"Navdušena sem nad mladimi raziskovalci, ki s svojimi idejami prinašajo svežino, inovativnost in včasih celo pravo revolucijo v razmišljanju. Pogosto slišimo, da mladi poleg šole nimajo časa za dodatno delo, a mi imamo več kot 250 mladih, ki ob pouku ustvarjajo projekte, raziskujejo in si upajo stopiti na neznana področja. Raziskovanje ni enostavno – zahteva veliko truda, vztrajnosti in radovednosti," je kratko in jedrnato povzela Urša Žiger, koordinatorica programa Mladi za napredek Maribora bistvo programa, ki je eno najuspešnejših in najštevilčnejših gibanj mladih raziskovalcev v državi.
Mladi raziskovalci v mestu s svojim delom dokazujejo, da jim je mar zanj in razvoj. Letos so se mladi raziskovalci dodatno posvetili spremembam na področju umetne inteligence, ki je bila raziskovana na številnih področjih. Med osnovnošolci je bilo sicer največ nalog oddanih na področju psihologije in zgodovine. Pri srednješolcih je največ nalog bilo oddanih na področju elektrotehnike, ekonomije in zgodovine. Prvo nagrado med avtorji, nagrado Zveze prijatelje mladine Maribor, je prejela Ana Mirić iz OŠ Bojana Ilicha, za nalogo s področja varnost v cestnem prometu Vpliv uporabe mobilnih telefonov pešcev na njihovo varnost. Prvo nagrado med srednješolci, nagrado dr. Brede Žerjal, prejme Timotej Anton Radanović iz Tehniškega šolskega centra Maribor, za nalogo s področja strojništva Prezračevanje s pomočjo 3D natisnjenega termalnega izmenjalca, ki uporablja gyroid polnilo. "Pišem o prezračevalnih sistemih, ko odpremo okno izgubimo ogromno energije, mi smo z našo napravo 60 odstotkov energije dobili nazaj. Naši modeli ventilarjev 'žrejo' samo 20 vatov, torej izjemno nizki stroški in vse je avtomatsko," je kratko in jedrnato pojasnil. Gre za izjemno tehnično področje, ki ga je raziskoval in si za računalniški program s katerim je delal pridobil education licenco iz Amerike. Prepričan je, da je njegova naprava izjemno uporabna v gospodarstvu.

"Želimo si, da bo ustvarjalnost in inovativnost mladih našla potrditev in uresničitev tudi v gospodarstvu in družbi nasploh"
Učenka OŠ Toneta Čufarja Brina Jesenik je raziskovala področje zdravstva, z nalogo Bodi čuječ, zmanjšaj stres je osvojila prvo mesto. "Naučila sem se veliko novega, pridobila izkušnje, ne samo na področju, ki sem ga raziskovala, ampak nasploh življenjskih stvari. Tudi sama sem se tekom izdelovanja naloge naučila se sprostiti, tako da mi je raziskovanje zmanjšalo stres, ne povečalo," je povedala zgovorna osnovnošolka.
Na natečaju sodelujejo učenci osnovnih in dijaki srednjih šol Mestne občine Maribor. Kljub zahtevnemu delu in dejavnosti, ki je v resnici obšolska, je bilo letos v razpisnem roku oddanih 178 raziskovalnih nalog in inovacijskih predlogov. Več kot 160 mentorjev in 247 mladih avtorjev se je tudi letos predano posvetilo ustvarjanju zanimivih in inovativnih nalog ter predlogov na 31 področjih raziskovanja. Letos sta bila celo dva izjemna fanta, ki sta oddala vsak po štiri raziskovalne naloge.

Naj šola in naj mentor
Pohvala in zahvala velja tudi mentorjem in ocenjevalcem, oboji s svojim znanjem in podporo pomagajo mladim rasti. Naj mentor v osnovni šoli je Ksenija Popošek iz OŠ Janka Padežnika, v srednji šoli pa Branko Potisk in Mladen Pintar iz Srednje elektro-računalniške šole Maribor, ki sta nekoč sodelovala že kot avtorja nalog. "To ostane v človeku, ta želja po raziskovanju in iskanju znanja," je povedal Potisk, Pintar pa dodal: "Mladi nas pomlajujejo. Gospodarstvo gleda samo eno stvar, znanje, znanje in še enkrat znanje. Druga nas ne zanima. Gospodarstvo rabi pamet. Niso važne pike, najbolj pomembne so delovne navade fantov in deklet, ker le takrat lahko mladega človeka nečesa naučiš."

Nagrado Pustolovščina, za šolo, ki je v primerjavi s preteklim letom najbolj napredovala, je prejela Lesarska šola Maribor. Med osnovnimi šolami se je po številu točk na prvo mesto uvrstila OŠ Toneta Čufarja, sledita ji in OŠ Janka Padežnika in OŠ Bojana Ilicha. Za najuspešnejšo šolo med srednjimi šolami je bila razglašena II. gimnazija, sledi Srednja Elektro-računalniška šola, na tretje se je uvrstila Srednja šola za oblikovanje.
Mladi v našem mestu raziskujejo že vrsto desetletij, v okviru programa Mladi za napredek Maribora pa 42 let. In v vseh teh letih je v programu sodelovalo že več kot 17.000 avtorjev, ki so pripravili in oddali 8605 nalog. Program že vsa ta leta skrbno neguje Mestna občina Maribor in ga od leta 2007 izvaja in razvija Zveza prijateljev mladine Maribor. "Na ZPM Maribor smo zadovoljni z letošnjim natečajem, saj je delo potekalo odlično in imamo veliko kakovostnih raziskovalnih nalog. Raziskovalni duh v Mariboru ne usiha! Najboljši se bodo kmalu pomerili še na državnem srečanju in mi jim že danes držimo pesti. Pripravili pa bomo še nekaj dogodkov za promocijo znanja, saj je pomembno, da tudi širšo javnost seznanimo z idejami mladih raziskovalcev (Dan raziskovalcev, Noč raziskovalcev, …). Pri ZPM Maribor pa si želimo predvsem, da bo ustvarjalnost in inovativnost mladih našla potrditev in uresničitev tudi v gospodarstvu in družbi nasploh.," je še dodala Urša Žiger.