(PISMO BRALCA) Delna zapora prometa na Glavnem mostu: Mantra izrinjanja iz mestnih središč je že zdavnaj preživeta

15.08.2024 06:00

Predlagana zapora Glavnega mostu za avtomobilski promet pomeni poslabšanje prometnih in bivalnih razmer na in ob prometnicah preko Drave ter njihovih dovoznih poteh, a ne prinaša posebnih koristi.

Poslušaj
Sašo Bizjak

Odločitev o omejitvi motornega prometa na Glavnem mostu, ki bo začela veljati v drugi polovici septembra, se zdi skoraj neverjetna. Neverjetna, ker je zanjo težko najti trdne argumente, skoraj neverjetna, ker se v Mariboru dogaja marsikaj, kar je navzkriž z razumom. Prometnice, ki povezujejo mesto na levem in desnem bregu Drave, so vse prekomerno obremenjene in zapiranje ene pomeni dodatne obremenitve na preostalih. Večja frekvenca vozil prinaša več hrupa, večjo onesnaženost zraka, cestišča bodo še bolj obremenjena, prometna varnost bo manjša, možnost zastojev in nesreč bo večja, potovalne poti po dolžini in v času bodo daljše, bivalne razmere v okolici prometnic se bodo še poslabšale.

In kakšne prednosti si od zapore lahko obetamo? Glavni trg brez avtomobilov? Mantra izrinjanja motornega prometa iz mestnih središč je v ozaveščenih okoljih že zdavnaj preživeta, v Mariboru pač ne. Na spletni strani MOM so v pojasnilu zapisane zgolj leporečne, a prazne besede o varovanju vedute (!) Pohorja in srednjeveškega dela mesta, o drugih prednostih tega ukrepa pa ne izvemo. Najbrž bo težko utemeljiti podoben prometni režim na mostovih, ki stojita drug ob drugem in bosta namenjena istim udeležencem v prometu.

Sam si ta ukrep razlagam tako: v nenehni potrebi po izkazovanju delovne in upravljalske uspešnosti se je mestna oblast odločila za ukrep, ki finančno ni zahteven, je pa populističen in bombastičen v slogu "Maribor na poti v trajnostno mobilnost" ali "V Mariboru dajemo prednost pešcu pred avtomobilom". A pozor: David Graeber v sodobnih družbah prepoznava dela, ki nikomur ne koristijo in so sama sebi namen, označuje jih z besedo bulšihti. Vzbujajo vtis o delovni zavzetosti in produktivnosti, a so odveč, odžirajo čas in denar drugim, potrebnejšim opravilom.

Morda so se predlagatelji oprli na argument, da toliko avtomobilskega prometa, kot ga poteka preko Glavnega mostu, ne bo pomenilo bistvenega povečanja prometa na drugih prometnicah. Takšna argumentacija je napačna in izkrivlja vsebino ukrepa! Ko izhajamo iz območja, kjer je prometna obremenitev že sedaj prevelika, je vsako dodatno povečanje števila vozil preveč in še poslabšuje že tako slabe bivalne razmere. Da o podcenjujočem in diskriminatornem odnosu do stanovalcev, ki so primorani živeti v takem okolju, tokrat ne govorimo. Predlagana zapora Glavnega mostu za avtomobilski promet pomeni poslabšanje prometnih in bivalnih razmer na in ob prometnicah preko Drave ter njihovih dovoznih poteh, a ne prinaša posebnih koristi.

Popoln bulšiht!

Vladimir Drozg, Maribor

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.