Koliko je Maribor prijazno mesto za starejše, je bila tema javne tribune, ki jo je ob mednarodnem dnevu starejših pripravil Svet za starejše Mestne občine Maribor. Koncept starosti prijaznega mesta se je začel razvijati na svetovni ravni kot rezultat aktivnosti, ki so se začele v okviru OZN oziroma Svetovne zdravstvene organizacije, je o konceptu oziroma svetovnih programih za starosti prijazna mesta razlagal gerontolog dr. Jože Ramovš. Tam so prepoznali, da se je treba pripraviti na to, da bodo v 21. stoletju starejše generacije vse številnejše, in v 2006., 2007. so v okviru svetovne raziskave starejše spraševali dvoje: kaj v lokalnem okolju za starejše dobro deluje oziroma je starosti prijazno, ter kaj lahko z viri, ki so na razpolago, v svojem okolju realno izboljšajo. Ti dve vprašanji sta še danes temelj razmisleka o starejšim prijaznem mestu. Ramovš je opozoril tudi na starizme (torej stereotipiziranje, zapostavljanje in diskriminiranje starejših ljudi) - gre tako za javni kot subjektivni starizem in v zvezi s slednjim je provokativno dejal: "Starost nam danes smrdi."
Pisarna za starejše že deluje
V ponedeljek je začela v Slovenski 40 v Mariboru delovati občinska informacijska pisarna za starejše, kjer lahko starejši dobijo različne informacije in opozorijo na to, kar jih moti, kar pogrešajo, potrebujejo. Že prvi dan so se v njej oglasili trije občani, ena gospa je na primer prišla po pojasnila v zvezi z razpisom za oskrbovana stanovanja, pravi Lilijana Zorko iz mariborske občine. Pisarna je odprta vsak delavnik med 8. in 10. uro.
Milan Pavliha, zagovornik načela Nič o starejših brez starejših in velik nasprotnik stereotipov o starejših, meni, da se pri nas koncept starosti prijaznih skupnosti v praksi že uresničuje, in sicer na področju ljubiteljske kulture. "Ni govora o letih. Leta so, kot so, kot so dana, izkoristimo jih do zadnjega dne." Opozoril je tudi na jezik, ki je v zvezi s starejšimi nemalokrat slabšalen, žaljiv, in ponazoril: "Nihče se noče poimenovati z besedo starostnik, ampak s tem, kar je - na primer gasilski veteran se bo sam vedno predstavil s činom, ki ga ima oziroma ga je dosegel v gasilski enoti."
"Leta so, kot so, kot so dana, izkoristimo jih do zadnjega dne"
Dr. Zmago Turk je po tem, ko je predstavil ortopedske in druge pripomočke za starejše, napovedal, da bo Svet za starejše v Mariboru odprl demonstracijsko sobo, ki bo opremljena z različnimi pripomočki. "Pripomočki izboljšujejo oziroma olajšajo vsakodnevno življenje starejših in omogočajo, da čim dlje živijo v svojem domačem okolju," je poudaril.
Po oceni mariborske podžupanje Alenke Iskra je Mestna občina Maribor v tem mandatu pri tem, da se prisluhne starejšim, naredila kar nekaj korakov naprej, posebej je izpostavila svet za starejše in napovedala izdelavo strategije socialnega varstva. Direktor Doma Danice Vogrinec Marko Slavič pa je opozoril, da so v domu že pred 15 leti pripravili strategijo za dolgotrajno življenje, za katero pa v občini takrat ni bilo posluha. Po njegovih izračunih bi v Mariboru potrebovalo dolgotrajno oskrbo - v najrazličnejših oblikah, od institucionalnega varstva do laične pomoči in pomoči na domu - okoli pet tisoč ljudi.