Lanski poslovni izidi šestih mariborskih občinskih podjetij, združenih v holding, so za koga svojevrstno presenečenje. Da bodo v času koronakrize kot domine padali rekordi, Pogrebno podjetje Maribor je namreč zabeležilo najvišji dobiček, skupaj z Nigradom in Snago pa se lahko pohvali tudi z najvišjim prometom v zgodovini, Energetika in Mariborski vodovod pa z drugim najvišjim, verjetno ni pričakovalo veliko ljudi.
A so dobri rezultati presenečenje le na prvi pogled. V primerjavi s preteklostjo, ko se je, predvsem v županskih mandatih Franca Kanglerja in Andreja Fištravca, vodstvene kadre v podjetjih nastavljalo predvsem za to, da so poskrbeli, da je denar pristal v pravih žepih, sedanje županstvo podjetij ne pusti le delati v miru, ampak jim večinoma nudi tudi ustrezno podporo. Afer, ki so v obdobju od 2007 do 2018 po tekočem traku polnila časopisne stolpce, že skoraj tri leta ni. To sicer še ne pomeni, da se v podjetjih danes ne dogajajo potencialne nepravilnosti, a če se že, so bolj izjema kot pravilo. Ob tem v primerjavi s Fištravcem Arsenovič tudi ne menjuje direktorjev enega za drugim, kar zagotovo pozitivno vpliva na klimo v podjetjih in vodilnim kadrom omogoča, da razvijejo lastne vizije in imajo čas, da jim tudi sledijo. Tudi tam, kjer so zamenjave nastale, v Snagi zaradi odstopa, v Vodovodu pa, ker je bil skrajni čas, da se potratnega in nekooperativnega direktorja zamenja, je župan očitno imel srečno roko pri izboru. Spet verjetno tudi zato, ker se ni kadrovalo politično ali po načelu naših.
A epidemija ni prinesla le zmagovalcev, naplavila je tudi poraženca
A epidemija ni prinesla le zmagovalcev, naplavila je tudi poraženca. Medtem ko je nesreča (pre)številnih pozitivno vplivala predvsem na poslovanje pogrebnega podjetja, ki je sicer s premišljenimi investicijami v preteklosti epidemijo pričakalo dobro pripravljeno, je krajši konec tokrat že drugo leto zapored potegnil Marprom. Kot v posmeh je namreč katastrofalni zimi 2019/20 obilni beli blagoslov z neba sledil prav v sezoni, ko je žičnice na Pohorju ustavila korona in podjetje že drugo leto zapored pahnila v minus.
Tako kot rezultati veselijo lastnico, torej občino, bi sicer morali tudi nas, občane. Samo dobro delujoča občinska podjetja lahko nudijo dober servis občanom, pri čemer lahko zdaj upravičeno pričakujemo, da bodo delo in storitve, ki jih za nas opravljajo, v prihodnje dvignila še za kak nivo višje. Še posebno, ker smo k njihovim dobrim rezultatom pripomogli tudi mi. V zadnjih treh letih so se namreč storitve večine občinskih podjetij podražile, pa čeprav smo jim s tem bolj ali manj pomagali le toliko, da vsaj večinoma niso več ustvarjala izgube pri opravljanju gospodarskih javnih služb, medtem ko so se dobički kovali predvsem s tržnimi dejavnostmi. A javna podjetja tržnih dejavnosti tako ne izvajajo zato, da bi se mastili lastniki, ampak da blažijo pritiske na dvig cen gospodarskih javnih služb oziroma zato, da izboljšujejo svoje storitve.