Z vašim imenovanjem oziroma izvolitvijo za podžupanjo je Maribor prvič v zgodovini dobil štiri podžupane. Za to je bilo treba spremeniti tudi statut občine, pri tem pa ni šlo vse preprosto. Kako ste doživljali potrjevanje, ki je uspelo šele v tretjem poskusu?
"Ko je župan ponudil podžupansko mesto, si niti jaz niti v stranki nismo predstavljali, da bo prišlo do teh zapletov. To je bilo za nas nepričakovano, ker ne nazadnje je bil to tudi koalicijski dogovor. Potem smo pač prišli do stanja, ki ga poznate in ga je javnost spremljala, ampak pomembno je, kakšen je bil razplet. Statut pa ni bil spremenjen zaradi Alenke Iskra, ampak da bo župan s podžupani lahko izpeljal to, kar si je zastavil."
Kakšen je položaj SD-ja v občinski koaliciji, ki se na čase zdi precej neenotna, kar se kaže tudi pri nekaterih glasovanjih?
"Kjer je dosti različnih strank in list, je to pričakovati. Osebno sem občasno tudi kdaj presenečena pri glasovanju. Župan je ta, ki koalicijo vodi in usklajuje, zagotovo pa to vzame tudi veliko energije in časa. Zavedamo se, da je koalicija vedno dvotirna in da ne bomo veliko dosegli, če bomo koalicijo rušili. S tem lahko dosežemo le ponoven zastoj razvoja mesta, ki se dogaja. Morda nismo vedno z vsem popolnoma zadovoljni, ampak do zdaj smo lahko naša stališča usklajevali in mislim, da smo konstruktiven partner."
Od Term Maribor do gostilne Pri damah
Alenka Iskra je več let preživela na vodstvenih položajih v turistično- hotelirski panogi. Nekoč največje mariborsko turistično podjetje Terme Maribor je vodila 13 let. Njen odhod je zahteval ruski lastnik pod okriljem Gazproma. Nato je krajše obdobje vodila Rimske terme, ki jih je prevzela v postopku prisilne poravnave in je bila pod njenim vodenjem dogovorjena dokapitalizacija, a je podjetje kljub drugačnim obljubam lastnikov po vsega dveh letih od otvoritve pristalo v stečaju. Iskra je nato prešla v socialno podjetništvo in skupaj s še tremi ženskami ustanovila zadrugo Dame, ki vodi gostilno Pri damah. "Socialno podjetništvo mi je predstavljalo izziv. Posebnost našega poslovanja, navezana na socialno podjetništvo, pa je omogočanje dela težje zaposljivim osebam. Odprti smo dobra tri leta in do te krize smo se razvijali in uspešno poslovali, a je tudi naš gostinski lokal, kot mnoge, zaznamovala koronakriza. Novim razmeram smo prilagodili naš poslovni model in prepričana sem, da bomo to krizno obdobje premagali," Alenka Iskra optimistično zre v prihodnost.
"Mesto ne želi nadaljevati brez Festivala Lent, ampak kako ga vidimo v prihodnosti, je stvar različnih pogledov"
"Načrtujemo kampanjo, da pripeljemo v mesto Slovence, da bodo svoje turistične bone izkoristili tukaj"
"Če se želimo kosati z Ljubljano in razvijati mestni turizem, moramo vedeti, ali smo panonska ponudba ali alpski svet"