Na začetku Zgornjih Hoč, ob samem vznožju Pohorja, bo kmetija Vrecl kmalu spisala že stoletno zgodovino. Sedaj vajeti od očeta Bogomirja počasi prevzema 25-letni Janko Vrecl. Na kmetiji pa sicer ne gre še brez pridnih rok Jankove mame Zvonke in sestre Mojce. Ti štirje člani družine Vrecl tudi delo na kmetiji opravljajo profesionalno, so tudi kmečko zavarovani. V času počitnic in ob koncih tedna jim pridno pomaga še en član družine, Toni, sicer še študent arhitekture v Ljubljani. Najbolj znani so v svoji bližnji in daljni okolici po odličnih vinih, pa po izvrstnih postrvih, ki jih gojijo in pripravljajo sami. Ponujajo sicer tudi ostalo domačo hrano, predvsem za zaključene skupine, medtem ko za zdaj (še) ne ponujajo prenočišč, saj jih je v neposredni bližini dovolj, pravijo.
Obdelujejo 24 hektarjev
Vinsko trto imajo zasajeno na petih hektarjih, od tega so štirje hektarji rodni, na enem hektarju pa bodo premierno trgatev opravili prihodnje leto. Petnajst do dvajset tisoč litrov vina pridelajo letno. "Letošnja letina bo tako količinsko kot kvalitetno dobra," pove mladi gospodar Janko. Prav vsa vina prodajo doma, letos pa so v svojih vinogradih opravili osem trgatev, zadnjo pred dvema tednoma, ločeno po sortah vina - sauvignon, laški rizling, rumeni muškat, rizvanec in zeleni silvanec, ki jih premorejo.
Z njihovim vinom je papež Janez Pavel II. leta 1996 maševal v Postojni
Pridelujejo "čudežno" olje
Na kmetiji Vrecl jim idej za novosti ne zmanjka. Pečenim postrvim, ki jih sami pripravljajo dodajo denimo olje iz grozdnih pešk, ki je prav tako njihov proizvod. Lani so ga pridelali 15 litrov, letos računajo, da ga bodo nekaj več. Končni izdelek je sicer nekoliko drag, ker je za liter olja potrebnih kar šest do sedem kilogramov suhih grozdnih pešk, tudi postopek pridelave je precej zahteven. Peške je treba najprej ločiti od tropin, jih nato sušiti v sušilnici na do največ 40 stopinjah Celzija in dodatno prečistijo, nato gredo peške v hladno stiskanje skozi posebno prešo, za katero so pred petimi leti Vreclovi odšteli kar 7000 evrov.
Znano je, da je to olje uporabno in koristno tako v kozmetiki, kakor v kulinariki. Tudi člani družine ga uživajo dve do tri žličke na dan. Olju pripisujejo tudi številne pozitivne učinke na zdravje, ki pa znanstveno še niso povsem potrjeni.
Premorejo tudi mašno vino
Še posebej ponosni so na vino sauvignon, ki nosi naziv mašno vino, saj je z njim pokojni papež Janez Pavel II. 18. maja 1996 v Postojni maševal na svoj 76. rojstni dan. Predtem so v Vatikanu opravili "preizkus" ustreznosti vina sauvignon. Za ohranjanje tega statusa se trudijo z vsakoletno pridelavo vin vrhunske kvalitete, tako sauvignona, kot drugih sort, pri tem pa so v veliki meri odvisni tudi od narave. Kot kaže bo tradicijo vinogradništva Vreclovih nadaljeval 25-letni Janko, ki je po izobrazbi kmetijski tehnik. Poskusil je tudi s študijem kmetijstva, a ga je hitro opustil, saj mu je oče ob določenem nadzoru predal delo kletarjenja, delo v vinogradu pa ga je tako zanimalo že od nekdaj, zato je priložnost pograbil z obema rokama.