Maribox: Inšpektorji niso zaznali kršitev

Barbara Bradač Barbara Bradač
07.12.2018 15:57

Državni inšpektorji kršitev pri oglaševanju na Mariboxu niso ugotovili, tudi občinski ne. Problem je stara in ohlapna občinska zakonodaja.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Na občinskem Sektorju za urejanje prostora bo urejanje oglaševanja v mestu ena od njihovih prednostnih nalog.
Igor Napast

Ob zamenjavi velikega oglasnega sporočila na pročelju kinocentra na obrežju Drave se je dvignilo precej prahu, a po ugotovitvah inšpekcij lahko zapišemo, da se je tresla gora, rodila pa miš. Oziroma še miš ne, saj inšpekcije niso zaznale kršitev.
Na veliko oglasno sporočilo na fasadi Mariboxa so najprej opozorili arhitekti, da tak poseg kazi objekt in veduto mesta. Društvo mariborskih arhitektov je zaradi spremembe podobe objekta brez gradbenega dovoljenja izzvalo Inšpektorat RS za okolje in prostor, zaradi poseganja v območje varovane kulturne dediščine brez ustreznih soglasij pa Inšpektorat RS za kulturo in medije. Oglasila se je tudi Magdalena Medved, nekdanja direktorica Kinematografov Maribor, ki je zaradi oglasa na Mariboxu izpostavila požarno varnost objekta.

Požarna varnost ni nič slabša

Inšpektorat RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, ki je novembra zaključil nadzor, ugotavlja, da požarna varnost zaradi nameščenega oglasa ni slabša. Inšpektor ni pregledal le dokumentov, pač pa je opravil tudi nadzor na objektu. "Ugotovljeno je bilo, da dodana membrana, ki je kot plakat obešena čez osnovno membrano, ne predstavlja dodatne požarne obremenitve, saj sta po požarnih lastnostih enake kvalitete. Ker se nivo požarne varnosti objekta zaradi plakata ni poslabšal, smo postopek ustavili," je pojasnila Romana Lah, inšpektorica za požarni nadzor. Ob nadzoru so preverili tudi morebitno poseganje v evakuacijsko pot na zunanji strani objekta, ki poteka med zunanjo steno objekta in membrano, in niso ugotovili poseganja v obstoječi nivo požarne varnosti.

V mariborski občini takšno oglaševanje ni prepovedano

Kot ugotavlja omenjeni inšpektorat, področje oglaševanja in plakatiranja ureja lokalna občinska zakonodaja in je posledično za ugotavljanje kršitev pristojna občinska inšpekcija, ki so ji tudi posredovali zadevo v reševanje. A ti imajo zvezane roke. Problem je stara in ohlapna občinska zakonodaja. Prvič, odlok o razglasitvi kulturnih in zgodovinskih spomenikov je iz leta 1992, drugič, po odloku o oglaševanju, ki je sicer 20 let mlajši, pa Medobčinski inšpektorat nima pristojnosti odrediti odstranitve reklamnih plakatov z objektov v zasebni lasti. Odlok opredeljuje samo oglaševanje na javnih površinah, ne rešuje pa vprašanja reklamiranja na javnih ali zasebnih gradbenih objektih. Tako mariborskemu Medobčinskemu inšpektoratu ni preostalo drugega, kot da ugotovi: "V dotični zadevi glede na veljavno zakonodajo s področja urejanja prostora menimo, da bi se morala predmetna zadeva obravnavati z vidika določitve oblikovalskih pogojev v prostorskih aktih Mestne občine Maribor in ugotavljanja skladnosti in umestitve tovrstnega oblikovanja fasad v prostor, ki po gradbeni zakonodaji sodijo med vzdrževalna dela. S tem v zvezi smo na pristojnem uradu za urejanje prostora dobili informacijo, da trenutno veljavni prostorski dokumenti v Mestni občini Maribor takšnih posegov v prostor ne prepovedujejo."
Kar se pa tiče gradbene inšpekcije, se je ta izrekla za nepristojno, ker za takšno postavitev reklamnega panoja ni zahtevano gradbeno dovoljenje.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta