Iz Štajerca: "Osnovna šola bi morala otroku dati samozavest, mi pa delamo psihične invalide"

Mihela Kaloh Mihela Kaloh
12.12.2019 05:18

Zmeraj je poskušal biti strelovod, prevzeti nase kritike, pohvale razdeliti. Tako bi bilo prav, da delajo tudi učitelji z učenci, pravi Darko Rebernik, sveže upokojeni ravnatelj OŠ Korena. Tudi v pokoju še namerava spreminjati šolski sistem, pravi. Napisal bo šolski pravilnik: "Preprosto je denimo prepovedati mobilne telefone. Pripraviti pravilnik, kdaj jih lahko uporabljamo, in se tega tudi držati je veliko težje."

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Igor Napast

Po 15 letih vodenja Osnovne šole in vrtca Korena se je Darko Rebernik z začetkom decembra upokojil. Priljubljenemu ravnatelju, ki je slovel po liberalnem načinu vodenja in je aktivno sodeloval tudi pri spremembah šolskega sistema, so na Koreni ob odhodu pripravili proslavo presenečenja, na kateri je prejel tudi posebno zahvalo občine Duplek, ob šoli pa so njemu v čast zasadili javor in ga poimenovali po njem. Ob številnih prejetih priznanjih v njegovi karieri mu največ pomeni prav naziv častni občan občine Duplek, pravi. "Res živim v Lenartu, a moj kraj je Korena," poudari.

Z nekdanjimi sodelavci ob poslovilni slovesnosti. 
Arhiv šole

Naklonjen pravilom namesto prepovedi

A čeprav je Rebernik v pokoju šele dober teden, ima že polno zaseden urnik, saj kuje nove projekte. "Vedno sem želel napisati šolski pravilnik, ki ne bi vključeval nobenih prepovedi. Vsi sovražimo prepovedi in prepovedano se najbolj sveti. Sem pristaš sprejetja in spoštovanja pravil," razloži. "Preprosto je denimo prepovedati mobilne telefone v šoli. Pripraviti pravilnik, kdaj jih lahko uporabljamo, in se tega tudi držati je veliko težje. Pravila pa morajo nato veljati tudi za učitelje. In v tem je velika odgovornost. Morda mi bo sedaj, ko bom imel več časa, končno uspelo dokončati ta projekt," entuziastično napove. Ob tem pa že nakaže svoj način delovanja. Kljub avtoriteti, ki mu jo je zagotavljala funkcija, je ostal dostopen. Znal je prisluhniti vsakemu otroku, se z njimi pošaliti in mu predstaviti zadeve na njemu razumljiv način.

Igor Napast

Sodeloval pri oblikovanju devetletke

Prav tako je zelo nezadovoljen z realizacijo devetletne osnovne šole. Sodeloval je namreč v delovni skupini, ki jo je zasnovala. "Zamišljeno je bilo, da bo prvi razred podaljšek vrtca in da bo v razredu obvezno tudi vzgojiteljica. Šolski program, ki ga danes izvajajo v prvem razredu, pa nikakor ni primeren za šestletnike," je kritičen Rebernik in sedaj upa na uspešnost ekipe šolskega ministra Jerneja Pikala in njegove reforme šolskega sistema.
Rebernik tudi upa, da bo lahko po upokojitvi še aktivno sodeloval pri izboljšanju stanja v šolstvu. "Pogrešal bom maso otrok, njihovo poštenost in nepokvarjenost," prizna. Da je na Koreni resnično pustil velik pečat, so mu z uvodoma omenjeno ganljivo poslovilno proslavo jasno pokazali učenci in učitelji, ki so mu skupaj s starši pripravili presenečenje. Okoli 400 ljudi je napolnilo dvorano Kulturnega doma Korena. "Resnično so me ganili. Nikoli nisem bil pristaš čaščenja kulta osebnosti, a ta iskrena gesta, to imam za najvišje priznanje za moje delo," še vedno ganjen poudarja Rebernik. "Delo v manjšem kraju prinaša številne prednosti. Koreno sem izbral namensko, saj je bil moj cilj delati na šoli, kjer bi lahko med zaposlenimi in otroki vpeljal družinske odnose. Pri nas vsak učitelj pozna vsakega učenca. Pozna njihove dobre lastnosti pa tudi pomanjkljivosti in tako bi morala funkcionirati vsaka šola," je prepričan.

Pri šoli so posadili tudi javo, ki so ga poimenovali po ravnatelju.
Športno okoljevarstveno društvo
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta