Mestna občina Maribor in DUTB podpisali sodno poravnavo za pohorske žičnice in gondolo

Barbara Bradač Barbara Bradač
17.12.2020 13:34
Občina bo za pohorske žičnice in gondolo do 31. marca 2021 morala plačati šest milijonov evrov, javno podjetje Marprom pa za žičniške naprave na Areškem Pohorju 1,425 milijona evrov v prihodnjih treh letih
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Igor Napast

V stečajnem postopku družbe Športni center Pohorje (ŠCP), ki je polom doživel leta 2014, sta več let ostajali nerešeni dve vprašanji, a sta končno dosegli dogovor in v torek podpisali sodno poravnavo mariborska občina in DUTB, ki je ločitveni upnik v tem stečajnem postopku. Mariborska občina bo tako za pohorske žičnice in gondolo, pa tudi za nekatere služnosti za obratovanje smučišč DUTB plačala šest milijonov evrov do 31. marca 2021. Javno podjetje Marprom pa bo za žičniške naprave, zemljišča in nekatere pravice na Areškem Pohorju DUTB plačal 1,425 milijona evrov. Za ta posel je predpogodba že sklenjena, podpis glavne pogodbe je predviden marca prihodnje leto. Namreč to premoženje mora najprej DUTB prevzeti iz stečajne mase, da ga lahko proda.

Igor Napast

Spomnimo. Po stečaju ŠCP je pohorske žičnice in gondolo v upravljanje prevzelo javno podjetje Marprom. Par let je potekala tožba med občino in stečajnim dolžnikom za plačilo nadomestila za prevzeto premoženje. Lani poleti je sodišče mariborski občini naložilo plačilo nadomestila 13,25 milijona evrov za pohorske žičnice in gondolo, a so kasneje ljubljanske višje sodnice sodbo razveljavile. Ko so mestni svetniki dali soglasje za sklenitev sodne poravnave, je ta tudi dobila zeleno luč. 

Igor Napast

Matej Pirc, glavni izvršni direktor DUTB ob doseženem dogovoru izpostavlja, da so veseli, da so po več letih prizadevanj z vodstvom občine uspeli vzpostaviti tvoren dialog in dosegli dogovor, "ki bo omogočil nadaljnje učinkovitejše upravljanje športnih in turističnih zmogljivosti na Pohorju v korist vseh deležnikov". Saša Arsenovič, župan MO Maribor pa dodaja, da bo dosežen dogovor z DUTB nedvomno omogočal nadaljnji razvoj Pohorja 365 dni v letu. "Prenos premoženja na MO Maribor in javno podjetje Marprom ni velikega pomena le za naše mesto, ampak tudi za regijo in skupno Partnerstvo za Pohorje. Kljub vsemu pa predstavlja veliko breme za občinski proračun in javno podjetje Marprom. V mestu, regiji in Partnerstvu za Pohorje si prizadevamo, da bi skupaj našli pot razvoja turizma in drugih panog na Pohorju ter tudi na tak način ublažili naše proračunsko breme."

{api_embed_photo}616258{/api_embed_photo}

Premoženja na Areškem Pohorju stečajni upravitelj Drago Dubrovski ni uspel prodati na 10 javnih dražbah, niti na zadnji z izklicno ceno 1,425 milijona evrov, kolikor bo sedaj zanj odštel Marprom, ki žičnice tudi že več zimskih sezon najema od stečajnega dolžnika. Pri tem odkupu DUTB financira Marprom, ki bi v stečajnem postopku moral naenkrat plačati celotno kupnino, a jo bo sedaj lahko v prihodnjih treh letih. Vidno vlogo je imel tudi holding, ki je pomagal z zavarovanjem plačila prvih obrokov kupnine. "Če holdinga ne bi bilo, če ta Marpromu ne bi dal ustreznih garancij, potem naše mesto ne bi moglo slediti temu cilju. Dejstvo je, da so smučišča na Mariborskem Pohorju in Arehu neločljivo povezana, predstavlja enoten smučarski center, ki ni pomemben le za Maribor, ampak celotno regijo. To je na nek način tudi osnovna naloga holdinga," pa pravi Lidija Pliberšek, direktorica Javnega holdinga Maribor. 

Andrej Petelinsek
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta