Tradicionalna novoletna jed v marsikateri družini je sarma. Veliko jih pripravi to zeljno poslastico že pred prazniki, za zamudnike pa je recept, kako pripravi sarmo, razkrila Ida Horvat s kmetije Horvat v Dogošah. Pred njeno prodajno mizo na osrednji tržnici na Vodnikovem trgu so se izmenjevali kupci, vsi z enim namenom - kupili so zelje za sarmo. "Moja snaha pripravi sarmo v pečici. Najprej prepraži čebulo, meso in riž, ki ga prej nič ne skuha. Nato zeljne liste napolni s tem nadevom, a ne preveč, ker potem nimajo kam nabrekniti, ko se riž skuha. Začini po okusu. Na dno pekača nadeva zelje in slanino, na to zeljne zvitke položi enega ob drugega s stikom navzdol, potem se ne odvijajo. Malo zalije s hladno vodo in v pečico z njimi, kjer naj se lepo dušijo in voda ne sme brbotati. Taka sarma je odlična," pohvali Horvatova. Priporoča, da raje izberite večjo zeljno glavo, saj preostanek listov lahko narežete za podlago na dnu pekača. Receptov za sarmo je mnogo, skoraj vsak ima svojega najljubšega.
Tradicija pridelave zelenjave in prodaje na kmetiji Horvat sega mnogo let nazaj, ko je takrat šele desetletna Ida Horvat z očetom prvič prodajala na mariborski tržnici. Spominja se, kako sta se pripeljala s konji in vozom, jih pripela v hlevu ob tržnici, na kateri Horvatova zdaj prodaja že 60 let. Tudi s kisanjem zelja se na tej kmetiji že dolgo ukvarjajo. Priprave na kisano zelje, ki ga množično kupujemo pozimi, se začnejo že zgodaj spomladi, ko Horvatovi načrtujejo, katero sorto izbrati in na kateri zemlji bo zelje raslo. Zadnja leta so povsem prešli na staro, tisočkrat preizkušeno sorto, varaždinsko zelje. Horvatova svetuje še, da kislega zelja pred uporabo ne operite, ker tako izperete in odstranite veliko njegovih hranilnih snovi. Na tej tržnici stane kilogram glave kislega zelja od dva evra za kilogram, pri katerem od prodajalcev tudi 2,20 evra. Cene zelja so že nekaj let enake.
Odpiralni čas med prazniki
Osrednja mariborska tržnica na Vodnikovem trgu je odprta še danes do 12. ure, potem pa spet, kot običajno, v nedeljo, 3. januarja, do 13. ure. Včeraj je bila na tržnici precejšnja gneča, a kupci so strpno in potrpežljivo stali v vrsti za nakup, saj je na zelenem delu tržnice in v mlečno-mesnem paviljonu lahko le omejeno število kupcev. Vstop je nadzorovan. Nataša Matijevič, vodja tržnic pri mariborski Snagi, opozarja, da so zaščitne maske obvezne, razkuževanje rok in upoštevanje razdalje prav tako. "Veseli smo, da so tržnice odprte, a moramo upoštevati ukrepe, da tako tudi ostane," poziva k spoštovanju predpisov.