Pekočko je domača, povsem naravna gurmanska pekoča omaka, ki sta jo ustvarila Mojca Kravina in Žiga Rajič iz Maribora. Začela sta na domačem balkonu leta 2013, letos pa na gurmanskem festivalu v Parizu osvojila prvo nagrado med omakami in začimbami.
Od Pariza, Belgije vse do Madagaskarja
Zgodba se je začela pred petimi leti, z Mojčino željo po čilijih na vrtu in svoji čili omaki. Balkonski lonec je leto kasneje zamenjal vrtni nasad čilijev, iz katerih je nastalo prvih pet omak, ki so dobile ime Pekočko. Leta 2015 sta jih Mojca in Žiga prvič predstavita javnosti, že leto kasneje pa v Ljubljani na čili festivalu dobita nagrado za najboljšo čili omako v Sloveniji, poimenovano Balkansko divji. Kmalu zatem sta omako ponudila v petih špecerijah v Parizu in Pekočku dodala naziv unikatne čilijeve omake. Junija 2017 sta osvojila naslov Časnika Finance - najboljše živilo po izboru potrošnikov in dobila svoje mesto na policah v Mercatorju. Začneta delati tudi omake za Lars & Sven Burgers, Jack & Joe’s Burger Club, Galeb, Pizzerio Krapek. Izvoz zajame Pariz in nekatera mesta v Belgiji, na Madagaskarju, na novo sta z omakami prisotna tudi v Bratislavi.
Na vrtu vzgajata 60 vrst čilijev
Vsaka omaka Pekočko ima tudi slovensko ime
Ne samo ime, tudi stopnjo pekočnosti in posebno etiketo z jelenjo glavo. Nežni vragec, Živčni Siciljanec, Brkati Mehičan, Balkansko divji, Čokoladna zloba, Lovec fantomov, Bolečko. Pa še moštarda, kutinova marmelada s čiliji in domač čilijev pesto. Njuni proizvodi ne vsebujejo zgolj različno močnih čilijev, pač pa so to omake kompleksnejših asociacij okusov, saj sta oba izjemna poznavalca začimb in vrtnin z vseh koncev sveta. Tako lahko zasledimo okus pečene paprike, gvakamola, bazilike in paradižnika, čokolade in tonke, Isley viskija, madagaskarskega divjega popra, datljev ... Mojca Kravina ob tem pravi: "Trenutno čakam na prazne flaške, da lahko naredimo naslednjo pošiljko za Francijo in Belgijo. Pa na vrt moram, da poberem čilije."