V članku z naslovom Petsto podpisov proti napravi za predelavo odpadkov je član Civilne iniciative za Selnico od Dravi Franc Kit povedal med drugim: "V tem primeru pa sta županja in občinska uprava zaobšli zakon o upravnem postopku, prizadetih namreč o projektu niso obvestili, zaobšli pa so tudi zakon o prostorskem načrtovanju. Elaborat, ki je bil narejen za lokacijsko preveritev, je zlagan in je zakonsko nesprejemljiv." In še, da se v iniciativi sprašujejo, zakaj bi morala Selnica ob Dravi reševati težave Maribora.
Izjava je neresnična in navedena brez vsakršne kompetentne presoje dejanskega stanja. Partnerji v projektu Urbana zemljina za hrano ne moremo razumeti, s kakšnim namenom Franc Kit navaja lažne, zavajajoče in škodljive informacije. Tudi občani Selnice ob Dravi ustvarjajo biološke odpadke, ravnanje z njimi pa prepuščajo izvajalcu javne službe in investitorju v napravo, podjetju Snaga. V primeru pilotne naprave za predelavo biološko razgradljivih odpadkov, ki bodo zbrani na območju občine Selnica ob Dravi, gre za začasni objekt, ki bo obratoval tri leta od pridobitve uporabnega dovoljenja na zemljišču s pridobljeno stavbno pravico, ki poteče 31. 8. 2024. To pomeni, da si prizadevamo z mariborskimi sredstvi v projektu rešiti tudi njihove izzive.
Z občani vseskozi poteka aktiven dialog, v katerega so vključeni člani civilne iniciative, predstavniki občinske uprave in investitor v napravo Snaga. Občanom smo predstavili vse podatke in načrte, jim pojasnili predvideno tehnologijo in način njenega delovanja, ki ne obremenjuje okolja. Zaradi majhne kapacitete predelave bioloških odpadkov je naprava daleč pod pragom potrebne izdelave poročila o vplivih na okolje in pridobitve okoljevarstvenega soglasja. Vsekakor pa bo naprava skladno z zakonodajo za delovanje pridobila okoljevarstveno in gradbeno dovoljenje. Celoten evropski projekt, del katerega je omenjena pilotna naprava, je spremljan tudi s strani stalnega sekretariata UIA oziroma njihovih neodvisnih zunanjih strokovnjakov, neodvisne revizijske hiše in strokovnjakov iz Evropske komisije. Zavedamo se, da je umeščanje začasnih objektov za predelavo odpadkov v prostor za lokalno skupnost zahteven izziv, a z zavajanjem in zastraševanjem lokalnega prebivalstva ga ne bomo premagali.
Partnerji v projektu smo odgovorne in ugledne institucije, ki smo na eni strani deležne očitkov o neizkoriščenju evropskih sredstev za sanacije, revitalizacije, trajnostni razvoj, po drugi strani pa nam je izvajanje takšnih projektov, ki so naravnani izključno v dobrobit širše skupnosti, onemogočeno. Zato Franca Kita pozivamo, naj predloži dokaze za argumente, na osnovi katerih trdi, da je elaborat zlagan in zakonsko nesprejemljiv, oziroma se v nasprotnem primeru za svojo zavajajočo in nesprejemljivo izjavo javno opraviči. Vsi partnerji v projektu imamo dolgoletne izkušnje na področju okoljskih projektov in trajnostnega razvoja ter delujemo na širšem slovenskem in evropskem trgu, zato ne moremo dopustiti širjenja lažnih novic s strani oseb, ki zasledujejo osebne, ne širših družbenih interesov. Partnerji projekta smo bili in še zmeraj smo odprti za širšo strokovno razpravo, vendar neosnovanih napadov na kvaliteto našega dela, ki ga večnivojsko nadzira Evropska komisija, ne moremo dopustiti.
Tine Šalamon, direktor Inštituta Wcycle Maribor