Ko je kupila stanovanje, je odkrila številne nepravilnosti: Na kaj je treba biti pozoren pri nakupu nepremičnine

Sanja Verovnik
30.12.2020 02:00
Topla voda samo dopoldan, pogosti izpadi elektrike, na stenah madeži od vlage. Primer naše bralke, ki je šele z vselitvijo v stanovanje, ki ga je kupila, odkrila številne nepravilnosti, opozarja, da je treba biti pri nakupu nepremičnine zelo previden.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Nakup stanovanja je povezan z velikimi stroški pa tudi pričakovanji, da se bomo v novi nepremičnini dobro počutili. A kdaj se lahko sanje o lastnem domu spremenijo v pravo moro. Foto: Shutterstock
Shutterstock

Nakup stanovanja je povezan z velikimi stroški pa tudi pričakovanji, da se bomo v novi nepremičnini dobro počutili. A kdaj se lahko sanje o lastnem domu spremenijo v pravo moro, ko ugotovimo, da smo kupili nekaj, za kar se šele po določenem času bivanja v njem pokaže, da vse ni tako, kot bi moralo biti.

Težave so se začele z vselitvijo

Zgodbo o težavah, ki so se pojavile kmalu po vselitvi v stanovanje, kupljeno v prenovljeni stari večstanovanjski hiši, je z nami podelila bralka. Na obrobju Maribora, natančneje v Radizelu, je kupila manjše stanovanje, v upanju, da si v njem čim prej uredi prijeten dom. Prodaja je s pomočjo nepremičninske agencije potekala brez zapletov, pove, prve težave so se pojavile ob vselitvi. Ob spremembah vremena je namreč na stropu in stenah svoje garsonjere opazila vlažne madeže in nanje takoj opozorila prodajalca, ki biva v isti stavbi. Obljubil je, da bo zadevo uredil.

Nato so se pojavile še težave s toplo vodo. "Slednje ob določeni uri preprosto zmanjka. Po navadi se to zgodi že dopoldne," pove bralka, ki je zaradi tega primorana, da se umiva z mrzlo vodo. To pa še ni vse, pogosti so tudi izpadi elektrike v stanovanju, onemogočen ji je dostop do kurilnice, na vse to, kot pravi, vedno znova opozarja prodajalca, ki se je v pogodbi zavezal, da bo uredil električne priključke v zgradbi. Za zdaj namreč vsa tri stanovanja, ki so v zgradbi, uporabljajo skupno elektriko, imajo skupni števec, stroške pa stanovalci plačujejo neposredno prodajalcu.

Shutterstock

Za pomoč pri rešitvi nastalih težav se je že večkrat obrnila tudi na nepremičninsko agencijo, ki je posredovala pri nakupu nepremičnine, a so jo, kot pravi, "vse do danes pustili čakati brez ustreznega odgovora". Obupana je, ker več ne ve, kaj storiti, da bi bile razmere za bivanje v stanovanju, ki ga je, kot poudari, pošteno plačala in zanj dolgo varčevala, normalni, ne pa polni nepravilnosti, ki ogrožajo tudi njeno zdravje.

Nepremičninski posrednik zastopa interese obeh strani

Za odgovore smo se obrnili na dolgoletno nepremičninsko strokovnjakinjo Mojco Žižek Mesarec, lastnico nepremičninske družbe Galea nepremičnine iz Maribora. Zanimalo nas je, kakšne so pravice kupca nepremičnine, ki ob vselitvi naleti na skrite napake, ter kakšne so možnosti bralke, da se odpravijo težave s pred nekaj meseci kupljenim stanovanjem.

Nepremičninska posrednica je najprej izpostavila vlogo nepremičninskega posrednika, tudi pri reševanju podobnih zadev, ki so se pripetili bralki. Poudari namreč, da bi morali biti vsi nepremičninski posredniki strokovno usposobljeni, z osnovnim znanjem prava, ki ga pri svojem delu potrebujejo. A nepravilnosti se kljub temu dogajajo, ugotavlja Mesarčeva.

"Nepremičninski posrednik zastopa interese obeh strani - prodajalca in kupca in ne sme zavajati ali zamolčati določenih informacij," še opozori sogovornica. V primeru bralke, ko se nepremičninski posrednik izogiba pogovoru s kupcem, ki opozarja na težave, pa Mojca Žižek Mesarec pravi, da gre za popolnoma napačen pristop k reševanju kakršne koli težave ali nejasnosti. Zato je nujno, opozori sogovornica, da se pri nakupu obrnemo na nepremičninskega posrednika z dobrimi referencami.

Pogodba razkriva vse

Pri nakupu nepremičnine je potrebna previdnost. Še zlasti, ko se odločamo za nakup nepremičnine v večstanovanjski stavbi, ki nima etažne lastnine, kjer se, kot opozori nepremičninska posrednica, kupuje zgolj solastniški delež. "V tem primeru je treba najprej poskrbeti za pogodbo o medsebojnih razmerjih. Povedano z drugimi besedami: če kupujete stanovanje v večstanovanjski hiši, od lastnika zgradbe oziroma prodajalca še pred podpisom prodajne pogodbe zahtevajte, da vam predloži pogodbo o medsebojnih razmerjih. Lahko se vam na primer zgodi, da ne morete imeti kužka v bloku, ker so se lastniki tako dogovorili v pogodbi o medsebojnih razmerjih. V takšnem dogovoru je tudi zapisano, kako so urejeni dostopi: v bralkinem primeru do kurilnice, kako je s števci za vodo in elektriko, obračunom in delitvijo stroškov," pojasnjuje Mojca Žižek Mesarec.

Katere so pravice kupca nepremičnine, ki ob vselitvi naleti na skrite napake?
Sašo Bizjak

Če takšna pogodba ne obstaja ali je prodajalci ne želijo predložiti, nepremičninska strokovnjakinja odsvetuje nakup stanovanja, saj pravi, da kupec v tem primeru ne bo vedel, kaj je z nakupom dejansko dobil in kakšne težave se utegnejo pojaviti. V omenjeni pogodbi naj bi bilo tudi določeno, še nadaljuje sogovornica, kako je z vzdrževanjem stavbe, inštalacij, kurilnih naprav in drugih skupnih delov. Naloga nepremičninskega posrednika pri vsem tem pa je, še doda Mesarčeva, da od prodajalca oziroma lastnika nepremičnine pridobi vse omenjene dokumente in jih predstavi kupcu.

Kdaj vrnitev kupnine?

In kaj storiti, če se po vselitvi pokažejo napake, ki jih prej nismo zaznali? Mojca Žižek Mesarec pojasni, da obligacijski zakonik za skrite napake navaja, da mora kupec, ki je po prevzemu stanovanja opazil pomanjkljivosti, ki jih prej ni, prodajalca takoj oziroma v osmih dneh, šteto od dneva, ko je napako opazil, o tem obvestiti, sicer to pravico izgubi. Prodajalec namreč odgovarja za napake, ki se pokažejo do šest mesecev od prodaje stanovanja. "V primeru, da stvar onemogoča normalno bivanje, torej ni mogoče odpraviti napake, lahko kupci seveda zahtevajo odstop od pogodbe in tudi vračilo kupnine," še razloži sogovornica.

Bralki svetuje, da vse zahtevke, vprašanja in pritožbe rešuje pisno, če se nasprotna stran - prodajalec in nepremičninska agencija - komunikaciji odrekata. Pripravi naj tudi seznam napak in nepravilnosti skupaj s svojimi pričakovanji in zahtevami ter naj to pisno naslovi na prodajalca ali nepremičninsko agencijo. Če obe strani še vedno ne bosta imeli posluha za nastale težave, Mesarčeva priporoča pomoč pravnika, ki bo preveril vsa dejstva in znal svetovati, kako ravnati naprej.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta