UKC Maribor: Sanacija še ne prinaša večjih učinkov

Jana Juvan Jana Juvan
23.10.2018 20:45

Univerzitetnemu kliničnemu centru Maribor je uspelo doseči 1,5 milijona evrov prihrankov, kar je dobra tretjina predvidenega zneska v letošnjem letu

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Matjaž Vogrin in Vojko Flis sta od Marjana Šarca dobila zagotovilo, da bo oba UKC-ja v državi obravnaval enakovredno.
Sašo Bizjak

Svet zavoda UKC Maribor se je seznanil z učinki prvih treh mesecev izvajanja finančne sanacije v bolnišnici, ki so jo dolžni izvesti na podlagi interventnega zakona, s katerim je država bolnišnici pomagala kriti nakopičeno izgubo iz prejšnjih let v višini 5,4 milijona evrov. A sanacija za zdaj še ne bo prinesla "vrednostnega učinka", kot so si ga v UKC Maribor zadali. Gre za 43 ukrepov, ki bi letos prinesli prihranek v višini dobrih štiri milijonov evrov, a do konca septembra jim je uspelo uresničiti zgolj 1,5 milijona evrov - oziroma le 36,5 odstotka zneska, ki so ga želeli prihraniti. Eden pomembnejših razlogov za to je, da niso začeli izvajati programa Dora, ta bi jim letno prinesel 681.100 evrov, še pri sedmih ukrepih pa so prestavili rok za izvedbo v kasnejši čas. Sanacija bo sicer trajala do leta 2021, vmes pa lahko načrt sanacije prilagajajo.
Kljub sanaciji v UKC načrtujejo nove investicije, letos je bila skupna vrednost načrtovanih 16,1 milijona evrov, od tega je bilo predvidenih šest milijonov evrov amortizacijskih sredstev, ki pa jih ne bodo uspeli porabiti, saj bi to lahko povzročilo nelikvidnost. Zato jih bodo prenesli v prihodnje leto. Da morajo dinamiko investicij izboljšati, je ob tem opozoril predsednik sveta UKC Ljubo Germič.

UKC ni dajal pobud za investicije

Podobno je bilo slišati tudi po sestanku vodstva bolnišnice s predsednikom vlade Marjanom Šarcem, ki je v sklopu svojega obiska Maribora dopoldan imel tudi vodeni ogled UKC Maribor - posebej tistih prostorov, ki so najbolj potrebni obnove. A povedal je, da iz UKC na ministrstvo za zdravje v zadnjih letih sploh ni bilo danih investicijskih zahtevkov. ​Ocenil je še, da v preteklosti investicij ni bilo, "ker je bolnišnica želela vzdrževati neko pozitivno stanje, ki pa na koncu ne prinese razvoja". Konkretnih obljub, da bo vlada lahko zagotovila denar za investicije v mariborski UKC v prihodnje, investicije v zdravstvu namreč krije integralni proračun, ni dajal, "ker so prevelike obljube v preteklosti pripeljale do stanja, kakršno imamo danes".
{okvircek}79433{/okvircek}

Opozorili tudi na odliv kadrov

Letos je UKC investicijske zahtevke sicer poslal že januarja, je povedal direktor UKC Vojko Flis. Med drugim za novo kuhinjo (30 milijonov evrov), novo stavbo internega oddelka (60 milijonov evrov) in selitev pljučnega oddelka. Strokovni direktor Matjaž Vogrin pa je dodal, da je pomembno vzpostaviti "stimulativen in funkcionalen sistem, od zgoraj navzdol, do zadnjega delavca v zdravstvu". Vlado je opozoril predvsem na odliv kadrov - v zadnjih treh letih je od 400 specialistov odšlo 50 specialistov in okoli sto medicinskih sester.
"So pa nekatere investicije v teku - nabava C-lokov, CT, magnetna resonanca, angiograf, premika se tudi pri selitvi pljučnega oddelka po fazah, prva naj bi se pričela že drugo leto," je povedal Vogrin, ki je zadovoljen, ker so od Šarca dobili zagotovilo, da bo oba UKC-ja v državi obravnaval enakovredno.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta