Hedl opozarja: "Resno je treba letos zagotoviti izvedbo dokumentacije. Žalostno je, da pridobitev te dokumentacije traja že deset let. Tudi zato, ker EU-sredstev za vodovod trenutno ni, pred leti pa jih je bilo veliko, a takrat na občini ni bila pripravljena dokumentacija. Če bi imeli projekte narejene že takrat, bi denar dobili. Če bomo imeli pripravljeno projektno dokumentacijo, se lahko tudi sedaj prijavimo na morebitne razpise."