"V zadnjem obdobju je postalo že stalnica, da se čez vikend pojavljajo okuženi, ki prinašajo okužbo v ustanovo. Praviloma so to zaposleni, kar povzroča izjemne težave, sorazmerno nepregledno stanje in pomembne reorganizacijske ukrepe. Zaradi tega nismo zaprli nobenega oddelka, včeraj pa je deloma stala intenzivna terapija na kirurgiji, ker smo morali testirati zaposlene," je včerajšnji preplah, ki je zaokrožil v javnosti, demantiral direktor UKC Maribor Vojko Flis.
Flis dodaja, da na nekaterih oddelkih delo teče nekoliko upočasnjeno. Trenutno je okuženih 23 zaposlenih, 33 zaposlenih pa je v samoizolaciji, in sicer po različnih oddelkih. Po posameznih oddelkih so vzpostavljene sive cone, dnevno pa opravijo več kot sto testov. Kakšna so torej navodila zaposlenim? "Naša navodila so jasna, a glede na to, da ni razglašena epidemija, niti ni razglašen noben krovni zakon, nimamo nobenih pristojnosti, da bi s kakršnimikoli ukrepi vplivali na to, kako ljudje živijo izven ustanove. Seveda pa pričakujemo, da se obnašajo odgovorno tudi, ko niso v bolnišnici. A mehanizmov ukrepanja trenutno nimamo," odgovarja Flis.
Sicer se trenutno na covid oddelku zdravi 22 bolnikov, vsi potrebujejo dovajanje kisika, ter trije bolniki na intenzivnem oddelku, število postelj lahko na običajnem oddelku povečajo na 40, na intenzivnem na šest.
Pomembna novost je tudi ocenjevanje antigenskih hitrih testov, ki lahko v nekaj minutah povedo, ali je nekdo covid pozitiven ali ne, kar močno olajša diagnostiko in zdravljenje. "Res pa je, da so ti hitri testi zaenkrat še v obdobju preizkušanja, ugotoviti moramo, ali nam lahko resnično pomagajo. Veseli smo, da smo lahko s tem pričeli. V UKC Maribor uporabljajo teste različnih proizvajalcev, ki pa jih morajo še oceniti. Običajni PCR test traja okoli šest ur ali več, hitri antigenski testi pa dajo rezultat v minutah," pravi Flis.