(MB-TEDEN) Kruto, a nujno

Barbara Bradač
05.12.2020 02:00
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Strokovnjaki so upoštevali mnogo vidikov, preden so sprejeli težko odločitev, da starejše okužene preselijo v športno dvorano.
Igor Napast

S preselitvijo rdeče cone Doma Danice Vogrinec v športno dvorano se je razplamtela debata, kaj je (ne)primerna namestitev starostnikov. Največji dom za starejše v državi in najstarejši dom v Mariboru ima prav posebne težave. Čeprav odstotek obolelih zdaj ni visok, pa zaradi prostorskih možnosti - na Pobrežju je izjemna koncentracija stanovalcev, več kot polovica jih je nameščenih v več kot triposteljnih sobah - brez premestitve nekaj stanovalcev ne zmorejo obvladovati epidemije. Štiri stavbe so na Pobrežju in vsaka bi morala imeti svojo rdečo cono, kar je z vidika kadra neobvladljivo.

​Kot lev se je boril malo samosvoj direktor Marko Slavič, da bi neokužene starostnike, pa ne vseh, le tiste, ki potrebujejo manjši obseg neposredne osebne pomoči, premestili v hotel. Všečna ideja, toda starostniki bi bili lahko v inkubacijski dobi in bi samo ustvarili še rdečo cono - v hotelu. Zato je strokovna skupina rekla ne.

Zaposleni v Domu Danice Vogrinec so se potrudili in športno dvorano pripravili domače in dostojanstveno, čeprav si ni prijetno deliti prostora, kopalnice, stranišča s še 20 ljudmi ali več, poslušati smrčanja, težkega dihanja, obračanja na posteljah ... Strokovnjaki so upoštevali mnogo vidikov, preden so sprejeli težko odločitev: da je toplo, da je topla voda, dovolj prostora za zdravstveno opremo, tudi za jeklenke s kisikom, preoblačenje postelj prav tako zahteva več prostora, kot ga je ponavadi ob hotelski postelji, pa da je mogoč hiter dostop do stanovalca, da je prostor raven in pregleden ... Bistveno pa je dejstvo, da lastniki mariborskih hotelov, tudi večjih, ki so sedaj res prazni, niso niti ponudili svojih prostorov na razpolago.

Čeprav je bil SeneCurin dom med mariborski domovi za starejše najdlje brez okužb, bo kmalu ves rdeč. Slovenska regionalna direktorica skupine SeneCura, ta samo v Avstriji upravlja več kot 70 domov, pravi, da je v naši državi največji delež okužb v njihovih domovih. Vzrok? V tujini so domovi manjši, sobe večje, predvsem pa je več zaposlenih. Kdaj se bomo torej začeli konkretno pogovarjati o povečanju kadrovskega normativa pri nas? V Domu starejših občanov Tezno je virus malo po malo prisoten, a dovolj, da normalno življenje ne more steči. Obiski preko stekla in pogovor po telefonu niso tako čutni, kot če imaš svojca ob sebi, a tako kot v ameriškem zaporu vendarle ni, kakor očitajo nekateri svojci. Domovi so odgovorni za 100, 200 starostnikov in več, vsak je komu sorodnik.​ Med kladivom in nakovalom skušajo ustreči vsem, pravi direktorica Jasna Cajnko.

Ko od zunaj opazujemo dogajanje, se morda niti ne zavedamo, v kako težki situaciji so domovi, kako je virus zahrbten in se kot požar razplamti. Če imamo to v mislih, so ukrepi, ki so na zunaj videti ostri in neživljenjski, morda lažje sprejemljivi. Dovolimo strokovnjakom biti strokovnjaki na svojem področju, četudi so si nekateri samopašni "vladni" strokovnjaki naše zaupanje zapravili. ​

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta