(MB-TEDEN) Ambiciozen proračun

Igor Selan
19.12.2020 02:00
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Sašo Bizjak

Dobrih 166 milijonov evrov obsega mariborski občinski proračun za leto 2021. Rekorden je v številnih pogledih, od pričakovanih prihodkov do zadolževanja in tekočih odhodkov, torej denarja, ki ga občina porabi za lastno delovanje. Glede na realizacijo preteklih proračunov, ki je bila praviloma za nekaj deset milijonov evrov nižja, so očitki o njegovi prenapihnjenosti lahko razumljivi, ne pa nujno tudi na mestu. Ne gre namreč spregledati, da bo občina prihodnje leto deležna najvišje povprečnine doslej, nekaj manj bo tudi zakonskih obveznosti, ki jih občinam nalaga država.

A bolj kot neposredni prilivi je pomembno, da ima Maribor pripravljene realno izvedljive projekte, ki so tudi razlog za rekordni proračun. Brez projektov namreč ni mogoče računati na državno ali EU-sofinanciranje, da lahko nanj sploh upaš, pa moraš zagotoviti dovolj denarja za lastno udeležbo. In to je razlog za rekordni proračun, čeprav je jasno, da vsi projekti na koncu ne bodo izvedeni. Vsaj ne (že) prihodnje leto. A če jih v proračunu ne bi bilo, na državni in evropski denar sploh ne bi bilo mogoče računati. Povedano drugače, če želiš do denarja, je realno planiranje proračuna pač nerealno.

In kar je prav tako pomembno, nabor projektov, s katerimi bo mestna uprava skušala počrpati več kot dvajset milijonov evrov evropskega denarja, je nesporen. Strinjanje, da je treba urediti Ljudski vrt, Lent, promenado v Mestnem parku, pričeti postopke za gradnjo Centra Rotovž ..., je v mestu praktično arbitrarno. Med projekti namreč ni kakšnega kukavičjega jajca, kot je bila pred tremi leti denimo sortirnica.

Ni jih sicer malo, ki kot takšno ocenjujejo načrtovano prodajo Farmadenta, od katere naj bi se v proračun steklo najmanj deset milijonov in od katere je odvisna realizacija številnih zastavljenih projektov. A je pravna in ekonomska situacija Farmadenta, kokoši, ki je nekoč res nesla zlata jajca, danes takšna, da je postopke za začetek prodaje nujno treba začeti, vse drugo bi bilo sprenevedanje in z zavijanjem v celofan skrbi za občinsko premoženje poceni nabiranje političnih točk. Okrog vratu Farmadenta namreč visi zanka lekarniške zakonodaje, ki po vseh doslej znanih uradnih interpretacijah zahteva njegovo prodajo do konca leta 2021. In doslej še nobeden od nasprotnikov prodaje ni predstavil niti približno racionalnih in sprejemljivih možnosti, kako se temu problemu izogniti. Ne nazadnje je prodajo, če bi se vmes vendarle pokazala kakšna možnost za ohranitev družbe v občinskih rokah, še zmeraj mogoče ustaviti tudi kasneje.

Proračun za 2021 je vsekakor izjemno ambiciozen. Če bo ambicijam sledila tudi primerna izvedba, bo Maribor že v letu 2022 precej drugačen. Tudi boljši? Verjetno, a je to vsaj toliko kot od projektov odvisno od nas, meščanov.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta