Štajerski kmetje: "Onemogočeno bo kmetovanje na več tisoč hektarjih od Šentilja do hrvaške meje"

Igor Selan Igor Selan
24.03.2023 15:27

Vseslovenskemu protestu kmetov so se pridružili tudi kmetje iz Dravske doline, opozarjajo na možen konec kmetovanja na več tisoč hektarjih kmetijskih površin na Dravskem in Ptujskem polju

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Kmetje iz Dravskega polja so se zbrali na protestu v bližini mariborskega letališča
Igor Napast

Današnjem vsesplošnemu protestu kmetov so se pridružili tudi kmetje iz Maribora in bližnje ter daljne okolice. V bližini mariborskega letališča so na makadamski cesti, neposredno ob podravski avtocesti, v protest postavili okrog dvajset traktorjev s transparenti. Kot je povedal Rado Lobnik iz sindikata kmetov, nasprotujejo predvsem okoljskim zahtevam, saj bi te na Dravskem polju pomenile pokop kmetijstva: "Prepoved uporabe škropiv je za Slovenijo povsem nesprejemljiva."

Enako je razmišljal tudi predsednik Kmetijske zadruge Ptuj Marjan Kramberger, ki je izpostavil, da ima Slovenija že zdaj najmanj kmetijskih površin na prebivalca v EU, če bo nova zakonodaja sprejeta, pa bo moralo na Dravskem in Ptujskem polju kmetovanje opustiti več deset, če ne več sto kmetov: "Predlagatelji se ne zavedajo, da za temi kmetijami stojijo družine, prikrajšana pa bo tudi predelovalna industrija. Na celem Dravskem in Ptujskem polju po predvideni evropski zakonodaji ne bo več mogoče kmetovati, gre za več tisoč hektarjev kmetijskih zemljišč od Šentilja pa vse do hrvaške meje. Tu bodo lahko samo še travniki, pa še te bo mogoče kositi samo enkrat letno. Vse analize vode kažejo, da je vpliv kmetijstva na podzemne vode tukaj praktično ničen. Naj se nekdo v Sloveniji zaveda, da če bo ta zakonodaja sprejeta, Slovenci svoje hrane več ne bomo imeli."

Igor Napast

Ogorčen je tudi Slavko Falež, kmetovalec iz Orehove vasi: "Prepoved škropljenja na Dravskem polju pomeni konec pridelave hrane. Če obdeluješ, 20, 30 hektarjev, tega razen strojno in s pripravki ni mogoče izvajati. Razen če se bomo kmetijstvo šli kot v starih časih, ko so šolarji prijeli za motike. Morda pa jim lahko okoljevarstveniki pri tem pomagajo z ruvanjem plevela. Vlada bi vsekakor morala upoštevati specifike in v Bruslju zagovarjati naše interese."

Štajerski kmetje napovedujejo, da bodo proteste nadaljevali in jih po potrebi tudi stopnjevali. "Danes izvajamo miren protest, lahko pa tudi zapremo promet na avtocestah, pa naj potem odgovorni za to težave, ki bodo nastale, prevzamejo nase," še pravi Kramberger.

Igor Napast
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta