Ko so mariborski mestni svetniki maja potrdili slab in pomanjkljiv sanacijski načrt Športnih objektov Maribor (ŠOM), so direktorju Tadeju Mežnarju naložili, da program dopolni z akcijskim načrtom trženja in možnostjo sanacije brez poroštva občine za kredit. Slabih pet mesecev kasneje Mežnar znova prihaja na sejo mestnega sveta, tokrat s poročilom o poslovanju ŠOM za prvih šest mesecev 2020 in nekaterimi odgovori glede izvajanja sanacijskega načrta.
"Zaradi koronavirusa je bilo treba nekatere ukrepe pri izvedbi sanacijskega načrta zamakniti. Koronavirus je vplival tudi na redno finančno poslovanje zavoda. Vse to se pokaže v izkazanem presežku odhodkov nad prihodki za prvo polletje 2020," je v poročilu zapisal Mežnar. Izguba je na dan 30. junij znašala kar 413.903 evrov.
Ukinili bodo računovodsko službo
Terjatve zavoda so po polovici leta izkazane v višini 673 tisoč evrov, obveznosti do dobaviteljev so bile 1,5 milijona evrov, od tega so že zapadle obveznosti znašale 877 tisoč evrov. "Ocenjujemo, da bomo z uveljavitvijo sprejetega finančnega načrta stanje do konca leta 2020 sanirali, pomembne finančne učinke uvedenih ukrepov pa pričakujemo od poslovnega leta 2021," je napovedal Mežnar.
"Trenutno je zunaj razpis za najem hipodroma"
Zavod je že izvedel pomembne ukrepe sanacije, pri čemer je direktor ŠOM izpostavil predvsem racionalizacijo stroškov. Mežnar je poudaril, da bo sistemizacija delovnih mest prinesla "drastično znižanje stroškov dela". Gre za okrog 150 tisoč evrov na letni ravni, ki jih bodo Športni objekti pridobili z napovedano ukinitvijo računovodske službe, v kateri je trenutno zaposlenih pet ljudi. Kot je znano, je odpoved doslej dobil že Aleš Antolinc, vodja Športnega parka Tabor.
Za lokal v dvorani Tabor ni bilo zanimanja
Na vprašanje, ali so že začeli izvajati tudi nekatere druge ukrepe, ki jih je napovedal v novelaciji sanacijskega načrta - podražitev vstopnin, prenos nekaterih objektov na druge upravljavce, najetje kredita, prenos gostinskega lokala v dvorani Tabor na zaposlene -, je Mežnar odgovoril: "Zaradi covida-19 in nekaterih objektivnih razlogov vstopnin doslej nismo dražili, smo pa bistveno zmanjšali stroške poslovanja. Za nekatere objekte smo že imeli objavljen razpis za oddajo v najem (lokal v dvorani Tabor), a zaradi trenutne situacije, vezane na covid, za to ni bilo zanimanja. Nekatere objekte trenutno še sami upravljamo (hipodrom, Mariborski otok), druge pa bomo ponovno poizkušali oddati z razpisom. Trenutno je zunaj razpis za najem hipodroma. Glede najetja kredita pa je tako, da ga nobena banka ne želi dati brez poroštva MOM."
Zaradi koronavirusa trenutno tudi ni možno ustrezno tržiti objektov, s katerimi upravljajo, je še pojasnil Mežnar.
Popravek
''Navedeni naslov objavljenega članka temelji na napačnih informacijah. V bilanci stanja na dan 30. 6. 2020 imajo namreč Športni objekti Maribor izkazan presežek odhodkov nad prihodki v višini 413.903,00 evra. Izkazani presežek odhodkov nad prihodki je glede na terminologijo, ki je uporabljena v naslovu navedenega članka, akumulirana izguba iz vseh preteklih let in torej nikakor ne izguba samo iz prvega polletja 2020, kot je v naslovu napačno zapisano. Presežek odhodkov nad prihodki, po načelu denarnega toka, za prvo polletje 2020 znaša 101.308,00 evra in je rezultat tako zmanjšanih prihodkov zaradi epidemiološkega stanja kot posledica odplačila starih dolgov. Športni objekti Maribor so v prvem polletju leta 2020 glede na enako obdobje v letu 2019 imeli bistveno manjše stroške, in sicer v višini 245.904,00 evra, kar je tudi posledica racionalizacije stroškov, ki se izvaja."
Odvetnik Tarek Naji, Odvetniška pisarna Gorjup