Kako skrbeti za otrokovo duševno stanje: Otroci bodo mirni, če bodo takšni tudi starši

Jasmina Cehnar
17.12.2020 04:00
Zaradi dolgotrajnih in negotovih razmer popuščajo tudi že otroci iz dobro situiranih družin in brez poprejšnjih težav. S psihologinjo Tadejo Batagelj o tem, kako prepoznati čustvene težave otroka in kako zmanjšati negativne vplive epidemije na duševno zdravje otrok in mladostnikov
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Čeprav je zaradi raznih pritiskov, preobremenjenosti, tudi izgube službe težko, morajo starši najprej poskrbeti za lastno duševno zdravje. Foto: Sašo BIZJAK
Sašo Bizjak

Zaprtje vrtcev in šol, socialno-ekonomske stiske in kolektivni strah zaradi epidemije puščajo posledice tudi na duševnem zdravju otrok, ki so ena najbolj ranljivih družbenih skupin. Otroci in mladostniki so v času življenja na daljavo oropani v prvi vrsti socialnih interakcij in izkušenj, ki vplivajo na njihov razvoj, razlaga Tadeja Batagelj, psihologija iz Svetovalnega centra za otroke, mladostnike in starše Maribor, kjer v zadnjem obdobju zaznavajo tudi več napetosti znotraj družin, prepirov, celo različne oblike nasilja. "K temu gotovo prispeva tudi spremenjena dnevna rutina z delom in šolanjem od doma," pojasnjuje psihologinja. Bistveno več stresa pa drugi val prinaša tudi zaradi negotovosti glede trajanja in posledic epidemije.

​Težave s koncentracijo, jokavost, samopoškodbe ...

A to zahtevno obdobje ne vpliva enako na vse otroke. Ti se namreč na trenutne razmere odzivajo zelo različno, kako, je odvisno od njihove starosti, osebnostnih značilnosti in kako so se že v preteklosti soočali s težavami, v največji meri pa od tega, v kakšnem okolju živijo. Več pozornosti in podpore staršev potrebujejo tisti otroci in mladostniki, ki trenutne razmere doživljajo kot bolj stresne. In kako naj starši prepoznajo, da je otrokovo duševno zdravje omajano? Prvi znak je lahko že to, da otrok pri starših išče več pozornosti, odgovarja sogovornica.

 "Čeprav so razmere resne, situacija ni kritična do te mere, da je človeštvo ne bi zmoglo. In to je informacija, ki jo je treba predati otrokom," pripoveduje psihologinja Tadeja Batagelj. 
Osebni Arhiv

​Razumevanje sveta definirata starša

Najranljivejši so otroci, ki so že pred pojavom epidemije živeli v bolj rizičnih okoljih. To so socialno šibke družine ali pa družine, v katerih starši ne znajo izbirati učinkovitih vzgojnih načinov. Skrb vzbujajoče je, da v svetovalnem centru opažajo vse več stisk tudi v dobro situiranih družinah brez predhodnih težav, saj tudi otroci iz takih okolij že popuščajo v šoli, postajajo otopeli in brez motivacije. "Ne glede na to, iz kakšnega okolja otrok izhaja, ne smemo pozabiti, da njegovo realnost in razumevanje sveta definirata starša. Če sta zaskrbljena onadva, bodo otroci in mladostniki situacijo dojemali kot katastrofično," poudarja Tadeja Batagelj.

Odgovor, kako naj starši zmanjšujejo oziroma preprečujejo duševno stisko otrok, lahko najdejo tudi v infografiki, ki jo objavljamo, a premalokrat se poudarja, kar je na dlani, pravi psihologinja - otroci bodo mirni šele takrat, ko bodo takšni tudi starši. Številni so sicer soočeni z raznimi pritiski, tudi z izgubo službe, in svojim najmlajšim težko zagotavljajo varno okolje. "Ampak ravno to je tisto, kar otroci potrebujejo. Starši morajo prevzeti svojo vlogo in ne glede na to, v kakšni življenjski situaciji so se znašli, delovati pomirjevalno ter mlademu človeku zagotoviti, da bodo poskrbeli za vse potrebno. Če obdobje epidemije znajo prikazati kot obdobje težkih zahtev, s katerimi pa se bodo spopadli, bodo mladi to na tak način tudi zaznali," poudarja Batageljeva.

Kako skrbeti za otrokovo duševno zdravje

​Ohraniti upanje in pozitivne misli

Najprej morajo torej mame in očetje poskrbeti za svoje lastno duševno zdravje. V svetovalnem centru priporočajo, da časovno omejijo spremljanje novic, se pri tem osredotočijo izključno na verodostojne vire in se izogibajo govoric. Pomembno pa je tudi, da ohranijo, čeprav na daljavo, stike s prijatelji in znanci, s katerimi delijo svoje skrbi in občutke. Bistveno je, da starši, kljub temu da so doma, nadaljujejo utečeno rutino in da si, sploh tisti, ki delajo od doma in hkrati pomagajo otrokom, zagotovijo ustrezen počitek. Zlasti pa je važno ohraniti upanje in pozitivne misli.

"Vemo, da epidemija v Sloveniji, še posebno pa v njenem severovzhodnem delu, povzroča veliko socialno-ekonomsko stisko. A naj se starši vendarle skušajo osredotočiti na to, kaj je dobro v njihovem življenju, kaj se je dobrega zgodilo čez dan, naj razmislijo, za kaj so hvaležni, pa čeprav so to malenkosti. In naj poskusijo v vse načine soočanja s stresom in tesnobo vključiti tudi svoje otroke in mladostnike. Da so jim torej zgled. Da ne zanikajo resnosti situacije, ampak predvsem kažejo to drugo plat - česa sem se naučil, kaj novega znam zaradi novih razmer. Svojim otrokom in najstnikom pa naj tudi pokažejo, kako se z vsemi občutki soočati," svetuje psihologinja in poudarja, da je ta čas večini družin vendarle prinesel tudi nekaj pozitivnega - ker so več skupaj, so se bolj spoznali in počeli reči, za katere prej ni bilo časa.

Sašo Bizjak
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta