V Mariboru od začetka 2019 deluje socialnovarstveni servis celodnevne povezave preko osebnega telefonskega alarma E-oskrba. Storitev je nedvomno lahko v veliko pomoč starejšim, saj jim zagotavlja bolj varno in mirno življenje v lastnem domu. Mestna občina Maribor je spomladi objavila razpis za sofinanciranje e-oskrbe, s katerim je zagotovila 6100 proračunskih evrov za sofinanciranje te storitve za 32 občanov. In kakšen je interes?
Doslej 21 uporabnikov
"Zaradi manjšega števila prijav, kot je razpisanih subvencij za leto 2021, se je javni razpis podaljšal do zapolnitve razpisanih mest oziroma najdlje do 30. novembra 2021. Zainteresirane vabimo, da se prijavijo na razpis," pravijo na Mestni občini Maribor. Letos se je prijavilo sedem ljudi, vendar so subvencijo v vmesnem času iz upravičenih razlogov prekinili trije. "Tudi pri prejšnjih uporabnikih je prišlo do prenehanja pravice do subvencije iz različnih razlogov," še pojasnjujejo.
Pomoč 24 ur na dan
Storitev oskrbe na daljavo podpira sodobna informacijsko-komunikacijska tehnologija, ki se namesti na domu uporabnika in mu omogoča, da lahko na enostavno in hitro pokliče na pomoč. Pomoč zagotavlja usposobljeno zdravstveno osebje v asistenčnem centru, ki je na razpolago 24 ur na dan. Projekt Varni in povezani na domu, iz katerega izhaja e-oskrba, sta leta 2017 začela Telekom in Zveza društev upokojencev Slovenije, k njemu pa so povabili tudi Skupnost občin Slovenije, tako da občine pristopijo in sofinancirajo izvajanje projekta za svoje občane. Po podatkih s spletne strani Telekoma je pristopilo 21 občin. Telekom je za sofinanciranje zagotovil 340 tisoč evrov.
Od začetka dodeljevanja subvencije do danes je bilo 21 uporabnikov. "Število variira iz meseca v mesec, saj uporabniki prekinejo storitev, če se recimo preselijo v institucionalno varstvo, zbolijo in več ne potrebujejo storitve ali pa umrejo," pravijo. Glede na to, da občina razpisa ni promovirala, ni čudno, da je denar še na voljo.
Razliko 14,4 evra običajno krijejo otroci
Za sofinanciranje storitve e-oskrba se lahko v mariborski občini prijavijo občani s stalnim prebivališčem v Mariboru, stari nad 65 let, ki izpolnjujejo določene bivanjske, zdravstvene in/ali socialne pogoje. Na primer: da živijo v lastnem gospodinjstvu ali s partnerjem, ki potrebuje pomoč, oziroma v razširjeni družini, katere člani so zaradi zaposlitve odstotni, ali živijo v odročnejših naseljih, ali/in so osebe s kroničnimi boleznimi, invalidi, osebe z dolgotrajnimi okvarami zdravja, demenco in/ali imajo pokojnino, ki je nižja od minimalne za polno delovno dobo.