Volivci v občini Starše bodo to nedeljo znova odločali, kdo naj po smrti župana Bojana Kirbiša zasede županski stol. V minulih dneh sta Stanislav Greifoner in Nataša Petek, prvi je v prvem krogu dobil 125 glasov več kot druga, volivce na svojo stran skušala pridobiti s srečevanji z manjšimi skupinami, posamezniki, društvi, predstavniki strank in skupin v občinskem svetu, ki sta jim predstavljala svoje poglede na prihodnost občine.
Javne podpore strank ni
Greifoner je iskal tudi javno podporo bodisi pri kandidatih iz prvega kroga bodisi pri strankah. "Toda v strankah, kjer ponekod članstvo ni več tako enotno, so se odločili, da javne podpore pred volitvami ne bodo dajali. Od županskih kandidatov iz prvega kroga sem dobil samo dve zagotovili, in sicer od Domna Majcna in Aleša Bandurja. Čeprav ni nujno, da bodo volivci teh kandidatov sploh šli na volitve in odločili po njihovi volji, menim, da je ta podpora pomembna," je dejal Greifoner.
Stanislav Greifoner: "Gotovo bom prisoten na prireditvah, ker sicer zagotovo ne bom več izvoljen"
Petkova se na drugi strani ni želela dogovarjati o javni podpori pred volitvami, čeprav se je prav tako pogovarjala z vsemi: "Najprej želim zmagati in se potem tudi samostojno odločati, kdo bo podžupan, o čemer so se že pojavila ugibanja. Ničesar nisem obljubljala, ko bom izvoljena, bomo sedli in se pogovorili. Vem, da se lahko zadeve na volitvah hitro obrnejo." Kandidaturo je vložila s podporo volivcev, čeprav je članica SDS, ki je najštevilnejša stranka v občinskem svetu. A v lokalnem odboru SDS so se odločili, da bo njihov kandidat Miran Čuš, ki pa ni prišel v drugi krog. "Stranka se je opredelila, kot se je. In zato rezultat iz prvega kroga ni rezultat stranke, ampak moj, in ni od včeraj, ampak rezultat večletnega dela. Startala sem kot neodvisna in želim tako tudi zaključiti," dodaja.
Funkcijo župana šteje kot apolitično
Tudi Greifoner je član politične stranke, in sicer SMC. V mandatu 2014-2018 je bil občinski svetnik. Kandidaturo je tudi on sedaj predložil z zbranimi podpisi volivcev. "Funkcijo župana štejem kot popolnoma apolitično, me pa stranka v celoti podpira," dodaja. Tudi pred dvema letoma ni kandidiral kot kandidat SMC, takrat je dobil 30 odstotkov podpore volivcev. To je bilo premalo v primerjavi s Kirbišem, hkrati pa tudi veliko, zato se je odločil, da znova kandidira.
Nataša Petek pa dve leti nazaj ni želela kandidirati zoper Kirbiša predvsem zaradi tega, ker je pred tem sodelovala pri določenih občinskih projektih, pomagala zlasti pri prevajanju ob raznih pogovorih.
Ministri naj pridejo po volitvah
"Moja prednost je gotovo v tem, da sem že vse življenje v tej občini. Bila sem predsednica sveta krajevne skupnosti, v svetu zavoda šole, pri gasilcih, po nekajletnem premoru sem nato šla v politiko," je Petkova popisala svoj angažma v lokalnem okolju. V prejšnjih letih je bila tudi občinska svetnica, dve leti podžupanja. Greifoner se strinja, da jo morda ljudje zaradi tega bolje poznajo. On je odraščal v sosednji občini Miklavž, bil tam predsednik mladine, v nogometnem klubu, gledališki skupini. V Staršah sicer živi že 30 let, a za nekatere je še zmeraj "prišlek". "Slišal sem komentarje, da nisem za igre. Gotovo bom prisoten na prireditvah, ker sicer zagotovo ne bom več izvoljen. Želim celo, da se naredijo še boljše, večje. Mislim pa, da moraš biti kot župan veliko več prisoten drugje, lobirati za razpise, za to, da tvoji projekti dobijo podporo. To pa se ne bo zgodilo na domači veselici."
Nataša Petek: "Moja prednost je gotovo v tem, da sem že vse življenje v tej občini"
"Ponujali so, da bi prišli kakšni ministri in bi se sedaj med kampanjo slikala z njimi. Tega nisem želela, zato pa pričakujem, da bodo sodelovali takrat, ko bo šlo za razpise, občinske projekte," o potrebni podpori z državne, vladne strani pravi Petkova. Oba pričakujeta tudi, da bodo tisti, ki so sedaj pokazali voljo, energijo, da se angažirajo, pomagali pri tem, da se odprejo kakšna vrata v Ljubljani in še kje.
Kaj napovedujeta
In kaj bo v občini drugače, ko bo kateri od njiju župan? "Želim sodelovanja z vsemi skupinami, da svetniki razumejo, kaj pomenijo njihove funkcije, in da pomagajo oddelati mandat do konca, tudi od predstavnikov v krajevnih skupnostih pričakujem več sodelovanja, upam, da se bodo mladi bolj vključili s svojimi idejami. Rada bi, da je občina elektronsko bolj dostopna ..." našteva Petkova.
"Dobra organizacija delovanja občine, transparentnost delovanja župana in občinske uprave ter racionalna poraba občinskih sredstev," pa je navedel Greifoner, ki ocenjuje še, da lahko opravlja župansko funkcijo ob odvetniški službi. "Če se bo izkazalo, da ne gre, bom vsekakor dal prednost občini." Petkova namerava župansko funkcijo opravljati profesionalno.