Pred kratkim se je vesela karavana članov Slovenskega društva za celiakijo (SDC) podružnice Celje s pridruženimi člani iz Podravja, Ljubljane in Gorenjske odpravila na strokovno ekskurzijo v Italijo. Prvi dan so na Južnem Tirolskem obiskali vodilno podjetje brezglutenskih izdelkov v Evropi in v svetu - Dr. Schär, kjer so lani praznovala 100 let od začetkov do svetovnega specialista (že leta 1981) za prehrano brez glutena. Z leti so se razvili v mednarodno blagovno znamko, danes zaposlujejo 1500 ljudi v enajstih državah sveta. Pričakala jih je prijazna ekipa marketinga in proizvodnje, med njimi tudi naše gore list in častni član SDC Tadej Ornik.
Med ogledom so spoznali postopek od zasaditve žitnega kalčka pa do kruha oziroma različnih izdelkov brez glutena. Prepričali so se, kako je proizvodnja strogo kontrolirana in kaj vse je potrebno, da pride izdelek na police trgovin. Deležni so bili predstavitve o zgodovini in razvoju Schära ter strokovnega predavanja nutricionista. Ob koncu je sledila izmenjava poslovnih daril, Schär je za vseh 60 obiskovalcev pripravil promocijske platnene vrečice z brezglutenskimi izdelki in kosilo (brezglutenske pice). Nedavno izvoljena predsednica Slovenskega društva za celiakijo in hkrati predsednica podružnice SDC Celje Majda Jurše je presenetila s slovensko brezglutensko potico in izbranim slovenskim vinom za šest predstavnikov Schära, ki so se izkazali kot izjemni gostitelji.
Ogledali so si stari del Bolzana, ki ga krasijo čudovite palače in katedrala, bil pa je tudi čas za pravo italijansko kavo. Obiskali so še znamenito destilarno, kjer proizvajajo značilno italijansko grappo že vse od leta 1949, v povojnih časih jim je pomenila preživetje. Po degustaciji je bil možen nakup odličnih likerjev. Dva dni so prenočili v bližini Verone. Drugi dan je bil namenjen sprostitvi v zabaviščnem parku Gardaland, ki so ga odprli leta 1975 in je namenjen vsem generacijam. Tisti manj adrenalisko razpoloženi so se odpravili na sprehod ob jezeru ali v bližnje zanimivo mestece Peschiera.
Tretji dan so nadaljevali pot proti deželi Lombardiji. Daljši postanek so naredili v mestu Bergamo, kjer so se z vzpenjačo povzpeli v zgornji del mesta. Ustavili so se na Piazza della Scarpa, nekoč obrtniškem trgu, kjer so živeli in delali čevljarji; pa na trgu Piazze Vecchie ob stolpu Gambito, ki ga obdajajo srednjeveške palače, znameniti vodnjak z levi in sfingami ter največji zvon v Lombardiji, ogledali so si katedralo in kapelo Colleoni. In tukaj je že bila priložnost za prve nakupe v prijetnih trgovinicah. Dan so zaključili v svetovni prestolnici mode v Milanu, ki je bogata s številnimi monumentalnimi spomeniki. Ustavili so se ob gradu Castello Sforzesco, ki je bil bivališče milanskih vojvod iz družin Visconti in Sforza. Grad so v 15. stoletju dekorirali različni umetniki, med njimi Leonardo da Vinci. Fotografirali so se ob milanski katedrali, ki je druga največja v Italiji in peta največja na svetu, sprejme kar 40 tisoč vernikov, gradili pa so jo 600 let. Sprehodili so se do največje nakupovalne galerije s svetovno znanimi blagovnimi znamkami Vittorio Emanuele II., ki je dobila ime po prvem italijanskem kralju, pa vse do operne hiše Scala, ki velja za najslavnejšo tovrstno ustanovo na svetu, in doživeli utrip velemesta.
Po zadnji prenočitvi v bližini letališča Malpensa je sledila vožnja ob zahodni obali jezera Lago di Maggiore do manjšega naselja Stresa, tam pa krajša plovba do čudovitih Boromejskih otokov, ki so ime dobili po družini Boromejskih, ki jih je dobila v last v 14. stoletju. Najprej so obiskali otok Bella, ki je dobil ime po soprogi grofa Karla III. Boromejskega. Otok se ponaša s prelepim baročnim gradom in terasastimi vrtovi z bujnim rastlinjem. Največji otrok Madre krasijo razkošen botanični vrt in številni pavi, in tretji, Isola dei Pesciatori, je prijazen ribiški otoček z ozkimi uličicami in številnimi stojnicami. Tukaj so si privoščili pravi italijanski sladoled. Zadnji postanek je bil v Aroni, rojstnem kraju italijanskega škofa in kardinala Karla Boromejskega, kjer so se povzpeli na ploščad 30 metrov visokega Karlovega kipa, od koder sežejo lepi pogledi.
Povsod je bilo presenetljivo dobro poskrbljeno za brezglutensko hrano. Tudi dnevna ponudba iz "bunkerja" v avtobusu, ki je bil vse dni dobro založen s hrano in pijačo po zaslugi izjemne predsednice, je bila zavidljiva. Najbolj jim je teknil posladek - jabolčni zavitek in brezglutenska potica.