Mestni svet, ki je nedavno iz rok župana Saše Arsenoviča prevzel vlogo skupščine v Javnem holdingu Maribor, zaradi česar je župan na upravnem sodišču sprožil spor, ki pa še ni končan, je v tej vlogi prvič pokazal svoje zobe. Na predlog Lidije Divjak Mirnik (LPR) in Tjaše Gojković (Lista kolesarjev in pešcev) so namreč svetniki na današnji izredni seji ukinili pavšalna plačila nadzornikom holdinga. Nadzorniki so namreč po sklepu župana od 1. januarja 2023 ob sejninah, ki znašajo 300 evrov bruto (predsednik 350 evrov), prejemali tudi 941,67 evra bruto (predsednik 1412 evrov) mesečnega pavšala. Kot je povedala Divjakova, sta sklep predlagali zato, ker župan ni utemeljil potrebe za določitev pavšalov in ni predstavil kriterijev glede višine izplačila.
"Sem pa takoj po seji, pričakovano, že prejel obvestilo o prvem odstopu iz nadzornega sveta."
Pavšale oblikovali po priporočilih SDH
Da je tudi njega sprva predlog za vpeljavo pavšalov zmotil, je pojasnjeval Arsenovič, a da je pri odločitvi zanje odtehtalo, kaj in koliko nadzorniki delajo ter kakšne rezultate in odgovornost imajo: "Holding namreč ustvari kar za 140 milijonov evrov letnega prometa in je bistveno bolj dobičkonosen, kot so bila prej posamezna podjetja." Direktor holdinga Andrej Rihter je nato dodatno pojasnil, da so pri uvedbi pavšalov zasledovali priporočila Slovenskega državnega holdinga (SDH), naredili analizo, koliko so nadzorniki v podjetjih, ki jih obvladuje SDH, plačani, in plačila oblikovali v skladu z rezultati analize.
Da to ni primerljivo, saj da se SDH ukvarja s podjetji, ki delujejo na trgu, holding pa z javnimi podjetji, katerim, ko je treba, pač mestni svet potrdi višje cene, je odgovorila Karin Jurše (Gibanje Svoboda). In spomnila, da v Sloveniji praktično še noben nadzornik ni za svoje slabo delo odgovarjal s svojim premoženjem, kot to predvideva zakon: "Če se že pogovarjamo o tem, kako nagrajevati nadzornike, naj se nagrada veže na uspešnost. Holding naj pripravi matriko, na kakšen način se bo vrednotilo delo nadzornikov. Lahko na dobiček, lahko tudi na nižje cene za občane, opcij je veliko."
Predlog za uvedbo pavšalov tudi v hčerinskih podjetjih
Da je nadzor nad holdingom enostavnejši in preglednejši kot pa nadzor nad hčerinskimi podjetji, saj da je holding v pretežnem delu svetovalno podjetje, pa je menila Gojkovičeva in spomnila, da nadzorniki v hčerinskih družbah pavšalov ne prejemajo, kar da je v nasprotju z dobrimi praksami korporacijskega upravljanja, ki narekujejo enovito strukturo prejemkov članov nadzornih svetov in pregledne kriterije za določanje njihove višine. Temu je oporekal Rihter: "Holding je po aktu strateški holding in ne pogodbeni koncern. Za vse vključene družbe, ki so to prej izvajale same, opravlja pravne, finančne in komunikacijske zadeve ter vsa javna naročila in kompletno nabavo. Nadzorniki so torej odgovorni za vsa vključena podjetja." Rihter je ob tem svetnike seznanil še z informacijo, da so že oblikovali priporočila za skupščine vključenih podjetij, da bi tudi v tistih, kjer po zakonu morajo imeti nadzorne svete (Energetika, Nigrad, Mariborski vodovod, Marprom in Snaga), nadzornike nagrajevali s pavšali, a se o tem še niso odločili, ker bodo skupščine izvedene šele v prihodnjem mesecu. Zdravko Luketič (NSi) je zato menil, da bi bila prava pot preoblikovanje holdinga v pogodbeni koncern: "Potem ne bi imeli potrebe po toliko nadzornih svetih in bi manj nadzornikov lahko izdatneje nagradili."
Takoj po seji prvi odstop nadzornika
Kljub temu so svetniki z 20 glasovi za in 13 proti pavšale nadzornikom holdinga ukinili. "Še vedno mislim, da je prav, da so ljudje za svoje delo in odgovornost primerno plačani. Upam, da zaradi tega ne bo slabšanja kadrovskega bazena pri nadzornikih in kdaj kasneje morda tudi pri direktorjih. Sem pa takoj po seji, pričakovano, že prejel obvestilo o prvem odstopu iz nadzornega sveta," je povedal Arsenovič, ki pa ni želel razkriti, kdo naj bi podal odstopno izjavo, saj da bo počakal, da odstop prejme tudi uradno.
Svetniki so nato soglasno izglasovali tudi, da mora holding svetnikom v 15 dneh posredovati vse listine in pogodbe, ki jih je sklenil s svetovalno družbo A.T. Kearney, od listin v postopkih javnega naročanja in pogodb do listin, iz katerih sta razvidna priznana višina in dejansko izplačilo variabilnega dela nagrade omenjeni družbi.
Ureditev Lenta dražja za 80 tisoč evrov
Ob koncu seje so svetniki prižgali še zeleno luč za podražitev ureditve nabrežja Lenta in županu za projekt odobrili dodatnih 80 tisoč evrov, sprejeli pa so tudi dokument identifikacije investicijskega projekta za ureditev igrišča na Stadionu Pobrežje v vrednosti 1,1 milijona evrov (z DDV), čeprav se je Stojan Auer (LPR) spraševal: "Te investicije ni v strategiji športa, pa tudi ne v proračunu. Od kod torej denar?" Da je občina že pred časom za ureditev omenjenega igrišča izdelala idejno zasnovo, je odgovoril podžupan Samo Peter Medved in dodal: "500 tisoč evrov si obetamo na razpisu države, za preostanek pa bo treba sprejeti rebalans, o katerem boste odločali svetniki."