Po Večerovem razkritju, da naj bi 200 ton odpadnega blata, ki je bilo prejšnji četrtek nelegalno odloženo v Pivoli, izviralo iz čistilne naprave Komunalnega podjetja Ptuj, je to sklicalo novinarsko konferenco. Že v vabilu so zapisali, da se od škodnega dogodka v občini Hoče-Slivnica v celoti in nedvoumno distancirajo.
Direktor podjetja Janko Širec kriminalno dejanje strogo obsoja in želi, da odgovorni dogodek čim prej raziščejo, storilca pa kaznujejo. Povedal je, da se z dogajanjem v Pivoli ukvarjajo, že odkar so se pojavile prve informacije o nezakonitem ravnanju, še zlasti, ker so na isti dan, ko je bilo v Pivoli odloženo komunalno blato, večje količine le-tega odvažali tudi iz njihove čistilne naprave. Hitro so sklepali, da bi lahko šlo ravno za njihovo blato. "Seveda pa moramo počakati do konca uradne preiskave," je dejal vodja ptujske komunale. "Od prevzemnega podjetja (to je CEP iz Celja, op.p) smo seveda terjali informacije o tem, kam so odpeljali blato, in dobili zagotovilo, da je bilo odpeljano v skladu z okoljevarstvenim dovoljenjem," je dodal Širec, ob tem pa navedel, da bo morala država težave z odvozom blata iz čistilnih naprav celovito rešiti.
S Ptuja devet tovornjakov
Ptujska čistilna naprava na leto pridela 7200 ton dehidriranega odpadnega blata. Jernej Šömen, vodja dejavnosti odvajanja in čiščenja odpadnih vod pri ptujski komunali, je pojasnil, da so njihove zmogljivosti skladiščenja štiri do pet dni, nato za blato poskrbi pogodbenik, celjski CEP, ki tudi izbere prevoznika (v tem primeru je bila po naših informacijah to ena od ljubljanskih prevozniških firm). Komunalno podjetje blato naloži na tovornjake, tovor stehta, zabeleži registrsko številko tovornjaka, dan odvoza in količino odpeljanega materiala. Za odvoz tone odpadnega blata ptujska komunala prevzemniku plača 117 evrov plus devetodstotni DDV. "Ko kamion zapusti območje naše naprave, teh avtomobilov ne zasedujemo v dobri veri, da dejansko peljejo na lokacijo, kjer se z dehidriranim blatom ravna, kot je določeno s predpisi in okoljevarstvenim dovoljenjem," je še pojasnil. Širec pa povedal, da je minuli četrtek prevzemnik odpeljal devet tovornjakov blata, pri čemer lahko vsak prevzame do 25 ton blata. To pomeni, da se količina, odpeljana s Ptuja, ujema s količina, odloženo v Pivoli.
Začele so se priprave na sanacijo
Včeraj so se začela pripravljalna dela na sanacijo komunalnega blata, ki je doseglo Pivolski potok in od tam onesnažilo širše območje. Gozdarji tako na zahtevnem terenu že sekajo drevesa. "Ureja se dostopna pot po gozdu, da bo lahko izvajalec del, VGP Drava, čimprej namestil stroje," je povedal Boštjan Horvat, poveljnik civilne zaščite Občine Hoče-Slivnica. Samo odstranjevanje blata pa se še ni začelo, predvidoma se bo v ponedeljek. Se pa mudi, saj deževje kontaminirano blato še dodatno izpira v vodotoke. (jmc)
Zmeda s tem, kam naj bi vozili bato
In kam gre blato zatem? Direktor Širec je pojasnil, da pogodba s podjetjem CEP natančno določa, da je potrebno blato odpeljati v mariborsko Surovino, vmes so se dogovorili, da ga lahko del izvozijo v Avstrijo, šele ta teden pa so od podizvajalca izvedeli, da naj bi blato vozili v Zalog pri Ljubljani oziroma v tamkajšnje podjetje ML Surovine. Na vprašanje, ali razmišljajo o prekinitvi sodelovanja s celjskim prevzemnikom blata, odgovarja, da za zdaj pogodba še velja, da pa morajo nekatere zadeve razčistiti. Vse podatke so sicer kriminalistom in inšpekciji predali že na začetku tega tedna.
Kot smo že poročali, v podjetju CEP vsakršno odgovornost zavračajo. So pa se odzvali tudi v mariborski Surovini, kjer pravijo, da od Komunalnega podjetja Ptuj niso in ne prevzemajo odpadnega blata na nobeno izmed svojih lokacij, prav tako pa v zvezi z navedeno problematiko niso sodelovalali s podjetjem CEP. V ljubljanskih ML Surovinah so odgovor obljubili v ponedeljek.
Županja Gajškova: To je zavržno dejanje
Kako daleč je kriminalistična preiskava, medtem s PU Maribor še vendo ne razkrivajo. Trenutno še preverjajo okoliščine dogodka in zbirajo obvestila. Je pa preiskava intenzivna in prioritetna. "Mariborski kriminalisti se s ciljem odkritja storilca ali storilcev povezujejo tudi s kriminalisti iz drugih delov Slovenije," je navedel Miran Šadl, tiskovni predstavnik PU Maribor. Sodelujejo tudi z inšpekcijskimi službami in o vseh ugotovitvah sproti obveščajo pristojno tožilstvo, ki usmerja predkazenski postopek. Sicer pa naj bi se registrske tablice tovornjakov, pridobljene iz videoposnetkov z območja Pivole, ujemale s tistimi, ki so bile popisane pri odvozu blata iz ptujske čistilne naprave.
Dogajanje spremljajo tudi v Mestni občini Ptuj, ki je večinska lastnica Komunalnega podjetja. Tamkajšnja županja Nuška Gajšek ostro obsoja nezakonito ravnanje in ocenjuje, da gre za zavržno dejanje. Podjetje je pozvala, da v najkrajšem možnem času izvede vse aktivnosti za preverbo nepotrjenih sumov in jih z ugotovitvami seznani. "V kolikor bi vse izvedene aktivnosti in analize omenjene sume potrdile, od Komunalnega podjetja Ptuj pričakujemo, da se bo pristojnim organom nudilo vse potrebne informacije, da se odgovorne za to dejanje razkrije in primerno sankcionira," še poudarja Gajškova.